394293-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud med forhandling af hovedentreprisekontrakt om renovering af 15 boligblokke i Kolding
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud med forhandling af hovedentreprisekontrakt om renovering af 15 boligblokke i Kolding
BeschreibungSkovparken, afd. 21, er en almen boligafdeling, som er administreret af boligselskabet AAB Kolding. AAB Kolding er administreret af den almene boligorganisation Bovia. Skovparken afd. 21 er AAB Koldings største boligafdeling. De første boliger blev opført i perioden 1971 – 1973, og bestod oprindelig af 432 lejligheder fordelt i 21 – 3 etagers boligblokke. I forbindelse med en større modernisering i 1995 – 1997 blev der opført 24 nye tagboliger, og der er ligeledes foreta-get adskillelse af nogle større lejligheder, så det samlede antal boliger nu er på 551. Beboerne har på et afdelingsmøde besluttet, at der skal gennemføres en helhedsplan for afdelingen. Projektet udbydes i hovedentreprise med følgende overordnede omfang: • Facade- og tagrenovering samt nye altaner på 15 boligblokke • Nedrivning af indeliggende altaner på alle 15 boligblokke • Nyt ventilationsanlæg til alle boliger • Ny varmeforsyning tilsluttet eksisterende stigestrenge, alle boliger • Ombygning, herunder til tilgængelighed, af et udsnit af boligerne • Opfriskning og tryghedsskabende foranstaltninger i boligblokkenes kældre • Nedrivning af 3 parkeringskældre i terræn • Nedrivning af 3 blokke • Infrastrukturarbejder, med grønne gårdrum, nye interne vejforløb, hovedforsyninger med videre. • Fælleshus Ordregiver henviser i øvrigt til det samlede udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af opgaven. Fælleshus Særligt vedrørende fælleshuset bemærker ordregiver, at enkelte tegninger og beskrivelser i den dokumentliste udsendes senest to uger efter meddelelsen om prækvalifikation. Det er dokumenter der vil supplere og præcisere ud-budsmaterialet, der er givet adgang til ved offentliggørelsen af udbuddet. Ansøgerne har således det nødvendige grundlag for at ansøge om deltagelse i udbuddet med det offentliggjorte materiale. Udviklingsplan Den almene boligafdeling Skovparken afd. 21 er omfattet af en lovbestemt udviklingsplan. Udviklingsplanen betyder, at Skovparken skal nedbringe antallet af almene familieboliger i Skovparken frem mod 2030. Der verserer flere sager ved domstolene om, hvorvidt den lovgivning, som udviklingsplanen har hjemmel i, er udtryk for diskrimination, som strider imod Danmarks internationale forpligtelser. Højesteret afsiger dom om dette spørgsmål i Q4 2026. Hvis Højesteret når frem til, at der er tale om diskrimination, kan der komme statsindgreb som pålægger ordregiver at stoppe visse arbejder – konkret formentlig nedrivningen af de tre boligblokke. Hvis det bliver tilfældet, vil ordregiver være nødt til at tilpasse udbudsmaterialet i overensstemmelse med lovgivers og myndighedernes påbud. Ældreboliger Som ét af flere greb i forhold til at opfylde målene i udviklingsplanen, nedlægges et antal eksisterende familieboliger i afdelingen. Som erstatning for de nedlagte familieboliger, skal der etableres nye ældreboliger. Det er i medfør af almenboligloven som udgangspunkt et krav, at de nye ældreboliger etableres i en nystiftet, selvstændig boligafdeling. AAB Kolding forventer at få dispensation til at fravige dette krav, så familieboligerne og de nye ældreboliger kan behandles under den eksisterende afdeling hos AAB Kolding. Men i tilfælde af, at der ikke opnås dispensation, giver entrepriseaftalen mulighed for, at afdelingen for ældreboligerne der så skal oprettes hos AAB Kolding, kan indtræde i den udbudte entrepriseaftale ældreboligerne. Afleveringsprocessen vil dermed fortsat gennemføres samlet og på baggrund af samme registreringsliste, og hovedentreprenøren vil i praksis ikke vil opleve, at opdelingen mellem familieboligerne og ældreboligerne har betydning for udførelsen af den udbudte opgave.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOpgaven udbydes som et begrænset udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66, idet AAB Koldings behov ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger. Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud, der identificeres som tilbuddet med bedste forhold mellem pris og kvalitet, jf. udbudslovens § 162, stk.1, nr.3. Udbuddet forventes gennemført i henhold til den vejledende udbudstidsplan (udbudsbilag A). Konkrete tidspunkter for forhandlingsmøder fastsættes efter modtagelse af forhandlingstilbud. Dato for standstill og kontraktindgåelse afhænger af antallet af forhandlingsrunder.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45400000 Baufertigstellung, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45100000 Baureifmachung, 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud af hovedentreprisekontrakt - Skovparken
