2. Verfahren
Verfahren
Titel: Veilige opvang (voorheen Vrouwenopvang)
Beschreibung: Sinds de invoering van de Wmo 2015 zijn gemeenten verantwoordelijk voor een integrale aanpak van geweld in afhankelijkheidsrelaties, waaronder het bieden van opvang en begeleiding aan slachtoffers. Onder geweld in afhankelijkheidsrelaties wordt verstaan: geweld binnen relaties in de huiselijke kring, waaronder geweld gepleegd door (ex-)partners, ouders, broers-zussen, familie of huisvrienden, alsmede geweld gepleegd in zorgrelaties zoals door vrijwilligers of mantelzorgers en situaties van mensenhandel. De term ‘huiselijk’ duidt hierbij niet op de fysieke locatie waar het geweld plaatsvindt, maar op de relatie tussen pleger en slachtoffer. De centrumgemeenten ontvangen voor deze opvang en begeleiding een financiële bijdrage vanuit de Rijksoverheid middels de decentralisatie uitkering Veilige opvang (DU VO) in het gemeentefonds. Met deze aanbesteding willen we langdurige samenwerkingsafspraken maken ter versterking van de ketensamenwerking rondom geweld in afhankelijkheidsrelaties. Daarnaast willen we inwoners die nu wegens contra-indicaties geen toegang tot de Veilige Opvang hebben, alsnog binnen de reikwijdte van deze opdracht brengen. Met deze integrale benadering geven we invulling aan de gezamenlijke doelstelling 'Samen sterk, Iedereen Veilig'. Het betreft het creëren van een sluitende keten gericht op het bevorderen van veiligheid, het stoppen van geweld in afhankelijkheidsrelaties en het doorbreken van de intergenerationele overdracht van geweld. De GIA-opvanginstelling is daarmee een onmisbare schakel om samen met de netwerkpartners te werken aan deze doelstelling. Maastricht is één van de 35 centrumgemeenten Veilige Opvang en is samen met haar regiogemeenten verantwoordelijk voor de opvang en begeleiding van slachtoffers van geweld in afhankelijkheidsrelaties. Het betreft de regiogemeenten Eijsden-Margraten, Vaals, Valkenburg a/d Geul, Meerssen, Gulpen-Wittem, Beek, Stein en Sittard-Geleen. Een goede samenwerking met de regiogemeenten is belangrijk. Op het gebied van geweld in afhankelijkheidsrelaties werkt centrumgemeente Maastricht nauw samen met centrumgemeente Heerlen. Ter bevordering van deze samenwerking hebben beide centrumgemeenten, in afstemming met hun regiogemeenten, de Regiovisie Aanpak geweld in Afhankelijkheidsrelaties 2024 – 2031: ‘Samen Sterk, Iedereen veilig’ opgesteld en vastgesteld. Dit vormt het beleidskader waarin de gezamenlijke inzet op het gehele traject, van preventie en opvang tot nazorg is uitgewerkt. De centrale ambitie van de Regiovisie luidt: “Samen doorbreken wij de cirkel van geweld: Wij creëren veiligheid, signaleren vroegtijdig, stoppen geweld in afhankelijkheidsrelaties, we waarborgen duurzaam herstel en pakken onderliggende problemen aan. Zo doorbreken wij de intergenerationele overdracht van geweld (in gezinnen). We gaan samen voor veiligheid voor iedereen, van –9-maanden tot 100+ jaar!”
Interne Kennung: TI-2024-0325
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: SAS procedure, BPKV.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85300000 Dienstleistungen des Sozialwesens und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85311000 Dienstleistungen im Sozialwesen in Verbindung mit Heimen
5. Los
Los: LOT-0000