2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om Bygningssikring til dansk politi
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter support og vedligehold af bygningssikring af politiets eksisterende lokationer. Velfungerende sikringssystemer er helt afgørende for, at politiet kan varetage de operationelle opgaver 24/7, og for at beskytte den kritiske infrastruktur bestående af blandt andet it-udstyr samt beskyttelse af politiets følsomme oplysninger i særligt sikrede områder, der spænder fra sikring af fysiske våbenrum til avancerede datacentre. Rigspolitiet har derfor brug for en leverandør, som skal bistå med support og vedligehold af den daglige drift af opsatte og færdigkonfigurerede enheder til adgangskontrol (ADK), stationsalarmer (AIA), kameraovervågning (TVO), brandalarmer (ABA), dørtelefoni mm. på politiets lokationer. Politiets lokationer omfatter kontorbygninger og politistationer med og uden detentioner, venterum, afhøringslokaler og våbenrum. Udbuddet forventes at omfatte ca. 170 lokationer af varierende størrelse fordelt over det meste af Danmark. Der skal dog i Grønland og Færøerne kunne ydes online support via politiets netværk og telefonisk bistand til lokal tekniker. Der indberettes ca. 2000 incidents om året. Det sikringsudstyr der i dag anvendes, er fordelt således: • Ca. 1.500 stationskameraer • Ca. 200 detentionskameraer (TVO) • Ca. 400 detentions- og venterums-Intercom • Ca. 400 detentions- og venterums ABA (automatisk brandalarm) • Ca. 4.000 døre med ADK (automatisk dør kontrol) med forskellige tilknyttede låsetyper • Ca. 200 tyverialarmer (AIA’er). • Ca. 50 – 70 dørtelefoner • Ca. 25-50 Intercom anlæg • Ca. 20-30 100V PA anlæg Leverandøren skal levere landsdækkende support og vedligehold af nedenstående sikringsinstallationer i bygningerne: • Adgangskontrol (ADK) - Kortlæsere til ADK-døre - Centralt software til styring af adgange, Nedap Centraludstyr • Stationsalarmer (AIA) - Fysiske detektorer - Centralt software til styring - Alarmpaneler - Sirener • Detentions- og venterumsovervågning - Kameraer - Overfaldstryk - Kaldetryk • Brandalarmer (ABA) i detentioner og venterum - Aspirationsanlæg - Central boks til styring • Kameraovervågning på stationer (TVO) - Kameraer, indvendige og udvendige - Centralt software til styring, NVR Recording optager/ server - Perimetersikring • Intercom-systemer (fra døre, porte og detentioner) - Porttelefoner - Samtaleanlæg • 100V PA-anlæg Leverancens ydelser dækker over ad hoc-opgaver i forbindelse med fejlrettelser. I forbindelse med support og vedligehold vil der være mindre ændringer og/eller tilretninger i sikringsinstallationerne. Dette kan for eksempel være: • Ændringer eller tilretninger i den grafiske brugergrænseflade (Winguard/Nedap GAH) i forbindelse med ændringer i ADK, AIA eller TVO • Nyetablering eller flytning af en dør • Ændringer i AIA konfiguration eller detektorer ved ændringer i brugen af lokaler med AIA Leverandøren skal kunne udskifte defekte dele på den eksisterende hardware samt montere og konfigurere i samme arbejdsgang. Leverancen skal også kunne dække mindre og større vedligeholdelsesopgaver, hvor der er behov for at flytte til en anden bygning eller en anden etage i den eksisterende bygning. Her vil der være behov for at Leverandøren skal montere kabler samt levere, montere og konfigurere hardware og software til sikring i bygninger. Når en sikringsinstallation er opdateret eller fornyet skal Leverandøren integrere den samlede installation i Nedap (ADK), Milestone (TVO) og Vanderbilt SPC-alarmsystem (AIA) til WinGuard, Til at understøtte ovenstående skal Leverandøren stille en Servicedesk til rådighed til formidling og styring af opgaver. Servicedesken skal være tilgængelig 24/7. Leverandøren skal registrere alle henvendelser til Servicedesken og udarbejde en månedlig rapport over henvendelser og opgaveigangsættelse.
Interne Kennung: 2026-210132
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter direktiv 2009/81/EF artikel 25 med prækvalificering og en tilbudsfase. Proceduren indledes med en prækvalifikation, hvor interesserede ansøgere skal indsende ansøgning om deltagelse. De prækvalificerede ansøgere vil i udbudsmaterialet modtage yderligere informationer vedrørende udbudsproceduren samt oplysninger om indgivelse af tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31351000 Steuerkabel für Zugangskontrollsysteme, 31625000 Einbruchs- und Feuermelder, 32235000 Betriebsüberwachungssystem, 32323500 Video-Überwachungssystem, 32360000 Gegensprechanlagen, 32570000 Kommunikationsanlage, 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung, 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 35113000 Schutzausrüstung, 35113300 Sicherheitsvorrichtungen, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 35125000 Überwachungssysteme, 35125300 Sicherheitskameras, 35240000 Sirenen, 38431000 Erkennungsgeräte, 42961100 Zugangskontrollsystem, 45233292 Installation von Sicherheitseinrichtungen, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45312200 Installation von Einbruchmeldeanlagen, 71700000 Kontroll- und Überwachungsleistungen, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
5. Los
Los: LOT-0000