BeschreibungSkovparken, afd. 21, er en almen boligafdeling, som er administreret af boligselskabet AAB Kolding. AAB Kolding er administreret af den almene boligorganisation Bovia. Skovparken afd. 21 er AAB Koldings største boligafdeling. De første boliger blev opført i perioden 1971 – 1973, og bestod oprindelig af 432 lejligheder fordelt i 21 – 3 etagers boligblokke. I forbindelse med en større modernisering i 1995 – 1997 blev der opført 24 nye tagboliger, og der er ligeledes foreta-get adskillelse af nogle større lejligheder, så det samlede antal boliger nu er på 551. Beboerne har på et afdelingsmøde besluttet, at der skal gennemføres en helhedsplan for afdelingen. Projektet udbydes i hovedentreprise med følgende overordnede omfang: • Facade- og tagrenovering samt nye altaner på 15 boligblokke • Nedrivning af indeliggende altaner på alle 15 boligblokke • Nyt ventilationsanlæg til alle boliger • Ny varmeforsyning tilsluttet eksisterende stigestrenge, alle boliger • Ombygning, herunder til tilgængelighed, af et udsnit af boligerne • Opfriskning og tryghedsskabende foranstaltninger i boligblokkenes kældre • Nedrivning af 3 parkeringskældre i terræn • Nedrivning af 3 blokke • Infrastrukturarbejder, med grønne gårdrum, nye interne vejforløb, hovedforsyninger med videre. • Fælleshus Ordregiver henviser i øvrigt til det samlede udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af opgaven. Fælleshus Særligt vedrørende fælleshuset bemærker ordregiver, at enkelte tegninger og beskrivelser i den dokumentliste ud-sendes senest to uger efter meddelelsen om prækvalifikation. Det er dokumenter der vil supplere og præcisere ud-budsmaterialet, der er givet adgang til ved offentliggørelsen af udbuddet. Ansøgerne har således det nødvendige grundlag for at ansøge om deltagelse i udbuddet med det offentliggjorte materiale. Udviklingsplan Den almene boligafdeling Skovparken afd. 21 er omfattet af en lovbestemt udviklingsplan. Udviklingsplanen betyder, at Skovparken skal nedbringe antallet af almene familieboliger i Skovparken frem mod 2030. Der verserer flere sager ved domstolene om, hvorvidt den lovgivning, som udviklingsplanen har hjemmel i, er ud-tryk for diskrimination, som strider imod Danmarks internationale forpligtelser. Højesteret afsiger dom om dette spørgsmål i Q4 2026. Hvis Højesteret når frem til, at der er tale om diskrimination, kan der komme statsindgreb som pålægger ordregiver at stoppe visse arbejder – konkret formentlig nedrivningen af de tre boligblokke. Hvis det bliver tilfældet, vil ordregiver være nødt til at tilpasse udbudsmaterialet i overens-stemmelse med lovgivers og myndighedernes påbud. Ældreboliger Som ét af flere greb i forhold til at opfylde målene i udviklingsplanen, nedlægges et antal eksisterende familieboliger i afdelingen. Som erstatning for de nedlagte familieboliger, skal der etableres nye ældreboliger. Det er i medfør af almenboligloven som udgangspunkt et krav, at de nye ældreboliger etableres i en nystiftet, selv-stændig boligafdeling. AAB Kolding forventer at få dispensation til at fravige dette krav, så familieboligerne og de nye ældreboliger kan behandles under den eksisterende afdeling hos AAB Kolding. Men i tilfælde af, at der ikke opnås dispensation, giver entrepriseaftalen mulighed for, at afdelingen for ældreboligerne der så skal oprettes hos AAB Kolding, kan indtræde i den udbudte entrepriseaftale ældreboligerne. Afleveringsprocessen vil dermed fortsat gen-nemføres samlet og på baggrund af samme registreringsliste, og hovedentreprenøren vil i praksis ikke vil opleve, at opdelingen mellem familieboligerne og ældreboligerne har betydning for udførelsen af den udbudte opgave.