See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bankforretning 2027+
Beschreibung: HOFOR udbyder bankforretning indeholdende - Kontostruktur og cash pool - Betalingsformidling - Garantier - Firmakort - Netbank - ERP-integration - Valutahandel - Implementering - Service Udbuddet omfatter 2 delaftaler
Interne Kennung: 24.02-11502
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: I forbindelse med Økonomisk of finansiel formåen gælder følgende: HOFOR lægger i udvælgelsen af tilbudsgiverne vægt på, at tilbudsgiver har den tilstrækkelige økonomiske og finansielle kapacitet til at løfte kontrakten. Tilbudsgiver skal for begge delaftaler opfylde nedenstående krav: Det er et krav at banken eller dennes moderselskab har status af G-SII (Globally Systemically Important Institution) eller O-SII (Other Systemically Important Institution) jf. EBA’s standarder med dertilhørende krav om supplerende CET1 kapital er tildelt. I forbindelse med Teknisk og faglig formåen gælder følgende: For begge delaftaler stiller HOFOR følgende minimumskrav til tilbudsgivernes tekniske og faglige formåen: - Tilbudsgiver skal være direkte medlem af den danske sumclearing, intra-dag clearing og straksclearing. - Referencer Referencer Til brug for evalueringen af teknisk og faglig formåen skal tilbudsgiver i ESPD’et oplyse tilbudsgiverens tre mest betydelige leverancer på lignende aftaler, der er udført inden for de seneste tre år. Ved lignende aftaler forstår HOFOR, aftaler om levering af bankforretning til sammenlignelige virksomheder, enten i form af omfang eller forsyningsart. Tilbudsgiver skal påvise mindst tre lignende referencer, hvor aftalen indeholder cash pools (for delaftale 1 skal referencen have multi currency cash pools). For hver reference bør tilbudsgiverne angive følgende i referencelisten: 1. Navn på ordregiver 2. Aftaleperiode 3. Omfang af aftalen 4. Beskrivelse af de leverede ydelser
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66110000 Bankdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66120000 Investmentbanking und damit verbundene Dienstleistungen, 66130000 Effektenvermittlung und andere verwandte Wertpapier- und Warenhandeldienstleistungen, 66150000 Verwaltung von Finanzmärkten, 66180000 Währungsumtausch
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Bankforretning 2027+, delaftale 1
Beschreibung: Omfatter levering af kontostruktur, cash pool, betalingsformidling, anfordringsindlån, mulighed for valutahandel og garantistillelse, samt netbank – herunder integration til HOFORs økonomisystemer og udstedelse af firmakort. I delaftale 1 indgår forretningsomfanget for selskaberne HOFOR Forsyning Holding P/S, HOFOR A/S og HOFOR Holding A/S samt energiselskaberne.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66112000 Einlagengeschäft, 66113000 Kreditgewährung, 66115000 Internationaler Zahlungstransfer, 66180000 Währungsumtausch
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på forlængelser: HOFOR kan forlænge kontrakten op til 2 gange, idet forlængelse sker med 12 måneder regnet fra det gældende ophørstidspunkt. HOFOR ønsker en garantiramme på 100 mio. kr. som en option. Optionen indgår i den tekniske pris med 75 mio. kr. svarende til 75% af den fulde ramme.
Los: LOT-0002
Titel: Bankforretning 2027+, delaftale 2
Interne Kennung: 2-1
Beschreibung der Optionen: Option på forlængelser: HOFOR kan forlænge kontrakten op til 2 gange, idet forlængelse sker med 12 måneder regnet fra det gældende ophørstidspunkt.