See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedr. anskaffelse af biler til DanPilot (Genudbud)
Beschreibung: Udbuddet er opdelt i to (2) delaftaler for henholdsvis operationel leasing af 23 stk. Tjenestebiler med en forbrændingsmotor og dertilhørende brændstof som drivmiddel samt operationel leasing af 13 stk. eldrevne nulemissions Stationsbiler. Anvendelsesformålet med bilerne i delaftalerne er ganske forskellig, hvilket er nærmere beskrevet i Udbudsbetingelsernes pkt. 1.5.1. Aftalen inkluderer den månedlige leasingydelse, service- og dækaftale, som løber over en periode på 48 måneder pr. bil gældende fra leveringstidspunktet.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tjenestebiler
Beschreibung: Delaftale 1 – Tjenestebiler: Levering af 23 stk. ens fabriksnye biler. Levering sker af tre (3) omgange med henholdsvis 6, 11 og 6 biler pr. levering. Samlet kørselskilometerpulje gældende på tværs af bilerne pr. år. Køretøjerne omfattet af delaftale 1 er formålsbestemt til fortrinsvist at skulle anvendes til lange ture på større veje som motorveje og landeveje i Danmark, i forbindelse med lodsernes transport fra eks. hjemmeadressen og frem til den havn hvorfra DanPilot sejler lodsen ud for at påmønstre det skib, som har bestilt lodsning. Efter færdigudført lodsning afmønstrer lodsen skibet og DanPilot sejler lodsen tilbage på land, hvilket kan være i den anden ende af landet, hvorfra lodsen kan tage en anden tjenestebil og køre hjem. Det er Ordregivers forestilling at køretøj i mellemklassen (bilsegment C og D) vil være velegnede i forhold til den formålsbestemte anvendelse. Et alternativ kan være SUV eller Crossover, såfremt køretøjerne er velegnede til den formålsbestemte brug samt brændstoføkonomi.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Los: LOT-0002
Titel: Stationsbiler
Beschreibung: Delaftale 2 – Stationsbiler: Levering af 13 stk. ens elbiler der senest er produceret i år 2021 og maksimalt har kørt 15.000 km. Levering hurtigst mulig, delvis levering accepteres. Køretøjerne omfattet af delaftale 2 er formålsbestemt til enkeltvis at blive tilknyttet én af DanPilots stationer/adresser rundt i Danmark og derfra fortrinsvist at skulle anvendes til korte køreture. Ordregiver har en forestilling om at en mindre eldreven bil, vil være velegnet i forhold til den formålsbestemte anvendelse.
Interne Kennung: 2