40114-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – UCL Erhvervsakademi & Professionshøjskole - Udbud af håndværkerydelser 2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUCL Erhvervsakademi & Professionshøjskole - Udbud af håndværkerydelser 2025
BeschreibungOvennævnte udbud af håndværkerydelser gennemføres af Servicemægleren A/S på vegne af UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole, som et offentligt udbud og en rammeaftale opdelt i otte (8) delaftaler.Opgaven omfatter indkøb af håndværkerydelser hos UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole indenfor hver af følgende kategorier/delaftaler:Delaftale 1: VVS- og blikarbejde, Odense og SvendborgDelaftale 2: VVS- og blikarbejde, Jelling og VejleDelaftale 3: El-arbejde, Odense og SvendborgDelaftale 4: El-arbejde, Jelling og VejleDelaftale 5: Tømrer- og snedkerarbejde, Odense og SvendborgDelaftale 6: Tømrer- og snedkerarbejde, Jelling og VejleDelaftale 7: Maler-arbejde, Odense og SvendborgDelaftale 8: Maler-arbejde, Jelling og VejleDelaftalerne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.Udbuddet gennemføres efter udbudsloven.Udbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for UCL som udbyder opgaven.
Interne Kennung270406816
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensProceduren gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudsloven. Alle interesserede leverandører kan afgive tilbud via Mercell. Efter evaluering af tilbuddene indgås rammeaftaler med flere leverandører iht. næværende delaftaler. Opgaver under 100.000 kr. tildeles efter en kaskademodel, mens opgaver på eller over 100.000 kr. tildeles ved miniudbud, hvor konkurrencen genåbnes blandt rammeaftalens leverandører.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: VVS- og blikarbejde, Odense og Svendborg
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af VVS- og blikarbejde på UCL’s adresser i Odense og Svendborg. Arbejdet kan inkludere både planlagte opgaver og akutte reparationer inden for installation, vedligeholdelse og reparation af VVS-systemer samt blikarbejde på bygningernes tage og facader.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 600.000 DKK og en maksimalværdi på 4.300.000 DKK, hvilket sikrer fleksibilitet til at håndtere både almindelige driftsopgaver og eventuelle uforudsete behov.Formålet med aftalen er at sikre en stabil og professionel leverance af VVS- og blikydelser, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Fyn DK031)- Seebladsgade 1, 5000 Odense C- Niels Bohrs Allé 1, 5230 Odense M- Skræddermaen 2, 5220 Odense SØ (CFU Lager)- Videnbyen, Cortex Park 26, 5230 Odense M- Nordre Havnevej 4, 5700 Svendborg (Denne adresse tilkommer eftersommeren 2026)
Interne Kennung270409547-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: VVS- og blikarbejde, Jelling og Vejle
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af VVS- og blikarbejde på UCL’s adresser i Jelling og Vejle. Arbejdet kan inkludere både planlagte opgaver og akutte reparationer inden for installation, vedligeholdelse og reparation af VVS-systemer samt blikarbejde på bygningernes tage og facader.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 100.000 DKK og en maksimalværdi på 480.000 DKK, hvilket sikrer fleksibilitet til at håndtere både almindelige driftsopgaver og eventuelle uforudsete behov.Formålet med aftalen er at sikre en stabil og professionel leverance af VVS- og blikydelser, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Sydjylland DK032)- Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle- Boulevarden 25, 7100 Vejle- Stationsvej 4, 7300 Jellinge
Interne Kennung270409717-1
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: El-arbejde, Odense og Svendborg
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af el-arbejde på UCL’s adresser i Odense og Svendborg. Arbejdet kan inkludere installation, vedligeholdelse, fejlfinding og reparation af elektriske installationer samt mindre udvidelser og tilpasninger af eksisterende anlæg.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 2.350.000 DKK og en maksimalværdi på 16.000.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en stabil og professionel leverance af el-ydelser, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Fyn DK031)- Seebladsgade 1, 5000 Odense C- Niels Bohrs Allé 1, 5230 Odense M- Skræddermaen 2, 5220 Odense SØ (CFU Lager)- Videnbyen, Cortex Park 26, 5230 Odense M- Nordre Havnevej 4, 5700 Svendborg (Denne adresse tilkommer eftersommeren 2026)
