See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse vedr. siddende befordring
Beschreibung: Region Hovedstaden har ved tildelingsbeslutning af 22. maj 2025, efter tilbagekaldelse den 11. april 2025 af tidligere tildelingsbeslutning af 20. marts 2025, tildelt 5 delaftaler om siddende patienttransport efter gennemført udbud i henhold til udbudsbekendtgørelse 2024/S 106-324680 af 31. maj 2024, der blev offentliggjort i EU-Tidende den 3. juni 2024. Tildelingsbeslutningen den 22. maj 2025 blev i lighed med tildelingsbeslutningen den 20. marts 2025 påklaget til Klagenævnet for Udbud. Det forventes ikke, at klagen tillægges opsættende virkning, og under denne forudsætning påtænker Region Hovedstaden at indgå de tildelte delaftaler. Imidlertid har de rejste klagesager medført væsentlig forsinkelse i udbuds- og implementeringsprocessen således, at den oprindelige implementeringsperiode inden kontraktstart på 6 måneder fra 1. april – 30. september 2025 blev afkortet til 3 måneder fra 3. juli – 30. september 2025. Konsekvensen af den afkortede implementeringsperiode er, at den forudsatte indkøring af aftalte køretøjer er nødsaget til at ske over en overgangsperiode i Delaftalens første 3 måneders løbetid fra 1. oktober – 31. december 2025 (herefter Overgangsperioden) for at muliggøre levering af de aftalte køretøjer. De aftalte køretøjer skal være indfaset under delaftalerne senest den 31. december 2025 på følgende vilkår: (1) Leverandørens tilbudte personvogne kan indfases i Overgangsperioden. (2) Leverandøren skal opfylde skal alle krav – herunder kvalitetskrav samt dimensionerings- og kapacitetskrav – med de anvendte køretøjer. (3) Leverandøren skal kunne befordre det aftalte eller forudsatte antal passagerer, på den aftalte måde og til den aftalte tid m.v., idet alle krav til befordringen af passagererne skal opfyldes af Leverandøren. (4) Leverandøren skal senest den 30. september 2025 oplyse de konkrete leverings-tidspunkter for alle tilbudte personbiler. (5) Den 1. januar 2026 skal Leverandøren anvende de tilbudte køretøjer i Kontraktbilag 2a. Disse ændringer (herefter Ændringerne) påtænkes indført i en allonge til delaftalerne, der herefter indgås samlet efter udløbet af standstill perioden i henhold til Klagenævnslovens § 4 under de forudsætninger, (i) at den verserende klagesag ikke tillægges opsættende virkning, og (ii) at der ikke indgives yderligere klager foranlediget af denne profylaksebekendtgørelse. Region Hovedstaden vurderer ikke, at Ændringerne vedrører grundlæggende elementer i de tildelte delaftaler, jf. Udbudslovens § 178, stk. 1, idet disse ikke bevirker, at delaftalernes karakter bliver væsentlig forskellig fra de oprindeligt tildelte delaftaler, jf. stk. 2, nr. 1 – 4. Herudover betragtes Ændringerne som prisneutrale, hvorfor værdien af disse anslås til mindre end Udbudslovens tærskelværdier i § 6 og mindre end 10 % af værdien af de oprindeligt tildelte delaftaler samtidig med, at Ændringerne ikke vurderes at ændre delaftalernes overordnede karakter, jf. Udbudslovens § 180 om de minimis ændringer. Endelig har forsinkelserne ikke kunnet forudses af Region Hovedstaden som påpasselig ordregiver, jf. Udbudslovens § 183.
Vorherige Bekanntmachung: 387911-2024
Interne Kennung: 22058301
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung, 85143000 Einsatz von Krankenwagen
5. Los
Los: LOT-0000