396806-2026 - Wettbewerb
Finnland – Elektrizität – Sähköenergian hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sähköenergian hankinta
Beschreibung: Enontekiön kunta -ryhmän (sis. Enontekiön kunta, Enontekiön Liikekiinteistöt Oy, Enontekiön Vesihuolto Oy ja Kiinteistö Oy Enontekiön kunnan asunnot) sähkönmyyntisopimuksen kilpailutus, jonka tuloksena sovitaan sähkönmyyjän marginaaleista ja sopimusehdoista. Lopullinen sähköenergian laskutushinta muodostuu sähkönmyyjän marginaalista, profiilikustannuksesta sekä prosenttiosuuksina tehdyistä SYS- ja EPAD-hinnankiinnityksistä ja/tai kiinnittämättömistä Spot-osuuksista. Lisäksi läpilaskutetaan Fingridin tasepalvelun tuotannon ja kulutuksen volyymimaksu sekä Datahubin käyttöpaikkakohtaiset maksut niiden toimitusjaksolla kulloinkin voimassa olevien hinnastojen mukaisesti.
Interne Kennung: Enontekiön kunta -ryhmä
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjoukset ja mahdolliset lisätietopyynnöt tulee toimittaa Tarjouspalvelun kautta. Muulla tavoin toimitettuja tarjouksia ei hyväksytä. Tarjoajien tasapuolisen kohtelun turvaamiseksi emme vastaa puhelimitse tai muulla edellä mainitusta poikkeavalla tavalla esitettyihin kysymyksiin. Esitetyt kysymykset ja niihin annetut vastaukset julkaistaan sähköisesti Tarjouspalvelussa, samoin kuin tarjouspyyntöön mahdollisesti tehtävät tarkennukset. Tarjoajan on tarkistettava tarjouspyyntöasiakirjoihin mahdollisesti tehdyt tarkennukset tarjouspyynnössä mainituista Tarjouspalvelun internetosoitteista ennen tarjouksen jättämistä. Tarjoaja on velvollinen huomioimaan kysymykset ja niihin annetut vastaukset sekä käyttämään hyväkseen mahdollisesti täsmennettyjä tarjoustietoja tarjousta antaessaan. Tarjouskilpailu tullaan suorittamaan mahdollisten täsmennettyjen asiakirjojen perusteella. TARJOUKSEN JÄTTÄMINEN: Tarjoukset on lähetettävä sähköisesti Tarjouspalvelu.fi-toimittajaportaalista. Järjestelmän käyttöä koskevissa kysymyksissä tulee olla yhteydessä Tarjouspalvelun tukeen (puh. +358 20 766 1075 tai contact.mercell.com), mikäli palvelun Tukiportaalista ei löydy tarvittavaa tietoa. Tukiportaali löytyy osoitteesta https://tarjouspalvelu.fi/venienergia
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuksen puitteissa on mahdollista lisätilauksena ostaa alkuperätakuita asiakkaan niin halutessa (max. sopimusjakson volyymia vastaava määrä). Myyjä tekee asiakkaalle vuosittain tarjouksen kyseisen kalenterivuoden alkuperätakuista viimeistään viisi (5) kuukautta kalenterivuoden alun jälkeen kyseisen toimitusvuoden arvioitua vuosivolyymia vastaavasta määrästä, ellei toisin ole sovittu ja toimittaa sen ensin VENI Energialle (asiakkaan edustaja) hyväksyttäväksi. VENI Energian tarkistuksen jälkeen myyjä lähettää tarjouksen asiakkaan yhteyshenkilölle, joka hyväksyy tai on hyväksymättä tarjouksen. Asiakkaan aloitteesta alkuperätakuita voidaan hankkia myös erikseen sovittuina ajankohtina ja pienemmissä erissä. Myyjä vahvistaa tehdyt ostot ja raportoi hylätyt tarjoukset asiakkaalle ja VENI Energialle. Asiakas varaa oikeuden hankkia alkuperätakuita muualta, mikäli myyjällä ei ole tarjota asiakkaan toivomaa tuotantomuotoa. Alkuperätakuuhankinnan välityspalkkio on sisällytettävä marginaaliin. Alkuperätakuiden arvioitu hintataso on otettu huomioon optioina tämän hankinnan arvon arvioinnissa.