2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgivning
Beschreibung: Roskilde Kommune udbyder herved en kontrakt omfattende bygherrerådgivning i forbindelse med realiseringen af ombygningen af Roskilde Idrætspark. Bygherre ønsker en bygherrerådgiver med solid teknisk og tværfaglig indsigt samt dokumenteret erfaring med koordinering og rådgivning i komplekse byggeprojekter, hvor flere interessenter, snitflader og funktioner skal integreres. Bygherrerådgiverens ydelser omfatter bl.a.: • Indledende rådgivning, planlægning og gennemførelse af et EU-udbud af en totalentreprisekontrakt vedrørende opgradering af Roskilde Stadion kombineret med et samtidigt salg af kommunale arealer, jf. Ydelsesbeskrivelse for bygherrerådgivning 2019 kap. 3. Udbuddet planlægges gennemført som udbud med forhandling, herunder med evaluering af tilbudsgivernes skitseprojekter. • Projektering, udførelse, aflevering, jf. Ydelsesbeskrivelse for bygherrerådgivning 2019 kap. 3 og 1 årsgennemgang vedrørende de kommunale arealer (bane, tribune, overdækninger, indgange, spillerom-klædning, publikumsfaciliteter, parkeringsanlæg mv.) samt grænsefladerne til de private arealer, som totalentreprenøren selv udvikler og varetager, herunder overdækningerne, som forventeligt er konstruktivt integreret med den private kantbebyggelse omkring stadion, samt spiller- og publikumsfaciliteter, teknikum m.v. placeret i kantbebyggelsen som en kommunalt ejet ejerlejlighed m.v. Roskilde Kommune ønsker at opgradere Roskilde Stadion til et 1. divisions-fodboldstadion med kapacitet til 4.000 tilskuere, og mulighed for på sigt at opgradere til superligafodbold med plads til 6.000 tilskuere. Den sidstnævnte opgradering til superligafodbold indgår ikke i det aktuelle projekt. Roskilde Kommune planlægger at gennemføre et EU-udbud af en totalentreprisekontrakt for ombygningen og opgraderingen til et 1. divisions-fodboldstadion. EU-udbuddet af totalentreprisekontrakten planlægges kombineret med et samtidigt salg af kommunale arealer, og hvor arealerne overdrages med en forpligtelse til at bebygge arealerne i overensstemmelse med lokalplanen. Vederlaget for totalentreprisen betales således delvist via overdragelse af kommunale arealer, som kan anvendes til private formål efterfølgende.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56-57. Udbudsformen betyder, at processen, i hovedtræk, indeholder nedenstående aktiviteter. 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Bygherre de indkomne tilbud. 3. Bygherre tildeler kontrakten til den tilbudsgiver, der har tilbudt det økonomisk mest fordelagtige tilbud, jf. tildelingskriteriet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000