407746-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Kunnallistekniikkaan ja maankäyttöön liittyvät suunnittelupalvelut
Wettbewerbsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kunnallistekniikkaan ja maankäyttöön liittyvät suunnittelupalvelut
Beschreibung: TeeSe Botnia Oy Ab pyytää tarjouksia puitejärjestelyn solmimiseksi kunnallistekniikkaan ja maankäyttöön liittyvistä suunnittelupalveluista Vaasan kaupungin ja muiden omistajayhteisöjensä tarpeisiin viimeistään 1.10.2026 (tavoite) alkavalle toistaiseksi voimassa olevalle sopimuskaudelle. Puitejärjestely sisältää seuraavat suunnittelualat: 1. Kunnallistekninen suunnittelu 2. Liikennesuunnittelu 3. Vesihuoltoverkoston suunnittelu 4. Geosuunnittelu 5. Silta- ja taitorakennesuunnittelu 6. Vesilaitossuunnittelu 7. Kaavoitukseen liittyvät hulevesisuunnitelmat ja selvitykset 8. Maankäyttösuunnitelmat ja vaikutusten arvioinnit 9. Kulttuuriympäristöselvitykset 10. Luontoselvitykset 11. Ympäristövaikutusten arviointi- ja lupaprosessi
Interne Kennung: 613728
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Puitejärjestelyyn valitaan kullekin suunnittelualalle enintään neljä palveluntuottajaa, jollei kelpoisuus- ja soveltuvuusvaatimuksia täyttäviä tarjoajia tai hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kunnallistekninen suunnittelu
Beschreibung: Tehtävät Hankkeet tulevat pääsääntöisesti käsittämään seuraavia suunnittelualoja tai osaa niistä. 1.1. Liikennesuunnittelu Tehtävä käsittää liikenteen ennusteita, toimivuustarkasteluja, simulointeja, liikennejärjestelyjen suunnittelua sekä liikennehankkeiden vaikutusten arviointi. Lisäksi liikkumisen ohjauksen hankkeiden suunnittelu sekä kestävän liikkumisen ohjelmat ja pyöräilyn ja kävelyn kehittämisprojektit. Työssä käytetään tehtävän edellyttämiä suunnittelu- ja mallinnusohjelmistoja. 1.2. Katusuunnittelu Tehtävä sisältää kunnallisteknisen infran kuten liikenneväylien ja yleisten alueiden yleis-, katu- ja rakennussuunnittelua uusille alueille tai saneerauskohteissa. Suunnitteluun kuuluu myös määrälaskentaa, kustannusarvioiden tekoa yms. suunnitelma-asiakirjojen tekoa. Suunnitteluun voi kuulua myös työmaapalveluja mm. työmaakokouksiin osallistuminen, kallion määrän laskenta rakentamisvaiheessa. Sisältää myös ympäristö- ja vesilupahakemusten laadinnan. 1.3. Vesihuoltoverkoston suunnittelu Tehtävä sisältää joko kadun suunnittelun yhteydessä tehtävää vesihuollon suunnittelua tai erillisiä toimeksiantoja, jotka voivat olla esi-, yleis- tai rakennussuunnitelmatasoisia. Suunnitteluun kuuluu vesijohtojen, jätevesiviemärien ja hulevesiverkoston suunnittelua. Suunnitteluun kuuluu putkikokojen mitoitusta, työselitysten tekoa, kaivokorttien tekoa yms. Tehtävään voi sisältyä myös jäte- tai hulevesipumppaamoiden suunnittelua ja mitoitusta. Hankinnassa noudatetaan erityisalojen hankintalakia. 1.4. Hulevesisuunnitelmat ja selvitykset Tehtävä sisältää hulevesiselvityksiä sekä erillisiä suunnittelu- ja asiantuntijatoimeksiantoja esimerkiksi katu- ja infrarakentamisen tai muiden hankkeiden yhteydessä. Tehtäviin kuuluu hulevesiverkostojen, viivytysrakenteiden, hulevesikosteikkojen ja muiden hulevesiratkaisujen mitoitus ja suunnittelu. Työssä käytetään tehtävän edellyttämiä suunnittelu- ja mallinnusohjelmistoja. 1.5. Geosuunnittelu Sisältää rakennettavaan kunnallistekniikkaan liittyen pohjarakennussuunnittelua, painumatarkastelut, pohjatutkimuslausuntoja ja pohjatutkimusten ohjelmointia. Tarjoukset varsinaisista maaperätutkimuksista pyydetään erikseen. 1.6. Ympäristösuunnittelu Pääasiassa liikenneväylähankkeiden yhteydessä suunniteltavia liikennevihreitä ja suojaviheralueita mm. kiertoliittymien keskisaarekkeet, meluvallit yms. yleis – ja rakennesuunnittelua. Lisäksi kaava-alueiden puistosuunnittelua ja hulevesien käsittelyalueiden maisemointia. 1.7. Silta- ja taitorakennesuunnittelu Tehtävä sisältää siltojen, tukimuurien, vesirakentamisen kohteiden, meluesteiden ja portaiden yleis- ja rakennesuunnittelua sekä mitoitusta. Myös kustannusarvioiden, työselitysten ja urakka-asiakirjojen teko kuuluu työhön. Työ voi olla uudiskohteiden suunnittelua tai korjaussuunnittelua. 1.8. Melu- ja tärinäselvitykset Tehtävä sisältää kaava- tai liikennehankkeiden melu- ja tärinälaskentaa/-mallinnusta. On myös mitoitettava tarvittava melusuojaus. Varsinainen meluesteiden suunnittelu sisältyy silta- ja taitorakennesuunnittelu -osioon. Resurssit kuvauksien mukaan jokaiseen 1 projektipäällikkö ja 3 suunnittelijaa.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Vesilaitossuunnittelu
Beschreibung: Tehtävä sisältää vesihuoltolaitoksien teknisten ratkaisuiden sekä prosessin mitoitusta ja suunnittelua. - Jäte-ja puhdasvesilaitoksen rakenne sekä prosessisuunnittelu. - Ympäristöluvat, tutkimukset ja selvitykset Vesilaitossuunnittelu koskee myös vesilaitostoimintaan tarvittavia rakennuksia ja laitteita. Hankinnassa noudatetaan erityisalojen hankintalakia.
