2. Verfahren
Verfahren
Titel: Halkokarin koulun ja päiväkodin Sähkö ja AV-urakka
Beschreibung: Kokkolan kaupunki (jäljempänä myös "Tilaaja") rakennuttaa Halkokarin koulun ja päiväkodin uudisrakennuksen tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyssä laajuudessa. Hankkeen urakkamuotona on jaettu urakka, jossa rakennusurakoitsija toimii projektin pääurakoitsijana. Talotekniikkaurakat toteutetaan pääurakkaan alisteisina sivu-urakoina. Rakennusurakoitsija vastaa pääurakoitsijana hankkeen kokonaisuudesta sekä sivu-urakoiden yhteensovittamisesta. Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu hankintailmoituksen liitteissä. Tarjouksen jättäminen edellyttää kohteeseen tutustumista 15.6.2026 tai 22.6.2026 klo 12.00-14.00 rakennuspaikalla Halkokarintie 20 67300 Kokkola. Tarjoajan tulee ilmoittautua nimellään tilaan edustajalle, LVI-insinööri Annika Nukari / +358408065185 & projekti-insinööri Antti Tölli / +358447809322
Interne Kennung: 616118
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, jäljempänä ”hankintalaki”). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakka. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Hankintayksikkö voi hylätä poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen hankintalain 96 §:n periaatteiden mukaisesti. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. Osatarjoukset eivät ole sallittuja. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Menettelyyn osallistumisesta, tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta ei makseta ehdokkaille tai tarjoajille korvausta. Hankinta-asiakirjat ovat saatavissa vain suomen kielellä. Jos ehdokas tai tarjoaja haluaa hankinta-asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat yrityksensä itsensä vastattavina. TARJOUSTEN KÄSITTELY Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Vertailee tarjoukset ja valitsee valintaperusteiden mukaisesti parhaan tarjouksen 4. Tekee hankintapäätöksen ja antaa hankintapäätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille sekä pyytää ja tarkastaa voittajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset (viimeistään ennen sopimuksen allekirjoittamista) 5. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Sopimus ei synny hankintapäätöksellä, vaan vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000