See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Feltknive/bajonetter og adaptere til GV M25
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (herefter "FMI") har behov for at gennemføre en anskaffelse af nye feltknive/bajonetter inklusive adaptere til GV M25. Anskaffelsen relaterer sig til styrkelse og varetagelse af Danmarks forsvarsevne. Anskaffelsen vedrører et indkøb af cirka 48.000 feltknive/bajonetter samt cirka 9.000 adaptere til GV M25, som forventes leveret i løbet af 2026-2027. Anskaffelsens værdi estimeres at være cirka DKK 49,4 mio. Anskaffelsen er begrænset til at omfatte det, der konkret er skønnet nødvendigt, og vil aftalemæssigt være forankret i en kontrakt, der tidsmæssigt sikrer dette, dvs. at kontrakten vil ophøre så snart FMI's ovenstående behov er opfyldt. Anskaffelsen følger af NATO's styrkemål til Danmark samt til inddækning af behov i relation til uddannelse og træning, ligesom den første levering i henhold til leveringsplanen skal inddække behovet fra værnepligtsprogrammet samt TBDE-programmet, som allerede fra indeværende år skal bruge feltknive/bajonetter. Anskaffelsen vurderes at være omfattet af forsvars- og sikkerhedsdirektivet, da materiellet vurderes at være omfattet af ML1 på EU's fælles liste over militært udstyr (som tilbehør designet specifikt til et automatisk våben under 12,7 mm), da materiellet har særlige karakteristika, der gør, at det anvendes sammen med og som militært materiel, herunder mulighed for at bryde pigtråd, montering på gevær med henblik på anvendelse som bajonet, og at materiellet er - for at kunne anvendes som bajonet - særligt udformet og har tekniske detaljer, der adskiller sig fra civile produkter.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35310000 Verschiedene Waffen, 35311000 Schwerter, Buschmesser, Bajonette und Lanzen, 35311300 Bajonette
5. Los
Los: LOT-0000