2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem til indkøb af biler
Beschreibung: Det dynamiske indkøbssystem omfatter Ordregivers løbende indkøb af biler. Systemet er opdelt i to (2) selvstændige kategorier, fordelt på to (2) forskellige bilkategorier, hvortil de Ansøgere som opfylder egnethedskravene prækvalificeres, og hvori Ordregivers konkrete indkøb gennemføres. En kategori skal ses som en selvstændig delaftale. En økonomisk aktør kan således søge om optagelse i det dynamiske indkøbssystem på én eller begge kategorier. En økonomisk aktør skal være optaget som deltager på en kategori, for at have mulighed for at byde på de konkrete indkøb, som måtte blive offentliggjort på den pågældende kategori.
Vorherige Bekanntmachung: 319748-2025
Interne Kennung: 489584
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Etableringen af det dynamiske indkøbssystem foregår således: 1) Ordregiver fremsender udbudsbekendtgørelse til EU's publikationskontor vedrørende etableringen af det dynamiske indkøbssystem, hvilket igangsætter udbudsproceduren og offentliggør udbudsmaterialet. 2) Ansøgere indleverer ansøgning om optagelse i det dynamiske indkøbssystems kategorier, jf. udbudsbetingelserne, inden ansøgningsfristens udløb (eller senere). Fremgangsmåde for ansøgning og krav for optagelse fremgår af udbudsbetingelserne. 3) Ordregiver behandler ansøgningerne med henblik på at konstatere, om Ansøgerne iagttager de opstillede egnethedskrav i relation til den eller de Kategorier, som Ansøgerne måtte ønske optagelse på. 4) Ordregiver underretter samtidig Ansøgerne om optagelse eller afvisning om optagelse i det dynamiske indkøbssystem. 5) Efter ikrafttrædelsen af det dynamiske indkøbssystem er der mulighed for løbende optagelse.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 34144900 Elektrofahrzeuge, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34110000 Personenkraftwagen, 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kategori 1: Personbiler
Beschreibung: Under nærværende kategori kan der udelukkende anskaffes biler, som Færdselsstyrelsen til enhver tid definerer som en bil i indregistreringskategori M1. På udbudstidspunktet definerer Færdselsstyrelsen en bil i indregistreringskategori M1, som en ”Bil med højst otte (8) siddepladser ud over førerens siddeplads. Der må ikke være afsat plads til stående passagerer”. Kategorien indeholder biler, som kører med alle former for drivmidler såsom benzin, diesel, el, brint, gas, hybrid mv. Der kan under denne kategori anskaffes fabriksnye biler og demobiler. Ved en demobil forstås en næsten ny bil, som •Maksimalt er seks (6) måneder gammel (regnet fra første indregistreringsdato i EU/EØS), og •maksimalt har kørt 10.000 km, og •leveres med alle producentgarantier intakte. Eksempler på biler, som typisk vil være omfattet af kategorien (ikke udtømmende): •Mikrobiler •Minibiler •Små, mellemklasse og store personbiler •Små, mellemklasse og store stationcars •SUV •MPV •MPV 7-sæder •4x4 terrængående
Interne Kennung: 489585
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34110000 Personenkraftwagen, 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren