395593-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Krankenhäusern – Plastikkirurgi
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPlastikkirurgi
BeschreibungNærværende rammeaftale vedrører plastikkirurgi og er opdelt i fire delkontrakter. En delkontrakt vedrører plastikkirurgi efter massivt vægttab, en delkontakt vedrører brystkirurgi og abdomen pendens og to delkontakter vedrører arkorrektioner, hudcancer og fibrose i hud. Formålet med udbuddet er at sikre patienterne en kort ventetid og sikre overholdelse af udrednings- og behandlingsfristerne. Regionen ønsker derfor at indgå samarbejdsaftaler med et eller flere privathospitaler, klinikker eller speciallæger, der kan udføre undersøgelse og operation inden for de gældende frister fra henvisningstidspunktet. Udbuddet har desuden til formål at understøtte Ordregivers overordnede målsætning om at kunne levere behandling på et højt niveau. Dette skal ske ud fra hensynet til den rette kvalitet, det rette serviceniveau, og den mest fordelagtige pris. Kontrakten vil løbe i 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2x12 måneder.
Interne Kennung1-31-72-287-25
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensDer er tale om sociale og andre specifikke tjenesteydelser, som udbydes i henhold til lightregimet i udbudslovens afsnit III.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85110000 Dienstleistungen von Krankenhäusern und zugehörige Leistungen, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1: Plastikkirurgi efter massivt vægttab
BeschreibungDelkontrakt 1 omfatter plastikkirurgi efter massivt vægttab hvor henvisning kan ske fra Aarhus Universitetshospital. Den anslåede mængde, der forventes aftaget på delkontrakt 1, er 1600 plastikkirurgiske vurderinger og 1100 operationer for hele kontraktperioden inklusive eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år). Den maksimale mængde, der kan aftales på delkontrakt 1, er 1900 plastikkirurgiske vurderinger og 1400 operationer for hele kontraktperioden inklusive eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år).
Interne Kennung1
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: Brystreduktion og -rekonstruktion og abdomen pendens
BeschreibungDelkontrakt 2 omfatter Brystreduktion og -rekonstruktion og abdomen pendens, hvor henvisning kan ske fra Aarhus Universitetshospital. Den anslåede mængde, der forventes aftaget på delkontrakt 2, er 525 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år). Den maksimale mængde, der kan aftales på delkontrakt 2, er 750 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år).
Interne Kennung2
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3: Arkorrektioner, hudcancer og fibrose i hud (vest)
BeschreibungDelkontrakt 3 omfatter Arkorrektioner, hudcancer og fibrose i hud, hvor henvisning kan ske fra Aarhus Universitetshospital, for patienter bosiddende i kommunerne tilhørende optageområderne for Regionshospitalet Gødstrup og Hospitalsenhed Midt. Den anslåede mængde, der forventes aftaget på delkontrakt 3, er 1800 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år). Den maksimale mængde, der kan aftales på delkontrakt 3, er 2400 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år).
Interne Kennung3
LosLOT-0004
TitelDelkontrakt 4: Arkorrektioner, hudcancer og fibrose i hud (øst)
BeschreibungDelkontrakt 4 omfatter arkorrektioner, hudcancer og fibrose i hud, hvor henvisning kan ske fra Aarhus Universitetshospital, for patienter bosiddende i kommunerne tilhørende optageområderne for Regionshospitalet Horsens, Regionshospitalet Randers og Aarhus Universitetshospital. Den anslåede mængde, der forventes aftaget på delkontrakt 4, er 1800 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år). Den maksimale mængde, der kan aftales på delkontrakt 4, er 2400 udredninger/behandlinger for hele kontraktperioden inklusiv eventuelle forlængelser (en periode på i alt 4 år).
Interne Kennung4