See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Działania ochrony czynnej w obszarach Natura 2000 – postępowanie w podziale na 4 części
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie działań ochrony czynnej w obszarach Natura 2000 w zakresie ręcznego i mechanicznego usunięcia niepożądanych gatunków drzew, krzewów, odrośli drzew i muraw wraz z wyniesieniem biomasy z terenu Obszaru Natura 2000. Zamówienie zostało podzielone na następujące 4 części: - Część 1 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowa Świetlista w Pernie PLH100002; - Część 2 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowy w Marianku PLH100027; - Część 3 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003; - Część 4 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028. 2. Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawiera Opis Przedmiotu Zamówienia (OPZ), stanowiący Załącznik nr 2 do SWZ oraz projekty umów stanowiące Załączniki nr 8a-8d do SWZ..
Interne Kennung: WPN.261.7.2026.KGr
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Część 1 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowa Świetlista w Pernie PLH100002;
Beschreibung: 2. Zakres prac: Obszar działań podzielono na trzy poligony - A, B, C. Każdy z nich różni się sposobem wycinki leszczyny: 1) ręczne i mechaniczne usunięcie na obszarze 10,21 ha możliwie najniżej, przy samym gruncie gatunków podszytowych (krzewów i odrośli drzew): wszystkich osobników leszczyny pospolitej, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, klonów, dębu czerwonego, robinii akacjowej, czeremchy późnej, śliwy tarniny – obszar oznaczony na mapie literą A; 2) ręczne i mechaniczne usunięcie na obszarze 2,19 ha możliwie najniżej, przy samym gruncie gatunków podszytowych (krzewów i odrośli drzew) wszystkich osobników, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, klonów, dębu czerwonego, robinii akacjowej, czeremchy późnej, śliwy tarniny oraz odrostów leszczyny pospolitej z osobników, które zostały przycięte w latach poprzednich na wysokość ok 50 cm – obszar oznaczony na mapie literą B; 3) ręczne i mechaniczne usunięcie na obszarze 0,6 ha możliwie najniżej, przy samym gruncie gatunków podszytowych (krzewów i odrośli drzew) wszystkich osobników, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, klonów, dębu czerwonego, robinii akacjowej, czeremchy późnej, śliwy tarniny oraz wycinka wszystkich osobników leszczyny pospolitej na wysokość ok 50-60 cm od powierzchni gruntu – obszar oznaczony na mapie literą C; 4) wyniesienie i zagospodarowanie biomasy z całej powierzchni prowadzenia działań. 3. Obszar prowadzenia prac: 1) płaty dąbrowy świetlistej, siedlisko: *91I0 Ciepłolubne dąbrowy (Quercetaliapubescenti-petraeae) znajdujące się w oddziale 95-a Nadleśnictwa Kutno, Leśnictwa Perna; 2) miejsce realizacji działań przedstawiono na Mapie 1 pn. Planowane działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowa Świetlista w Pernie PLH100002 oraz na załączonych zdjęciach. Zamawiający zastrzega, że zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądowy i nie odzwierciedlają warunków jakie będą panowały w rezerwacie przyrody w trakcie wykonywania działań ochronnych; 3) całkowita powierzchnia, na której przewidziane jest prowadzenie działań ochrony czynnej: 13 ha. 4. Sposób i warunki wykonania prac: 1) do wykonywania prac Zamawiający wymaga użycia sprawnego technicznie sprzętu, który zapewni należyte wykonanie zleconych prac; 2) działania należy wykonywać zgodnie z Zarządzeniem nr 32/2013 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Dąbrowa Świetlista” (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2013 r. poz. 3526 ze zm.) z zakresem planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000; 3) wykonawca jest zobowiązany do uzgodnienia wejścia w teren z jego zarządcą, tj. PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwem Kutno; 4) pozyskana przez Wykonawcę biomasa drzewna, w postaci grubizny, stanowiąca własność PGL Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kutno, zostanie przez Wykonawcę wymanipulowana, w sposób uzgodniony z nadleśnictwem oraz przetransportowana poza teren rezerwatu, w miejsce wyznaczone przez zarządcę terenu; 5) pozostałą biomasę Wykonawca będzie usuwał na bieżąco z terenu objętego działaniami ochronnymi, w celu eliminacji jej przelegiwania, i jednocześnie zagospodaruje ją we własnym zakresie zgodnie z przepisami ochrony środowiska; 6) w przypadku konieczności tymczasowego składowania wyciętej biomasy Wykonawca będzie zobowiązany do jego uzgodnienia z zarządcą terenu; 7) wykonawca ma obowiązek znać i stosować w czasie prowadzonych prac przepisy dotyczące ochrony środowiska, w szczególności przepisy obowiązujące w rezerwatach oraz w zakresie ochrony gatunkowej oraz przepisy dotyczące zabezpieczenia przed możliwością powstania pożaru, zabezpieczenia gleby przed szkodliwymi substancjami. W przypadku stwierdzenia konieczności naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Zamawiającego. Dalsze postępowanie będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami; 8) wykonawca zobowiązany jest przeprowadzić ww. prace, zgodnie ze wskazaniami RDOŚ w Łodzi oraz zarządcy terenu.
