406436-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Tønder Kommune - Udbud af energimærkning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTønder Kommune - Udbud af energimærkning
BeschreibungHermed udbydes udførsel af energimærkning samt supplerende dataoptag for Tønder Kommune (herefter benævnt Ordregiver). Nærværende udbudsbetingelser er gældende for Ordregivers udbud. Udbuddet gennemføres som begrænset udbud i overensstemmelse med udbudslovens Afsnit II, bestående af en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Udbuddet omfatter energimærkning samt supplerende dataoptag, af bygninger som ejes af Ordregiver og som er omfattet af krav om regelmæssig energimærkning eller krav om energimærkning ved salg eller udleje. Som optioner, er bygninger på mellem 60 m2 og 250 m2, indeholdt i udbuddet. Udbuddet omfatter energimærkning af og supplerende dataoptag på Ordregivers bygninger, oplistet i ”Aftalebilag 3 - Tilbuds- og bygningsliste”. De oplistede bygninger udgør de, af Ordregiver, udvalgte bygninger med et areal > 250 m², som er omfattet af krav om regelmæssig energimærkning, samt Ordregivers bygninger i intervallet 60-250 m², der ejes af Ordregiver som, bortset fra areal, er omfattet af krav om regelmæssig energimærkning eller er omfattet af krav om energimærkning ved salg eller udleje og som tilhører ejendomme med bygninger over 250 m2. Udbuddet omfatter ydermere følgende tilkøbsoptioner: Option 1 - Energimærkning og supplerende dataoptag på bygninger i intervallet 60-250 m², som ejes af Ordregiver som, bortset fra areal, er omfattet af krav om regelmæssig energimærkning eller er omfattet af krav om energimærkning ved salg eller udleje, som ikke er omfattet af opgaven. Option 2 – Energimærkning og supplerende dataoptag på bygninger, der er udvalgt af Ordregiver, og som ikke er omfattet af opgaven. Opgaven udføres i 2026-2027. Der henvises til dokumenterne ”Aftalebilag 3 – Tilbuds- og bygningsliste” og ” Aftalebilag 2 – Kravspecifikation” for nærmere beskrivelse af ydelserne samt mindstekrav for disse. Ansøger/Tilbudsgiver opfordres til løbende at holde sig orienteret om udbuddet, idet der inden for udbudslovens rammer kan foretages ændringer af udbudsmaterialet efter offentliggørelse, herunder ændringer af kravspecifikation og udbudsbetingelserne. Ansøger/Tilbudsgiver skal sikre at Ansøgningen/Tilbuddet er baseret på det, ved afleveringstidspunktet, gældende udbudsmateriale, inkl. Eventuelle rettelser, tilføjelser, supplerende oplysninger, rettelsesblade, spørgsmål og svar, etc. Udelukkelse En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134a, § 135 eller § 136. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2, 4 og 6. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Ansøger angiver oplysningerne om udelukkelsesgrundene i ESPD’ets DEL III. Rådets forordning (EU) 2022/576 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien
Interne KennungTønder Kommune - Udbud af energimærkning
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungHermed udbydes udførsel af energimærkning samt supplerende dataoptag for Tønder Kommune (herefter benævnt Ordregiver). Nærværende udbudsbetingelser er gældende for Ordregivers udbud. Udbuddet gennemføres som begrænset udbud i overensstemmelse med udbudslovens Afsnit II, bestående af en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Opgaven udføres i 2026-2027. Der henvises til dokumenterne ”Aftalebilag 3 – Tilbuds- og bygningsliste” og ” Aftalebilag 2 – Kravspecifikation” for nærmere beskrivelse af ydelserne samt mindstekrav for disse. Ordregiver har fastsat de, under pkt. 2.1.5.1, angivne krav til Ansøgerens egnethed. Ordregivers vurdering vil ske på baggrund af de oplysninger, Ansøgeren har anført i ESPD'et, men Ordregiver er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode Ansøgeren om at fremlægge dokumentation jf. udbudslovens § 152. Ansøger angiver, at virksomheden opfylder alle minimumskrav til egnethed, ved at svare ”ja” i DEL IV ”Udvælgelseskriterier” i ESPD’et. Teknisk og faglig kapacitet. Referencer med beskrivelse af de betydeligste og mest sammenlignelige opgaver, som Ansøger helt eller delvist har udført i de seneste 5 år med angivelse af: • Opgaven art • Opgavens omfang herunder antallet af m² • Kontraktens værdi • Kontraktperiode • Kontraktpart Der må maksimalt sendes 5 referencer. Yderligere fremsendte referencer vil ikke blive vurderet, i forbindelse med evaluering af ansøgningen. Ansøger skal have relevant erfaring, fra tilsvarende opgaver og på en lignende bygningsportefølje. Tilsvarende opgaver betragtes som, fortrinsvist større offentlige opgaver indeholdende udførsel af energimærkning af f.eks. institutioner, skoler mv. af forskellig anvendelse og størrelse. Det er ikke et krav, at Ansøger har erfaring indenfor alle, de i udbuddet indeholdt, bygningstyper. Projekterne skal være igangværende eller maksimalt være 5 år gamle. Referencer for opgaver, der er afleveret for mere end 5 år siden, vil ikke blive tillagt værdi. Ordregiver har vurderet, at det er nødvendigt for at sikre tilstrækkelig konkurrence, at referencer må være op til 5 år gamle, jf. udbudslovens § 155 nr. 2. Hver reference skal indeholde: • En uddybende beskrivelse af det udførte arbejde. • Den samlede størrelse på opgaven opgjort på areal. • Anvendelsen af de omfattede bygninger. • Antal bygninger. • Udførelsesperiode. Såfremt dele endnu ikke er færdigleveret, skal dette fremgå. • Kontaktoplysninger på kontaktperson hos kunden som Ordregiver må kontakte for verificering af oplysningerne. Det er tilladt at vedlægge referencerne som supplerende bilag til ESPD’et . Hver reference må maksimalt fylde to A4-sider. Fylder en reference mere end to A4-sider, vil alene de første 2 sider blive inddraget i bedømmelsen af den pågældende reference. Der stilles ikke mindstekrav til teknisk og faglig kapacitet. Såfremt flere end 5 Ansøgere opfylder Ordregivers krav til egnethed, udvælger Ordregiver sammen med Ordregivers rådgiver de 5 bedst egnede Ansøgere. Ved vurderingen heraf, vil der blive lagt vægt på erfaring med lignende opgaver. Ansøgeres erfaring med lignende opgaver bedømmes ud fra Ansøgers referencer. Ved lignende opgaver, menes energimærkning af offentlige bygninger af varierende størrelse og anvendelse samt opgaver af tilsvarende omfang og bygningsanvendelse svarende til det udbudte. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, med vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave, vurderet på relevans og omfang. Referenceprojekter med stor sammenlignelighed med udbudte opgave vægtes højere end andre referencer. Ved vurderingen af hvilke Ansøgere der demonstrerer den mest relevante og omfangsrige erfaring, vil Ordregiver lægge vægt på antallet af referencer som vedrører leverancer af samme type som beskrevet under pkt. 1.12, herunder særligt i relation til kontraktpart, ydelse og omfang. Referenceprojekter som er afsluttet vægtes højere end referenceprojekter som endnu ikke er afsluttet. Referencerne vil blive bedømt på baggrund af en helhedsvurdering.