2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling vedr. levering, implementering, vedligeholdelse, support og udvikling af IT-løsning til understøttelse af Tolkeportalen til Social- og Boligstyrelsen
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en kontrakt vedrørende levering, implementering, vedligeholdelse, support og udvikling af en IT-løsning til understøttelse af Social- og Boligstyrelsen forvaltning af deres tolkeordning til borgere med et hørehandicap – Tolkeportalen. Social- og Boligstyrelsens nuværende IT-løsning til understøttelse af Tolkeportalen er en kundespecifik udviklet løsning, som blev idriftsat i 2011. Løsningen er siden løbende blevet videreudviklet og udvidet med såvel grundfunktionalitet som supplerende og understøttende funktionalitet, herunder integration til fællesoffentlige IT-løsninger i takt med deres implementering (fx NemID). Endvidere omfatter løsningen en app-baseret delkomponent (Tolke-app’en), som giver tolkebrugere mulighed for at kvittere for udførte tolkeopgaver ved underskrift, samt giver tolke adgang til en oversigt over egne tolkeopgaver. Ordregivers nuværende IT-løsning understøtter området for tegnsprogs-, skrive- og døvblindetolkning i Danmark. Løsningen sikrer at borgere med hørehandicap kan afgive en ansøgning, som den bevilligende myndighed kan sagsbehandle, og at en tolkeleverandør, dernæst kan finde en egnet tolk til at varetage tolkeopgaven. Alle borgere med et hørehandicap med et tolkebehov kan ansøge om oprettelse på IT-løsningen og kan anvende tolkeportalen til anmodning om tolk. Nuværende løsning faciliterer desuden bevilling og sagsbehandling af bevillinger med tilhørende tolkeopgaver, ligesom den danner det nødvendige fakturagrundlag som tolkeleverandøren kan fakturere ud fra. Der er aktuelt to bevillingsmyndigheder tilknyttet IT-løsningen: DNTM og STUK. Begge myndigheder understøtter tolkebrugere i hele landet via den fælles rammeaftale indgået med tolkeleverandørerne. Som led i varetagelsen af deres myndighedsopgaver kan andre offentlige aktører og myndigheder – herunder regioner og fx politiet – oprettes i løsningen og afgive bestilling af tolk til varetagelse af en bevilling. Den nuværende IT-løsnings funktionalitet dækker for en stor dels vedkommende det nuværende behov hos brugergrupperne og stabiliteten/tilgængeligheden er høj for løsningen, men rummer dog en række begrænsninger, som det er forhåbningen, at den udbudte IT-løsning til understøttelse af Tolkeportalen kan adressere: - Funktionalitet: Der er behov for understøttelse af udvidet funktionalitet. - Sikkerhed: Der kommet en række skærpede krav til sikkerhed, databeskyttelse og funktionsadskillelse fra forskellig side, som det vurderes vanskeligt og uforholdsmæssigt omkostningsfuldt at tilpasse den nuværende løsning til at imødekomme. - Arkitektur: Der er behov for en fleksibel løsning, der minimerer Social- og Boligstyrelsens udgifter ved udvidelse af funktionalitet og understøttelse af andre ressortområder. - Ejerskab som systemejer: Der er behov for, at Social- og Boligstyrelsen med en it-løsning til understøttelse af Tolkeportalen, på enkel vis kan overdrage og videreudvikle denne evt. i samarbejde med ny leverandør efter kontraktudløb. Den udbudte leverance er struktureret som et leveranceforløb, der tilrettelægges iterativt med fokus på tre (3) afgrænsede delleverancer. Denne tilgang er tiltænkt at understøtte en løbende planlægning, opfølgning og kvalitetssikring af leverancen samt sikre mulighed for løbende afstemning mellem kunden og leverandøren gennem kontraktperioden. Når Ordregiver i de fastlagte vilkår for udviklingsmetode har tilrettelagt en iterativ tilgang fokuseret på en række delleverancer, er dette alene for at sikre en fleksibel tilrettelæggelse af aktiviteterne og ikke fordi Ordregiver anser et egentligt agilt tilrettelagt udviklingsforløb som værende nødvendigt. Dertil anses innovationshøjden at være for lav og graden af foranderlighed til at være for lille. Mere information følger af Kontraktbilag 04 – Leverancebeskrivelse. Den årlige totale volumen er estimeret til 1.700.000 DKK ekskl. moms, med en samlet anslået værdi på i 12.500.0000 DKK (inkl. optioner). Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og forløber i tre faser; en prækvalifikationsfase hvor egnede virksomheder udvælges til at deltage i udbuddet, en indledende tilbudsfase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver skal afgive pris på option vedrørende overtagelse af 1. level teknisk support til samtlige brugere af Løsningen. Der henvises til Kontraktbilag 06 – Vedligeholdelse og support for en beskrivelse af det nærmere indhold af optionen, samt Kontraktens afsnit 9 for de nærmere vilkår vedrørende optionen. Tilbudsgiver skal prissætte optionen separat, jf. Kontraktbilag 11 – Vederlag og betalingsplan. Optionen skal være gældende i 18 måneder fra kontraktens indgåelse. Formålet med optionen er at etablere én samlet indgang for alle tekniske henvendelser fra brugerne, således at tekniske fejl og driftsmæssige problemstillinger kan registreres, kategoriseres, prioriteres og håndteres direkte af leverandørens Service Desk uden forudgående involvering af kunden.