403690-2026 - Wettbewerb
Finnland – Fernmeldedienste – Tiera puhe + data operaattorikilpailutus hyvinvointialueille ja muille asiakkaille - DPS 2022
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tiera puhe + data operaattorikilpailutus hyvinvointialueille ja muille asiakkaille - DPS 2022
Beschreibung: Kuntien Tiera Oy kilpailuttaa eri puolella Suomea olevien asiakkaidensa puolesta kattavat teleoperaattoripalvelut. Palvelut koostuvat liittymä-, liikenne- ja mobiilidata palveluista ja niiden käyttöä täydentävistä operaattoripalveluista. Palvelukokonaisuuksissa huomioidaan myös tulevien hyvinvointialueiden vaatimuksia. Kilpailutuksella mahdollistamme asiakkaalle kilpailukykyiset hinnat, joustavan sopimuksen ja asiakaskokoon skaalautuvan palvelukokonaisuuden. Hankinta tulee koostumaa mm. seuraavista osa-alueista: 1. Matkapuhelinverkon liittymät ja mobiilidata 2. Vaihdejärjestelmät ja tavoitettavuuspalvelu 3. Puhelunvälityspalvelut (ulkoistus) 4. Asiakaspalveluratkaisut ja raportointi 5. Muut palvelut
Interne Kennung: 389697
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tässä menettelyssä on kyse Tiera Puhe + Data operaattorikilpailutus – DPS 2022 -dynaamisen hankintajärjestelmän teknisestä siirrosta uudelle Mercell-alustalle. Tarkoituksena on varmistaa hankintajärjestelmän keskeytyksetön jatkuminen alustan vaihtuessa. Kyse ei ole uuden DPS:n perustamisesta eikä sen sisällön muuttamisesta, vaan voimassa olevan järjestelmän teknisestä siirrosta. DPS on perustettu 6.3.2022 julkaistulla hankintailmoituksella, ja siihen on hyväksytty kolme operaattoria. Järjestelmä on siirtynyt 1.2.2025 liiketoimintasiirron yhteydessä Tiera Oy:ltä Yhteishankintayksikkö Velora Oy:lle, joka toimii nykyisin DPS:n hankintayksikkönä. Siirto uudelle alustalle on tarpeen sekä hankintayksikön muutoksen että teknisten syiden vuoksi. Nykyinen DPS on toteutettu aiemmassa kilpailutusympäristössä, jota ei voida sellaisenaan siirtää uudelle Mercell-alustalle. Tästä syystä järjestelmä perustetaan teknisesti uudelleen uuteen ympäristöön sen keskeytyksettömän jatkumisen varmistamiseksi. Tämän vuoksi julkaistaan uusi osallistumispyyntö, joka vastaa sisällöltään nykyistä DPS:ää eikä muuta sen ehtoja tai tarkoitusta. Samassa yhteydessä DPS:n voimassaoloa jatketaan kahdella (2) vuodella. Muilta osin ehdot säilyvät ennallaan. Nykyiset toimittajat kutsutaan hakeutumaan uudelle alustalle, ja heidät hyväksytään ilman uutta soveltuvuusarviointia aiempien hakemusten perusteella. Kaikki tulevat sisäiset kilpailutukset toteutetaan jatkossa uudella alustalla.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64200000 Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000