Interne Kennung270409799-2
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4: El-arbejde, Jelling og Vejle
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af el-arbejde på UCL’s adresser i Jelling og Vejle. Arbejdet kan inkludere installation, vedligeholdelse, fejlfinding og reparation af elektriske installationer samt mindre udvidelser og tilpasninger af eksisterende anlæg.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 290.000 DKK og en maksimalværdi på 1.000.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en stabil og professionel leverance af el-ydelser, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Sydjylland DK032)- Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle- Boulevarden 25, 7100 Vejle- Stationsvej 4, 7300 Jellinge
Interne Kennung270409822-3
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5: Tømrer- og snedkerarbejde, Odense og Svendborg
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af tømrer- og snedkerarbejde på UCL’s adresser i Odense og Svendborg. Arbejdet kan inkludere reparation, vedligeholdelse og mindre ombygninger af bygningselementer såsom døre, vinduer, gulve, lofter og inventar, samt tilpasning af træbaserede konstruktioner.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 5.200.000 DKK og en maksimalværdi på 35.000.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en professionel og fleksibel leverance af tømrer- og snedkerarbejde, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Fyn DK031)- Seebladsgade 1, 5000 Odense C- Niels Bohrs Allé 1, 5230 Odense M- Skræddermaen 2, 5220 Odense SØ (CFU Lager)- Videnbyen, Cortex Park 26, 5230 Odense M- Nordre Havnevej 4, 5700 Svendborg (Denne adresse tilkommer eftersommeren 2026)
Interne Kennung270409837-4
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6: Tømrer- og snedkerarbejde, Jelling og Vejle
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af tømrer- og snedkerarbejde på UCL’s adresser i Jelling og Vejle. Arbejdet kan inkludere reparation, vedligeholdelse og mindre ombygninger af bygningselementer såsom døre, vinduer, gulve, lofter og inventar, samt tilpasning af træbaserede konstruktioner.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 500.000 DKK og en maksimalværdi på 3.000.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en professionel og fleksibel leverance af tømrer- og snedkerarbejde, der understøtter UCL’s drift og vedligeholdelse af bygninger på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Sydjylland DK032)- Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle- Boulevarden 25, 7100 Vejle- Stationsvej 4, 7300 Jellinge
Interne Kennung270409880-5
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7: Maler-arbejde, Odense og Svendborg
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af malerarbejde på UCL’s adresser i Odense og Svendborg. Arbejdet kan inkludere indvendig og udvendig maling, spartling, tapetsering samt vedligeholdelse af overflader i forbindelse med renovering og løbende drift.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 315.000 DKK og en maksimalværdi på 1.700.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en professionel og ensartet leverance af malerarbejde, der understøtter UCL’s vedligeholdelse og æstetiske standarder på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Fyn DK031)- Seebladsgade 1, 5000 Odense C- Niels Bohrs Allé 1, 5230 Odense M- Skræddermaen 2, 5220 Odense SØ (CFU Lager)- Videnbyen, Cortex Park 26, 5230 Odense M- Nordre Havnevej 4, 5700 Svendborg (Denne adresse tilkommer eftersommeren 2026)
Interne Kennung270410117-6
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8: Maler-arbejde, Jelling og Vejle
BeschreibungDenne delaftale omfatter udførelse af malerarbejde på UCL’s adresser i Jelling og Vejle. Arbejdet kan inkludere indvendig og udvendig maling, spartling, tapetsering samt vedligeholdelse af overflader i forbindelse med renovering og løbende drift.Aftalen er indgået med en estimeret årlig værdi på 70.000 DKK og en maksimalværdi på 380.000 DKK, hvilket giver mulighed for at håndtere både planlagte opgaver og akutte behov.Formålet med aftalen er at sikre en professionel og ensartet leverance af malerarbejde, der understøtter UCL’s vedligeholdelse og æstetiske standarder på de nævnte lokationer.Adresserne som delaftalen vedrører er følgende: (NUTS Kode: Sydjylland DK032)- Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle- Boulevarden 25, 7100 Vejle- Stationsvej 4, 7300 Jellinge
Interne Kennung270410195-7