2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa fabrycznie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego z napędem 4x4
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zakup i dostawa fabrycznie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego z napędem 4x4 dla OSP Gniszewo. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (OPZ) został określony w specyfikacji technicznej: Minimalne wymagania techniczno-użytkowe, stanowiącej Załącznik nr 3 do SWZ.
Interne Kennung: 1-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm., dalej Pzp), Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust.1 (tj. 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia do publikacji Urzędowi Publikacji Europejskiej), nie krótszy niż 15 dni, w następujących przypadkach: 1) opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, o którym mowa w art. 89, o ile zawierało wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie, w jakim były one dostępne w chwili publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego na co najmniej 35 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej; 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenia terminu składania ofert jest uzasadnione. W świetle powyższych przepisów Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 w przeprowadzeniu postępowania przetargowego pod nazwą „Dostawa fabrycznie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego z napędem 4x4” i skrócił termin składania ofert do 17 dni. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z Raportu końcowego z dnia 10 czerwca 2025 r. po przeprowadzonej analizie potrzeb i wymagań Zamawiającego (o której mowa w art. 83 Pzp), gdzie wykazano konieczność sfinansowania zamówienia z ograniczonych czasowo źródeł, tj. dwóch dotacji, które należy rozliczyć do 1 grudnia 2025 r. Z przeprowadzonej analizy rynku wynika, że termin realizacji oscyluje w granicach nawet 5 miesięcy. Ponadto brak terminowej realizacji zadania wpłynąłby na obniżenie gotowości bojowej jednostki, bezpieczeństwo członków OSP i bezpieczeństwo przeciwpożarowe na terenie Gniszewa i Gminy Tczew. Należy zauważyć, że w odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. W związku z tym zastosowanie przepisu art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp nie jest uzależnione od tego czy pilna potrzeba wynikała z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego czy zaistnienie pilnej potrzeby można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki z art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym, że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w przetargu nieograniczonym, w procedurze konkurencyjnej, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Skrócony termin 17 dni na składanie ofert jest w ocenie Zamawiającego wystarczający na przygotowanie ofert przez wykonawców przy tak precyzyjnym opisaniu przedmiotu zamówienia, jak to ma miejsce w tym przypadku. Skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na zakłócenie konkurencyjności postępowania.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34114000 Spezialfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Menge: 1 Stück