2. Verfahren
Verfahren
Titel: Juridiske tjenesteydelser
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af juridiske tjenesteydelser til Evida Service A/S. Udbuddet gennemføres i henhold til udbudslovens regler om light-regimet under forsyningsdirektivet som en fleksibelt tilrettelagt procedure og i overensstemmelse med de grundlæggende principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet. Der indgås en rammeaftale med op til tre (3) leverandører. Rammeaftalen løber i 4 år fra Ikrafttrædelsestidspunktet, hvorefter Rammeaftalen automatisk ophører med at have virkning, medmindre den er forlænget af Evida. Evida kan vælge at forlænge Rammeaftalen med 2 år ad gangen. Forlængelse kan maksimalt ske 2 gange. Rammeaftalens anslåede årlige værdi udgør 8 mio. kr. Det anførte estimat er baseret på Ordregivers forventede behov på tidspunktet for udbuddet og er alene vejledende. Rammeaftalens maksimale værdi udgør 13 mio. kr. pr. år aftalen er aktiv. Den anførte maksimumsværdi fastsætter den øvre økonomiske ramme for de samlede indkøb, der kan foretages under rammeaftalen.
Interne Kennung: 736707
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79110000 Juristische Beratung und Vertretung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft