398922-2026 - Wettbewerb
Schweden – Beratung im Bereich Infrastrukturen – TKUB_K1 Beställarstöd inom Kontrakt 1, Lindholmen – Stigberget
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: TKUB_K1 Beställarstöd inom Kontrakt 1, Lindholmen – Stigberget
Beschreibung: TKUB är Beställarens byggtekniska beställarstöd med uppgifter i projektets samtliga tre faser (planering och upphandling, genomförande och överlämning). Syftet med TKUB är att upphandla konsultstöd som kan stärka en aktiv beställare i såväl planering, upphandling som genomförande/uppföljning/riskhantering av entreprenaderna. Konsultstödet kommer också att öka projektledningens förmåga och kapacitet att styra och samverka med entreprenörerna under projektgenomförandet. Exempel på arbetsuppgifter som hanteras av TKUB under planering och upphandling är: • Framtagande av förfrågningsunderlag för övriga kontraktsupphandlingar. • Framtagande av tekniska utredningar och underlag för upphandling. • Förprojektering av huvuddelar som upphandlas på totalentreprenad. • Projektering av huvuddelar som upphandlas som utförandeentreprenader. TKUBs arbetsuppgifter i genomförandefasen och överlämningsfasen anpassas efter vald entreprenadform. Exempel på uppgifter som kan hanteras av TKUB är: • På beställarens initiativ medverka som sakkunnigt beställarstöd i möten och entreprenörssamverkan. Detta kan omfatta en stor mängd kompetensområden beroende på entreprenadens omfattning och även samordningsfrågeställningar. • Säkerställa att specificerade tekniska krav i entreprenaden omhändertas. • Mottagningskontrollera att entreprenörens upprättade handlingar är kvalitetssäkrade eller att leveranser följer i entreprenadkontraktet åberopade standarder och specifikationer samt att rätt certifikat etcetera finns utställda. • På beställarens initiativ medverka på förekommande acceptanstester14. • Beställarstöd avseende kontrollprogram och provtagning. • Koordinering och uppföljning kopplat till upphandlingskrav som exempelvis inom miljö- och hållbarhet, masshantering, mudder och deponier, kontakter med förvaltare inom Göteborgs Stad. • Framtagande av handlingar, rapporter och beslutsunderlag till Beställaren.
Interne Kennung: N200U26-225
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71315200 Bautechnische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: TKUB_K1 Beställarstöd inom Kontrakt 1, Lindholmen – Stigberget
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: N200U26-225
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001