396098-2026 - Wettbewerb
Schweden – Chemische Erzeugnisse – Upphandling avseende leveranser av Monopropylenglykol (MPG)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling avseende leveranser av Monopropylenglykol (MPG)
Beschreibung: Målet med upphandlingen är att få 3 leverantörer (om tillräckligt många lämnar anbud) att tillhandahålla MPG med minst 90 % koncentration till Kungsängsverket under avtalstiden. Uppdraget avser att successivt tillhandahålla Mälarenergis behov av MPG. Behovet kan dock variera kraftigt. Det omedelbara behovet som Mälarenergi har är 100 ton med minst 90 % MPG koncentration för leverans i månadsskiftet mellan november/december 2026. MPG skall levereras i 20-35 ton per bil. Den leverantör som tilldelas uppdraget gällande leverans i månadsskiftet mellan november/december 2026 blir antagen per automatik som leverantör avseende tillhandahållande av MPG under avtalstiden. Beställaren kommer därutöver att teckna avtal med de två (2) anbudsgivarna som ligger närmast vinnande anbud avseende leverans i månadsskiftet mellan november/december 2026. Max tre (3) leverantörer kommer att antas. Avrop under avtalstiden sker via förnyad konkurrensutsättning.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132027:Lot:1