405182-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Eisenbahnen und anderen Ausrüstungen – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRaakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
BeschreibungUrakka on yksikköhintainen kokonaisurakka (KU). Yksikköhintainen kunnossapidon palvelusopimus Seinäjoen raakapuun kuormausalueen tie-, kuormaus- ja kääntöalueiden hoidosta ajalle 2027-2030. Kuormausalueen hoitoon sisältyy tie-, kuormaus- ja kääntöalueiden talvi- ja kesähoito. Talvihoitoon sisältyy lumen ja sohjon poisto, polanteen poisto, liukkauden torjunta, lumen poiskuljetus, kuormausalueelle jääneiden puiden poisto ja jäätyneiden rumpujen sulatus. Kesähoitoon sisältyy sorapintojen tasaus, sorapintojen pölynsidonta, murskeen lisääminen, päällystettyjen teiden ja alueiden paikkaus, ojien puhdistus, sadevesijärjestelmien ja rumpujen hoito ja huolto, kuormausalueelle jääneiden puiden poisto, parkin poiskuljetus sekä kuormausalueelle jääneen ja kaatopaikalle kuuluvan materiaalin poisto. Osa tehtävistä tehdään erikseen sovittaessa tarjouspyynnössä tarkemmin kuvatun mukaisesti. Tarkempi kuvaus, aluerajaus ja hankintaan sisältyvät tehtävät sekä niiden laatuvaatimukset käyvät ilmi tarjouspyynnöstä.
Interne KennungVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensMenettelynä käytetään erityisalojen hankintalain mukaista avointa menettelyä.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50220000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Eisenbahnen und anderen Ausrüstungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 50230000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen
5. Los
LosLOT-0000
405182-2026 - Διαγωνισμός
Φινλανδία – Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης και συναφείς υπηρεσίες για σιδηροδρομικό υλικό και άλλο εξοπλισμό – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικόVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 50220000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης και συναφείς υπηρεσίες για σιδηροδρομικό υλικό και άλλο εξοπλισμό
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 45200000 Εργασίες για ολόκληρες κατασκευές ή μέρη κατασκευών και έργα πολιτικού μηχανικού, 50230000 Υπηρεσίες επισκευής, συντήρησης και συναφείς υπηρεσίες για οδούς και λοιπό εξοπλισμό
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
405182-2026 - Competition
Finland – Repair, maintenance and associated services related to railways and other equipment – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifierVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 50220000 Repair, maintenance and associated services related to railways and other equipment
Additional classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 50230000 Repair, maintenance and associated services related to roads and other equipment
5. Lot
LotLOT-0000
405182-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánachVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
405182-2026 - Verseny
Finnország – Vasúti és egyéb járművek berendezéseinek javítása, karbantartása és kapcsolódó szolgáltatások – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 50220000 Vasúti és egyéb járművek berendezéseinek javítása, karbantartása és kapcsolódó szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 45200000 Teljes vagy részleges magas- és mélyépítési munka, 50230000 Közúti és egyéb járművek javítása, karbantartása és kapcsolódó szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0000
405182-2026 - Konkursas
Suomija – Remonto, priežiūros ir kitos paslaugos, susijusios su geležinkeliais ir kitais įrenginiais – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Skelbimas apie pirkimą arba koncesiją. Įprasta tvarka
Paslaugos
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatoriusVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
Pirkimo būdasAtviras
Procedūra pagreitintane
Tikslas
Sutarties objektasPaslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 50220000 Remonto, priežiūros ir kitos paslaugos, susijusios su geležinkeliais ir kitais įrenginiais
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 45200000 Visi ar daliniai statybos ir civilinės inžinerijos darbai, 50230000 Remonto, priežiūros ir panašios paslaugos, susijusios su keliais ir kitais įrenginiais
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalisLOT-0000
405182-2026 - Procedura konkurencyjna
Finlandia – Usługi w zakresie napraw i konserwacji oraz podobne usługi dotyczące kolei i innego sprzętu – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Usługi
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikatorVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaUsługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50220000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji oraz podobne usługi dotyczące kolei i innego sprzętu
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 45200000 Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, 50230000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji i podobne usługi osprzętu dróg i innego sprzętu
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
405182-2026 - Konkurrensutsättning
Finland – Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning – Raakapuun kuormausalueen hoito, Seinäjoki, 2027–2030
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareVÄYLÄ/1314/Vv-02.01.02/2026
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000