Interne Kennung: WPN.261.7.2026.KGr - Część 1
Los: LOT-0002
Titel: Część 2 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowy w Marianku PLH100027.
Beschreibung: 2. Zakres prac: 1) ręczne i mechaniczne usuniecie, możliwie najniżej przy samym gruncie wszystkich podrostów (podszytu) kruszyny pospolitej, szakłaku pospolitego i żarnowca miotlastego; 2) działanie powinno doprowadzić do zmniejszenia pokrycia warstwy podszytu ww. gatunków do <10%; 3) wyniesienie i zagospodarowanie biomasy z całej powierzchni prowadzenia działań. 3. Obszar prowadzenia prac: 1) płat dąbrowy świetlistej, siedlisko: *91I0 Ciepłolubne dąbrowy (Quercetaliapubescenti-petraeae) znajdujący się w oddziale 217 Nadleśnictwa Piotrków, Leśnictwa Gorzkowice (fragment wydz. 217-g, -m, -k); 2) miejsce realizacji działań przedstawiono na Mapie 1 pn. Planowane działania ochronne w obszarze Natura 2000 Dąbrowy w Marianku PLH100027 oraz na załączonych zdjęciach, wykonanych w latach poprzednich. Zamawiający zastrzega, że zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądowy i nie odzwierciedlają warunków jakie będą panowały w rezerwacie przyrody w trakcie wykonywania działań ochronnych; 3) całkowita powierzchnia, na której przewidziane jest prowadzenie działań ochrony czynnej: 4,92 ha. 4. Sposób i warunki prowadzenia prac: 1) do wykonywania prac Zamawiający wymaga użycia sprawnego technicznie sprzętu, który zapewni należyte wykonanie zleconych prac; 2) działania należy wykonywać zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 7 marca 2023 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dąbrowy w Marianku PLH100027 (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2023 r. poz. 2001); 3) wykonawca jest zobowiązany do uzgodnienia wejścia w teren z jego zarządcą, tj. PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwem Piotrków; 4) ściętą biomasę Wykonawca będzie usuwał na bieżąco z terenu objętego działaniami ochronnymi, w celu eliminacji jej przelegiwania, i jednocześnie zagospodaruje ją we własnym zakresie zgodnie z przepisami ochrony środowiska; 5) w przypadku konieczności tymczasowego składowania wyciętej biomasy Wykonawca będzie zobowiązany do jego uzgodnienia z zarządcą terenu; 6) wykonawca ma obowiązek znać i stosować w czasie prowadzonych prac przepisy dotyczące ochrony środowiska, w szczególności przepisy obowiązujące w rezerwatach oraz w zakresie ochrony gatunkowej oraz przepisy dotyczące zabezpieczenia przed możliwością powstania pożaru, zabezpieczenia gleby przed szkodliwymi substancjami. W przypadku stwierdzenia konieczności naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Zamawiającego. Dalsze postępowanie będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami; 7) wykonawca zobowiązany jest przeprowadzić ww. prace, zgodnie ze wskazaniami RDOŚ w Łodzi oraz zarządcy terenu.
Interne Kennung: WPN.261.7.2026.KGr - Część 2
Los: LOT-0003
Titel: Część 3 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003.
