395282-2026 - Wettbewerb
Finnland – Forschungslabordienste – Maaperä- ja vesinäytteistä tehtävät mikrobiologiset määritykset
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maaperä- ja vesinäytteistä tehtävät mikrobiologiset määritykset
Beschreibung: Hankinnan kohteena kohteena ovat maaperä- ja vesinäytteistä tehtävät mikrobiologiset määritykset sekä määrityksiin liittyvät palvelut. Lisäksi sopimuksen kohteeseen sisältyy edellä kuvattuun käyttötarkoitukseen liittyvät analyysit, joita Toimittaja käyttää mikrobiologisiin määrityksiin. Maaperä- ja vesinäytteistä tehtävät mikrobiologiset määritykset liittyvät epäiltyjen ympäristörikosten selvittämiseen. Ympäristörikosnäytteet ovat erilaisia luonnonvesi-, jätevesi- tai kiinteitä näytteitä (esim. maaperä- tai sedimenttinäytteitä). Näytteitä taltioidaan epäillystä päästöstä, päästölähteestä sekä ympäröivältä alueelta. Näytteiden analysointi sisältää erilaisten mikrobiologisten haitta-aineiden tunnistamisen ja pitoisuusmäärityksen tarvittavine esikäsittelyineen. Tutkimustilauksessa määritellään, mitä parametreja näytteistä kulloinkin tutkitaan. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 2 Hankinnan kohteen kuvaus ja vaatimukset ja liitteessä A Sopimus. SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kolme (3) vuotta. Sopimukseen sisältyy optiona sopimuksien jatkaminen enintään kolmen (3) vuoden optiokaudella. HANKINNAN LAAJUUS Hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton arvo on 50 000 - 120 000 euroa sopimuskauden aikana sisältäen myös optiokauden. Hankittavien määritysten ennakoitua arvoa on vaikea arvioida, koska se on riippuvainen määritystä vaativien tapahtumien määrästä. Hansel Oy toimii kilpailutuksessa konsultatiivisessa roolissa
Interne Kennung: POL-2026-81750
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73111000 Forschungslabordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71351500 Bodenuntersuchungen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71620000 Analysen, 71900000 Labordienste
5. Los
Los: LOT-0000