395942-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel – Merchandise og gaveartikler til Aalborg Universitet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMerchandise og gaveartikler til Aalborg Universitet
BeschreibungDette udbud vedrører en rammeaftale om merchandise og gaveartikler. Baggrunden for nærværende udbud er at sikre attraktive indkøbsvilkår for indkøb af merchandise og gaveartikler. AAU ønsker at indgå én samlet rammeaftale for på den måde at opnå fordele og besparelser ved at samle indkøbet af disse varer hos samme leverandør. Universitetet består af mange institutter og afdelinger med hver deres individuelle budget, og af den grund er det for AAU afgørende, at den kommende leverandør kan tilbyde et bredt sortiment af merchandise og gaveartikler i forskellige kvaliteter og i forskellige prisklasser, således at der er noget at vælge imellem til ethvert arrangement, begivenhed mv. Det er desuden afgørende for AAU, at den kommende leverandør kan understøtte salget af merchandise og gaveartikler via AAUs indkøbssystem med henblik på at gøre indkøbet heraf så let som muligt for alle indkøbere på AAU. AAU ønsker med dette udbud ydermere, at den kommende leverandør indgår i en trepartsaftale om levering og salg af merchandise til tredjepart (Academic Books), således at køb af AAU merchandise også bliver muligt for studerende, gæstestuderende, ansatte mv. (se øvrigt udbudsmateriale). Den kommende leverandør skal i forbindelse med aftaleindgåelse overtage AAU’s nuværende lager hos Idé House of Brands med henblik på at få disse varer afsat hurtigst muligt. Der afholdes årligt en række faste arrangementer for kommende studerende, studerende, alumner, eksterne gæster og ansatte. Se eksempler på arrangementer i udbudsbetingelserne
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven §§ 56-57 (Lov nr. 116 af 03/02/2025 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne afsnit 8. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne afsnit 9. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen uden tildeling af rammeaftale. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18222000 Firmenkleidung, 18530000 Geschenkartikel, 39294100 Informations- und Werbeerzeugnisse
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenPriser reguleres iht. aftalens pkt. 10.4-10.7