Beschreibung: 2. Zakres prac: 1) ręczne usunięcie poprzez wyrywanie z warstwy podszytu wszystkich osobników czeremchy amerykańskiej; 2) ręczne i mechaniczne usuniecie z warstwy podszytu wszystkich napotkanych osobników lipy drobnolistnej i dębu czerwonego i graba pospolitego; 3) przy wykonywaniu prac należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić rodzimych osobników dęba; 4) wyniesienie i zagospodarowanie wyciętej biomasy z całej powierzchni prowadzenia działań; 3. Obszar prowadzenia prac: 1) płaty dąbrowy świetlistej, siedlisko: *91I0 Ciepłolubne dąbrowy (Quercetaliapubescenti-petraeae) znajdujące się w oddziale 180-d, -f, -g Nadleśnictwa Spała, Leśnictwa Małomierz; 2) miejsce realizacji działań przedstawiono na Mapie 1 pn. Planowane działania ochronne w obszarze Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003 oraz na załączonych zdjęciach. Zamawiający zastrzega, że zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądowy i nie odzwierciedlają warunków jakie będą panowały w rezerwacie przyrody w trakcie wykonywania działań ochronnych; 3) całkowita powierzchnia, na której przewidziane jest prowadzenie działań ochrony czynnej: 14,27 ha. 4. Sposób i warunki wykonania prac: 1) do wykonywania prac Zamawiający wymaga użycia sprawnego technicznie sprzętu, który zapewni należyte wykonanie zleconych prac; 2) działania należy wykonywać zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 14 lutego 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003 (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2014 r. poz. 740 ze zm.) 3) wykonawca jest zobowiązany do uzgodnienia wejścia w teren z jego zarządcą, tj. PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwem Spała; 4) pozyskaną biomasę, o której mowa w ust. 3 pkt. 1 Wykonawca będzie usuwał na bieżąco z terenu objętego działaniami ochronnymi, w celu eliminacji jej przelegiwania, i jednocześnie zagospodaruje ją we własnym zakresie zgodnie z przepisami ochrony środowiska; 5) w przypadku konieczności tymczasowego składowania wyciętej biomasy Wykonawca będzie zobowiązany do jego uzgodnienia z zarządcą terenu; 6) wykonawca ma obowiązek znać i stosować w czasie prowadzonych prac przepisy dotyczące ochrony środowiska, w szczególności przepisy obowiązujące w rezerwatach oraz w zakresie ochrony gatunkowej oraz przepisy dotyczące zabezpieczenia przed możliwością powstania pożaru, zabezpieczenia gleby przed szkodliwymi substancjami. W przypadku stwierdzenia konieczności naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Zamawiającego. Dalsze postępowanie będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami; 7) wykonawca zobowiązany jest przeprowadzić ww. prace, zgodnie ze wskazaniami RDOŚ w Łodzi oraz zarządcy terenu.
Interne Kennung: WPN.261.7.2026.KGr - Część 3
Los: LOT-0004
Titel: Część 4 – Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028.
Beschreibung: 2. Zakres prac: Ręczne i mechaniczne wykoszenie roślinności zielnej, wycięcie odrostów (nalotów) drzew i krzewów możliwie najniżej przy samym gruncie wraz z uprzątnięciem, wyniesieniem i zagospodarowaniem wyciętej biomasy z całej powierzchni prowadzenia działań. 3. Obszar prowadzenia prac: 1) Polana Siwica – obszar o powierzchni 25,62 ha, stanowiący grunty będące w zarządzie Nadleśnictwa Skierniewice, Leśnictwa Nieborów (fragm. wydz. 79-h, 80-i, 93-b, 95-i, 110-b, 111-a, 111-b, 126A-b), obszar wskazany na Mapie 1 pn. Planowane działania ochronne w obszarze Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028 – Polana Siwica; 2) Polana Olszówka – obszar o powierzchni 7,76 ha, stanowiący grunty będące w zarządzie Nadleśnictwa Skierniewice, Leśnictwa Łasieczniki (fragm. wydz. 40-k, 41-n, 50-b, -c, -g, 51-a), obszar wskazany na Mapie 2 pn. Planowane działania ochronne w obszarze Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028 – Polana Olszówka; 3) obszar działań przedstawiono na poglądowych zdjęciach wykonanych przed przeprowadzeniem działań ochronnych w latach poprzednich, zamawiający zastrzega, że zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądowy i nie odzwierciedlają warunków jakie będą panowały w obszarze w trakcie wykonywania działań ochronnych; 4) całkowita