406544-2026 - Ergebnis
Dänemark – Auktionen – Udbud af rammeaftale om auktionsydelser
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om auktionsydelser
BeschreibungI forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) blev det den 2. november 2023 besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet har valgt at lægge opgaven vedrørende håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene, i FS Ejendomsselskab A/S ("FS Ejendomsselskab"), som er et 100 % ejet datterselskab af Finansiel Stabilitet. Kontraktparten i nærværende udbud er derfor FS Ejendomsselskab. Det forventes, at FS Ejendomsselskab vil overtage aktiver fra i alt ca. 100 minkfølgeerhverv, hvoraf hovedparten forventes at være beliggende i Jylland. Der er tale om en bred portefølje af aktiver bestående af (i) særlige aktiver som rober, minkpelse og -skind, kunst, malerier, antikviteter og designermøbler og -lamper, og lignende genstande, og (ii) øvrige aktiver som driftsmateriel, minkbure, varelagre, vogn- og maskinparker, lagerinventar og inventar, og lignende genstande. Aktiverne overtages med henblik på videresalg eller bortskaffelse. FS Ejendomsselskab vil i det omfang det findes økonomisk forsvarligt forsøge at sælge en række af de aktiver, som FS Ejendomsselskab overtager fra minkfølgeerhvervene. Der kan være tale om eksempelvis (i) salg af rober, minkpelse og -skind, kunst, malerier, antikviteter, designermøbler, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar og (ii) salg af øvrigt inventar. Da salget af aktiver, som FS Ejendomsselskab overtager fra minkfølgeerhvervene, forventeligt i vidt omfang ønskes gennemført ved auktion, vil FS Ejendomsselskab få brug for auktionsydelser. Nærværende udbud, der er et genudbud, omfatter alene auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Sjælland og Region Hovedstaden, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar og lignende genstande.
Interne Kennung3300774
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet omfatter indgåelse af rammeaftale om auktionsydelser i Region Sjælland og Region Hovedstaden i relation til de aktiver, som FS Ejendomsselskab har overtaget og overtager fra minkfølgeerhvervene. Rammeaftalen har forventet kontraktstart den 11. juni 2026. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter således bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, også forud for overtagelsen af aktiverne, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Da FS Ejendomsselskab på tidspunktet for indgåelse af rammeaftalen ikke har det fulde overblik over de overtagne aktiver, er der en vis usikkerhed forbundet med omfanget af behovet. FS Ejendomsselskab har opdelt udbuddene af auktionsydelser i to typer aktiver: Dels særlige aktiver, dvs. rober, minkpelse og -skind, kunst, kunsthåndværk, malerier, skulpturer, antikviteter, designermøbler og -lamper, boligartikler og inventar, bl.a. tæpper og ure, med særlig designværdi, f.eks. mærkevarer og eksklusive produkter formgivet af designere eller arkitekter, andre high-end produkter og luksusvarer, og lignende genstande. Dels øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene. FS Ejendomsselskab udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 574564-2024 af den 25. september 2024 en rammeaftale om auktionsydelser vedrørende særlige aktiver, og denne type aktiver er således ikke omfattet af nærværende udbud. Nærværende udbud omfatter således alene auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene. Der er ikke tale om en udtømmende oplistning af øvrige aktiver. Nærværende udbud angår auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Sjælland og Region Hovedstaden (FS Ejendomsselskabs rammeaftale 4). Rammeaftalen vil blive indgået med én tilbudsgiver. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som FS Ejendomsselskab kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant. Det vil indgå i tilbudsevalueringen med positiv vægt, såfremt tilbudsgiver tilbyder opbevaring af aktiverne. Der henvises til afsnit 11.3 i udbudsbetingelserne. Udbuddet omfatter ikke transport af aktiverne. Der henvises i øvrigt til vedlagte udkast til rammeaftale og ydelsesbeskrivelse. Det er en betingelse for deltagelse i udbuddet, at tilbudsgiver ikke er omfattet af nogen af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a, 135, 136 og 137, stk. 1, nr. 2, 4 og 6. For så vidt angår § 134 a bemærkes, at det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner, som ikke har tiltrådt WTO's Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere i det pågældende land. Som foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, skal tilbudsgiver indgive et udfyldt ESPD. Tilbudsgiver skal i ESPD'ets Del III.A-C angive, hvorvidt denne er omfattet af nogen af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135 og 136 samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2, nr. 4 og nr. 6. For så vidt angår udelukkelsesgrunden i § 134 a, skal tilbudsgiver i ESPD'ets Del III.D angive, om tilbudsgiver er omfattet af denne udelukkelsesgrund. Tilbudsgiver skal i ESPD'ets Del IV.B angive sin soliditetsgrad (minimumskrav på 20 %) og likviditetsgrad (minimumskrav på 100 %) for seneste regnskabsår. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder udfyldes særskilt ESPD for hver deltager. Hvis tilbudsgiver baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen udfyldes særskilt ESPD for støtteenheden.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79342400 Auktionen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79957000 Organisation von Auktionen
5. Los
LosLOT-0000