402217-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste – Kontrakt om levering af drift, support og vedligeholdelse af hostet servermiljø til SAS-applikation til Københavns Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKontrakt om levering af drift, support og vedligeholdelse af hostet servermiljø til SAS-applikation til Københavns Kommune
BeschreibungBørne- og Ungdomsforvaltningen (BUF) i Københavns Kommune ønsker på baggrund af nærværende udbud at indgå kontrakt om drift, support og vedligeholdelse af et hostet servermiljø med henblik på BUF's anvendelse af applikationen SAS Visual Analytics 4.0 (samt senere versioner) i tilknytning til BUF's ledelsesinformationssystem BUFLIS.Applikationen skal hostes i et private cloud-miljø på en Linux-baseret platform ved brug af Linux Red Hat med en Kubernetes-distribution i version 1.2 eller nyere, der skal integreres mod BUF's øvrige relevante systemer, og løsningen skal implementeres og afvikles med afsæt i seneste vejledninger og anbefalinger fra SAS Institute.Det bemærkes, at Københavns Kommune giver den kommende leverandør en tidsbegrænset, ikke-eksklusiv og uoverdragelig brugsret til applikationen, i det omfang dette er nødvendigt i forbindelse med kontraktens opfyldelse.
Vorherige Bekanntmachung196566-2026
Interne Kennung285235736
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvilket indebærer, at interesserede økonomiske aktører ansøger om at blive prækvalificeret til at afgive et indledende tilbud, som efterfølgende kan danne grundlag for en forhandling. Ordregiver anvender udbudsproceduren udbud med forhandling med hjemmel i udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 2, idet ordregiver ved offentligt udbud med bekendtgørelsesnummer 196566-2026 alene modtog ikkeforskriftsmæssige og uacceptable tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48800000 Informationssysteme und Server, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72610000 Computerunterstützung
5. Los
LosLOT-0000