See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maritime Domaine Awareness kontrakt
Beschreibung: Maritime Domaine Awareness kontrakten angår overvågning-, eftersøgnings- og redningsopgaver samt inspektions- og transportopgaver i Arktis og Nordatlanten. Kontrakten stiller krav om, at Air Greenland skal udføre de overnævnte opgaver med to dedikerede fly og dedikeret besætning. De dedikerede fly skal være konfigureret til at kunne udføre de overnævnte opgaver, og besætningen skal være trænet til at varetage opgaveløsningen. Air Greenland skal levere 1050 flyvetimer om året og en rådighedsgrad på 95 %. Air Greenland skal levere ydelsen i 10 år fra levering af det første fly i 2028.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60444000 Betrieb von Flugzeugen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60400000 Luftverkehr, 79714000 Überwachungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 2 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: FMI købe 150 ekstra flyvetimer om året.