402110-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Statens Facility Management 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Statens Facility Management 2026
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører udbud af Statens Facility Management i form af seks serviceområder og skønnes at have en anslået værdi mellem 225 og 325 mio. kr. årligt indenfor de seks serviceområder. De omfattede institutioner er geografisk spredt i hele landet. Der er forventet driftsstart af aftalen d. 01. oktober 2026. Udbuddet omfatter følgende serviceområder: 1) Renhold, planteservice og vinduespolering 2) Forplejning 3) Intern service 4) Udearealer 5) Indvendigt vedligehold 6) Affaldshåndtering. Hvert serviceområde indeholder en række delservices. Der henvises til udbudsmaterialet for detaljeret uddybning heraf, herunder også nærmere oplysninger om omfang og servicekrav. Udbuddet omfatter ca. 240 ejendomme fordelt på ca. 290 lokaliteter i varierende størrelse. Lokaliteterne er fordelt på omkring 470.000 rengjorte m2, geografisk placeret i og omkring hovedstadsområdet og over hele landet. Ikke alle serviceydelser og delservices udføres på samtlige institutioner; dette afhænger bl.a. af den pågældende institutions karakter, størrelse og hvorvidt den pågældende ejendom er ejet eller lejet af staten. Bygningsstyrelsen ønsker at sikre, at leverancerne løbende kan tilpasses de konkrete behov hos institutionerne og har derfor stort fokus på en skalérbar kontrakt, der eksempelvis kan favne indflytning i nye bygninger og fraflytning af andre. Desuden ønsker Bygningsstyrelsen, at leverandøren i kontraktperioden tager initiativ til at forbedre og effektivisere på de enkelte serviceområder og på tværs af aftalen, hvor dette findes fornuftigt. Bygningsstyrelsen ønsker med udbuddet at finde en stærk samarbejdspartner, der har et vedvarende fokus på at optimere statens Facility Management indkøb og derigennem reducere de samlede omkostninger, uden at dette får betydning for det aftalte kvalitetsniveau, ligesom Bygningsstyrelsen ønsker en samarbejdspartner, der kan understøtte en statslig Facility Management løsning, hvor bæredygtighed og grønne løsninger spiller en stor rolle. Opgaveløsningen skal løbende understøttes digitalt med henblik på at optimere forretningsprocesserne samt sikre god kundeservice. Bygningsstyrelsen stiller et standard FM-system med dertilhørende serviceportal til rådighed til systemunderstøttelse af aftalen. En række medarbejdere omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven vil overgå til den vindende leverandør ved driftsstart. Kontraktindgåelse forventes indgået primo april 2026 med en forberedelsesperiode frem til driftsstart 01.10.2026. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, med prækvalificering af 5 ansøgere og forventeligt 1 forhandlingsrunde. Ordregiver kan efter hvert forhandlingstilbud, på baggrund af tildelingskriteriet og underkriterierne, vælge at udelukke en Tilbudsgiver fra den videre proces. Medmindre Bygningsstyrelsen vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor tilbudsgiverne inviteres til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. udbudsbetingelserne. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne vil blive afholdt i uge 45-46 på adressen Carsten Niebuhrs Gade 43, 1577 København V. Forhandlingsmøderne er berammet til at foregå i tidsrummet kl. 9 til kl. 17. Formålet med forhandlingsmøderne er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud kan forbedres. Bygningsstyrelsen vil derfor kommentere på de afgivne tilbud, hvor tilbudsgiverne ved forhandlingsmødet ligeledes får lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet, jf. også udbudsbetingelsernes bilag D. Den anslåede værdi udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid inkl. forlængelsesoption. Skønnet er baseret på det historiske forbrug. I den anførte kontraktsum er også indregnet brugernes direkte betaling til leverandøren i form af bestillingsydelser og tilkøb. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet i sin helhed. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige udbudsmateriale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har til hensigt at udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere, udvælges de 5 ansøgere, som ud fra hensynet til at skabe en optimal konkurrence, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, hvor der vil lægges vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Se yderligere i udbudsbekendtgørelsens afsnit 5.1. Der henvises til udbudsmaterialet. Udbudsbrevet indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang. Medmindre Bygningsstyrelsen vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende eller efterfølgende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor tilbudsgiverne vil blive inviteret til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. beskrivelsen i udbudsbrevet. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne vil blive afholdt i uge 45-46 (2025) på adressen Carsten Niebuhrsgade 43, 1577 København V. Forhandlingsmøderne er berammet til at foregå i tidsrummet kl. 9 til kl. 17. Formålet med forhandlingsmøderne er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres. Bygningsstyrelsen vil i den forbindelse kommentere de allerede afgivne tilbud. Tilbudsgiverne får ved forhandlingsmødet lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet. Læs mere om forhandlingsforløbet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 44190000 Verschiedene Baustoffe, 45222300 Ingenieurarbeiten für Sicherheitsanlagen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55512000 Betrieb von Kantinen, 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77314000 Grundstückspflege, 79992000 Empfangsdienste, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90620000 Schneeräumung, 90911300 Fensterreinigung, 98341120 Portierdienste, 98341140 Hausmeisterdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Se punkt 2.1
Beschreibung: Se punkt 2.1
Interne Kennung: TN314972
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 44190000 Verschiedene Baustoffe, 45222300 Ingenieurarbeiten für Sicherheitsanlagen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77314000 Grundstückspflege, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen, 79992000 Empfangsdienste, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90620000 Schneeräumung, 90911300 Fensterreinigung, 98341120 Portierdienste, 98341140 Hausmeisterdienste, 79713000 Bewachungsdienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende optioner: 1) Midlertidig anvendelse af Ordregivers eksisterende IT-system jf. udbudsmaterialets bilag 8 med dertilhørende underbilag 2) Forlængelsesoption