2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivning - Ombygning og renovering af Nordals Skolen
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører udbud af totalrådgivning i forhold til nedenstående opgave: Byrådet i Sønderborg Kommune har godkendt en justeret plan for renoveringen af Nordborg Skole, der skal løfte de fysiske rammer for skolen. Den oprindelige masterplan blev godkendt for to år siden, men blev justeret tidligere på sommeren 2024. Byggeriet er planlagt i etaper, så skolen kan fortsætte sin daglige drift under hele ombygningen. Renoveringsprojektet på Nordals Skole fokuserer på at optimere og modernisere de eksisterende bygninger og faciliteter, samtidig med at skolens samlede areal reduceres. Projektet omfatter en omfattende ombygning og renovering af flere fløje og mellembygninger, hvor den gamle skole og flere mellembygninger skal nedrives. Renoveringen omfatter også flytning af hovedindgangen og omdannelse af eksisterende lokaler til nye undervisnings- og lærerværelser. Skolens udendørsarealer skal omdisponerest med fokus på grønne områder, legepladser og læringsmiljøer, og trafikforholdene omkring hovedindgangen forbedres med nye parkerings- og cykelstiforbindelser. Den samlede planlægning skal skabe funktionelle og moderne læringsmiljøer, der matcher skolens pædagogiske mål, samtidig med at arealet effektivt reduceres for at skabe en mere strømlinet og brugervenlig skole. Totalrådgivningen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt, ud-budsprojekt, entrepriseudbud (Hovedentreprise) og udførelsesprojekt. Totalrådgiver er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse, og arbejdsmiljøkoordinering (P+B). Det samlede entreprisebudget er budgetteret til ca. 71 mio. kr. ekskl. moms og inkl. uforudsete udgifter, tilsammen for nedbrydning, ombygning, renovering og nybyg Totalrådgivningsudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Tidsplanen i udbuddet er tilrettelagt efter, at der ikke gennemføres en forhandlingsrunde, men tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt der gennemføres forhandling, vil tidsplanen blive parallelforskudt tilsvarende. Tildelingskriteriet er ”Det bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3) En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1-3, § 136, stk. 1, nr. 1.-4 samt § 134 a. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 6. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1.
Vorherige Bekanntmachung: 562719-2024
Interne Kennung: Udbud af totalrådgivning - Ombygning og renovering af Nordals Skolen
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Totalrådgivning - ombygning og renovering af Nordals Skolen