2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud vedrørende anskaffelse af mobilt opdæmningsmateriel
Beschreibung: GENERELT Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse ønsker at indgå en rammeaftale vedrørende anskaffelse af mobilt dæmningsmateriel i form af fritstående oversvømmelsesbarrierer, samt vedligeholdelse heraf, til brug for Beredskabsstyrelsen og de danske kommunale redningsberedskaber. Anskaffelsen af mobilt opdæmningsmateriel har primært til formål at indgå i Beredskabsstyrelsens og de kommunale beredskabers akutte håndtering af klimahændelser, herunder i forbindelse med varslinger om forhøjet vandstand; baglandsvand såvel som havvand, samt ved større brande. Det mobile dæmningsmateriel skal både anvendes selvstændigt i forbindelse med håndteringen af bl.a. klimahændelser ligesom det skal indgå som supplement til Beredskabsstyrelsens og de kommunale beredskabers eksisterende opdæmningsmateriel. KONCEPT OG ANVENDELSE Det er væsentligt, at det mobile dæmningsmateriel tillader hurtig, let og effektiv transport, etablering og nedtagning, herunder at håndteringen kan ske ved brug af mindst mulige ressourcer og arbejdsmiljømæssigt forsvarligt. Det mobile dæmningsmateriel forudsættes at kunne benyttes flere gange. De mobile dæmninger skal kunne anvendes ved ekstraordinære vandstandsstigninger over varierende strækninger, til beskyttelse af enkeltobjekter (f.eks. kritisk infrastruktur), samt som vandreservoir i forbindelse med større brandindsatser, og skal derfor kunne etableres hurtigt og fleksibelt over varierende strækninger. Det mobile dæmningsmateriel skal bestå af L-formede plader i ét stykke, udformet som lige stykker, samt hjørne-stykker i forskellige variationer, både indadvendte og udadvendte, der tillader at dæmningsmateriellet kan imødegå vandstandsstigninger i bymæssigt miljø, herunder ved f.eks. hushjørner, følge knæk på veje samt opstilling rundt om objekter, eksempelvis kritisk infrastruktur mv. Det mobile dæmningsmateriel vil blive oplagret på lager og transporteret til indsatsområderne via af lastbil. På- og aflæsning af det mobile dæmningsmateriel foretages med truck, hvorfor dæmningen skal kunne opbevares og transporters på paller eller i transportkasser. Det mobile dæmningsmateriel anskaffes primært i den højde, der fremgår af Bilag 1 "Kravspecifikation", krav nr. 6. Da indsatsområder kan variere i karakter og krav til opdæmningshøjde, ønskes tillige tilbudt dæmningselementer i andre højder, der muliggør tilpasning til områder med behov for henholdsvis lavere eller højere opdæmning.
Interne Kennung: 4039388
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148 som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD’et.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44212382 Stauverschlüsse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928300 Sicherheitsbarrieren, 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 45246000 Flussregulierungs- und Hochwasserschutzarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000