2. Verfahren
Verfahren
Titel: Gaffeltrucks - Technical Education Copenhagen
Beschreibung: Udbuddet omfatter køb og levering af 23 nye gaffeltrucks, til brug i undervisningen af skolens elever, derudover omfatter udbuddet tilknyttet serviceaftale samt samtaleanlæg. Ordregiver har en budgetramme på DKK 6.000.000 ekskl. moms, som skal dække det samlede indkøb. Ordregiver forventer levering af gaffeltrucks hurtigst muligt og senest 1. december 2026. Leveringen kan efter nærmere aftale med Ordregiver ske successivt. For yderligere oplysninger om udbuddets vare henvises til Leveringsaftalebilag 3: Kravspecifikation. TEC (Technical Education Copenhagen) er en af Danmarks største erhvervsskoler med et omfattende udbud af transport-, lager- og logistikuddannelser, hvor anvendelse af gaffeltrucks indgår som en central del af undervisningen. TEC er samtidig udpeget som klimaerhvervsskole for grøn transport og har dermed en særlig forpligtelse til at udvikle og implementere løsninger, der understøtter den grønne omstilling i transport- og logistiksektoren. Det indebærer et kontinuerligt fokus på: • energieffektive og elektrificerede løsninger • moderne læringsmiljøer og praksisnær undervisning • optimerede og sikre arbejdsprocesser Sikkerhed er et grundlæggende element i alle uddannelser. Elever og undervisere arbejder dagligt med udstyr under realistiske forhold, hvor korrekt, sikker og ansvarlig anvendelse af gaffeltrucks er afgørende og sker i overensstemmelse med gældende arbejdsmiljøkrav Leverandører får mulighed for at blive en aktiv del af et stærkt fagligt miljø, hvor udstyr anvendes i praksis og bidrager direkte til uddannelsen af fremtidens faglærte.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. I forbindelse med tilbudsgivning skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i ESPD-funktionen. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene tilbudsgiver. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42415000 Gabelstapler, Kraftkarren, Bahnhofs-Zugkraftkarren, 42415110 Gabelstapler
5. Los
Los: LOT-0000