404413-2026 - Wettbewerb
Finnland – Straßeninstandhaltungsarbeiten – Tarjouspyyntö: Hämeenlinnan kaupungin tehostetun talvikunnossapidon palveluhankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tarjouspyyntö: Hämeenlinnan kaupungin tehostetun talvikunnossapidon palveluhankinta
Beschreibung: Hämeenlinnan kaupunki pyytää tarjoustanne koskien tehostetun talvikunnossapidon palveluhankintaa. Kyseessä on Hankintalain 1397/2016 mukainen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta joka sisältää kevyenliikenteen kunnossapitotyöt. Hankinnasta järjestetään tarjouskilpailu avoimena menettelynä. Hankinnan voittajaksi valitaan kokonaistaloudellisesti edullisin kelpoisuusehdot täyttävä tarjous. Kokonaistaloudellisuutta arvioidaan siten, että tarjotuille yksikköhinnoille lasketaan hintapisteet siten, että halvin hinta saa maximipisteet, ja muiden hintapisteet lasketaan suhteessa halvimpaan hintaan kaavalla tarjottu hinta/halvin hinta * maximipisteet. Hämeenlinnan kaupunki kilpailuttaa pääpyöräteiden superluokan tehostetun talvikunnossapidon palvelun. Hankintaan sisältyvät pyöräilyn pääreittien ja niihin liittyvien pysäkkialueiden auraus, hiekoitus, polanteen poisto, lumen lähisiirrot sekä keväinen hiekoitushiekan poisto ja pesu. Palvelun tavoitteena on tarjota korkeatasoinen, turvallinen ja ympärivuotista pyöräilyä tukeva kunnossapito kaupungin keskeisillä pyöräilyreiteillä. Sopimuskausi on neljä (4) vuotta, joka sisältää optiomahdollisuuden. Tilaajalla on mahdollisuus kahteen (2) yhden vuoden optiokauteen.
Interne Kennung: HML/2025/02.08.08/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Tarjouspyynnön julkaisu 2. Tarjoajialla on mahdollisuus esittää tarjouspyyntöön kysymyksiä tarjousportaalin kautta 3. Hankintayksikkö vastaa kysymyksiin tarjousportaalin kautta 4. Tarjousten jättäminen määräaikaan mennessä 5. Soveltuvuusvaatimusten tarkistaminen 6. Tarjousten vertailu 7. Hankintapäätös
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233141 Straßeninstandhaltungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0000