powierzchnia, na której przewidziane jest prowadzenie działań ochrony czynnej: 33,38 ha. 4. Sposób i warunki wykonania prac: 1) do wykonywania prac Zamawiający wymaga użycia sprawnego technicznie sprzętu, który zapewni należyte wykonanie zleconych prac; 2) wykonawca jest zobowiązany do uzgodnienia wejścia w teren z jego zarządcą, tj. PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwem Skierniewice; 3) działania należy wykonywać zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028 (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2020 r. poz. 7102 ze zm.) oraz Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Polana Siwica”; 4) Koszenie maszynowe należy wykonać przy użyciu kosiarki listwowej. Dopuszcza się stosowanie kosiarek rotacyjnych bębnowych wyłącznie w miejscach, gdzie zastosowanie kosiarki listwowej jest niemożliwe ze względów technicznych lub mogłoby uniemożliwić prawidłowe wykonanie zabiegu. Koszenie kosami spalinowymi dopuszczalne jest tylko i wyłącznie w miejscach niedostępnych dla większego sprzętu mechanicznego, z dopuszczeniem jedynie stałego narzędzia tnącego (nóż, trójząb, trapez). Zmiana technologii koszenia musi być zgłoszona i uzgodniona z Zamawiającym; 5) nie dopuszcza się koszenia przy użyciu głowic żyłkowych, które powodują zakręcanie łodyg roślin zielnych i mogą prowadzić do zmian składu gatunkowego runi; 6) nie dopuszcza się kosiarek dyskowych, bijakowych, mulczerów; 7) przy wyborze technologii koszenia należy uwzględnić warunki hydrologiczne panujące na obszarze przeznaczonym do prowadzenia prac. Łąki objęte zabiegami są okresowo zalewane; 8) w celu ograniczenia uszkodzeń darni, bezkręgowców oraz mrowisk mrówek z rodzaju Myrmica koszenie należy wykonywać na wysokości 8–12 cm nad powierzchnią gruntu, przy czym wysokość koszenia nie może być mniejsza niż 8 cm; 9) koszenie należy prowadzić w sposób umożliwiający ucieczkę zwierząt na powierzchnie niekoszone, w szczególności od środka powierzchni ku jej obrzeżom lub jednostronnie od jednego skraju powierzchni do drugiego; 10) zabrania się wykonywania prac podczas zalegania wody na powierzchni gruntu oraz w warunkach nadmiernego uwilgotnienia podłoża mogącego prowadzić do uszkodzenia darni i struktury gleby oraz powstawania kolein; 11) prace należy wykonywać przy użyciu sprzętu o niskim nacisku na podłoże, wyposażonego w szerokie ogumienie niskociśnieniowe, ogumienie flotacyjne lub układ gąsienicowy. Wykorzystywany sprzęt nie może powodować powstawania kolein głębszych niż 5 cm, niszczenia darni, mieszania poziomów glebowych ani innych trwałych uszkodzeń siedliska przyrodniczego. Dopuszcza się wystąpienie lokalnych uszkodzeń związanych z pokonywaniem przeszkód terenowych, pod warunkiem ich niezwłocznego usunięcia przez Wykonawcę; 12) skoszona biomasa powinna pozostać na powierzchni objętej zabiegiem przez okres nie krótszy niż 24 godziny i nie dłuższy niż 72 godziny, w celu umożliwienia migracji bezkręgowców na powierzchnie nieskoszone, po czym należy ją usunąć z terenu objętego działaniami ochronnymi; 13) z zastrzeżeniem terminu określonego w pkt 12 Wykonawca będzie usuwał biomasę z terenu objętego działaniami ochronnymi, w celu eliminacji jej przelegiwania, i jednocześnie zagospodaruje ją we własnym zakresie zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Wywożenie biomasy musi odbywać się przy użyciu sprzętu spełniającego wymagania określone w pkt 11. Zabronione jest używanie mulczerów; 14) wykonawca ma obowiązek znać i stosować w czasie prowadzonych prac przepisy dotyczące ochrony środowiska, w szczególności przepisy obowiązujące w rezerwatach oraz w zakresie ochrony gatunkowej oraz przepisy dotyczące zabezpieczenia przed możliwością powstania pożaru, zabezpieczenia gleby przed szkodliwymi substancjami. W przypadku stwierdzenia konieczności naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Zamawiającego. Dalsze postępowanie będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami; 15) wykonawca zobowiązany jest przeprowadzić ww. prace, zgodnie ze wskazaniami RDOŚ w Łodzi oraz zarządcy terenu.
Interne Kennung: WPN.261.7.2026.KGr - Część 4
Haupteinstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft