See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Forsvarets måle- og kalibreringsudstyr - forlængelse af eksisterende aftale
Beschreibung: FMI påtænker at forøge målværdien samt forlænge FMI’s rammeaftale med Trescal A/S vedrørende kalibrering af Forsvarets måleudstyr med i alt seks måneder og en økonomisk værdi på 8 mio. DKK. Den påtænkte ændring vil indebære, at rammeaftalen udløber den 31. december 2026. Det er FMI’s vurdering, at målværdiforhøjelsen og forlængelsen ikke udgør en ændring af et grundlæggende element i rammeaftalen, jf. udbudslovens § 178, og at den dermed kan foretages uden afholdelse af udbud. Det er således FMI’s vurdering, at den påtænkte ændring af rammeaftalen ikke ville have givet adgang til andre ansøgere end de oprindeligt udvalgte eller ville have tiltrukket yderligere deltagere i udbudsproceduren. Det er tillige FMI’s vurdering, at den påtænkte ændring ikke ville have ført til en anden vinder af udbuddet. Herudover er det FMI’s vurdering, at den økonomiske balance ikke forskydes til leverandørens fordel, samt at der ikke sker en betydelig udvidelse af rammeaftalens anvendelsesområde, henset til at der ikke sker ændringer af den udbudte rammeaftales vilkår og betingelser, og henset til, at der alene er tale om en forlængelse på seks måneder og en forhøjelse på 8 mio. DKK, hvilket skal ses i forhold til at der oprindeligt var tale om en rammeaftale med en løbetid på fire år og en samlet målværdi på 60 mio. DKK. Sammenfattende er det FMI’s vurdering, at betingelserne i udbudslovens § 178 er opfyldte, og at det er udbudsretligt tilladeligt at foretage målværdiforhøjelsen og forlængelsen uden afholdelse af udbud. FMI agter på den baggrund at indgå aftaleændringen tidligst 10 dage efter offentliggørelse af nærværende profylaksebekendtgørelse. Det skal i tilknytning hertil oplyses, at FMI p.t. er i gang med at forberede et nyt udbud vedrørende kontrakt om kalibrering af Forsvarets måleudstyr. Udbuddet forventes offentliggjort snarest med henblik på (forventet) kontraktstart 1. januar 2027.
Vorherige Bekanntmachung: 102855-2022
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50433000 Eichdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000