Interne Kennung: 6-1
Los: LOT-0003
Titel: Maankäyttösuunnitelmat ja vaikutusten arvioinnit
Beschreibung: Tehtävä sisältää erillisalueiden yleissuunnittelun tai kaavojen taustasuunnitelmien ja tai kaavoituksen joko kokonaisuudessaan tai osa-alueittain. Taustasuunnitelmat sisältävät vähintään kolme vaihtoehtoa, joista valitaan yksi jatkotyöskentelyn pohjaksi. Suunnitteluprojekti (yleis- tai asemakaava) jäsennellään ja vaiheistetaan siten, että kukin työvaihe voidaan arvioida ja käsitellä tarvittavassa laajuudessa: - perusselvitykset ja tavoitteet - vaihtoehdot (väh.3 mitoituksellista ja fyysistä kehittämismallia) - luonnos tai luonnokset sovitun mukaisesti (valitun vaihtoehdon kehittäminen lopulliseksi suunnitelmaksi) - ehdotus (lopullinen suunnitelma päätöksentekoa ja toteutusta varten) - vaikutusten arvioinnit Luonnos ja ehdotus tehdään valitun vaihtoehdon pohjalta erikseen sovittavaan mittakaavaan havainnepiirustuksineen, selostuksineen ja mahdollisine selvityksineen. Suunnitelmissa tulee esittää yleispiirteinen suunnitelma myös viheraluejärjestelmästä ja sen vaatimasta maiseman kehittämisen päälinjoista.Kaavatason mukainen vaikutusten arviointi voidaan tilata kokonaiskaavapaketin yhteydessä tai erikseen eri kaavahankkeisiin. Vaikutusten arvioinneissa arvioidaan lain mukaisia erillisteemoja. Kaavatyöhön kuuluu myös muistioiden ja vastineiden laadinta sekä esitysten teko. Mahdollisista yleisötilaisuuksista sovitaan erikseen. Erillisen mallinnuksen nykytilanteesta ja valmiista suunnitelmasta voidaan myös tilata omana kohteena ilman muuta asemakaavatyötä. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 3 suunnittelijaa.
Interne Kennung: 8-2
Los: LOT-0004
Titel: Kulttuuriympäristöselvitykset
Beschreibung: Tehtävä sisältää kaavoitukseen liittyvät kulttuuriympäristöselvitykset ja rakennusinventoinnit tilaajan määrittelemässä laajuudessa. Tarvittaessa voidaan myös tilata erikseen arkeologiset selvitykset. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija, voi olla sama henkilö.
Interne Kennung: 9-3
Los: LOT-0005
Titel: Luontoselvitykset
Beschreibung: Sisältää lakisääteisiä luontoselvityksiä asema- ja yleiskaavoituksen tarpeisiin. Selvitykset sisältävät tietoa muun muassa EU:n luontodirektiivin liitteen IV(a) lajien esiintymisalueista (esimerkiksi liito-orava, viitasammakko ja lepakot), EU:n lintudirektiivin liitteen I lintulajeista, Suomen kansainvälisistä vastuulajeista sekä uhanalaisista lintulajeista. Lisäksi selvitykset sisältävät alueen luontotyyppien, luonnonsuojelulain, vesilain ja metsälain mukaisten arvokkaiden luontokohteiden sekä muiden huomionarvoisten luonnonalueiden arviointia ja kartoitusta. Tehtävä voi sisältää myös kasvillisuuskartoituksia, erityisesti alueellisesti tai valtakunnallisesti rauhoitettujen kasvilajien osalta. Luontoselvityksiä voidaan tilata kokonaisuuksina tai erillisinä osaselvityksinä, kuten liito-orava-, viitasammakko- tai lepakkoselvityksinä. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 2 suunnittelijaa.
Interne Kennung: 10-4
Los: LOT-0006
Titel: Ympäristövaikutusten arviointi- ja lupaprosssi
Beschreibung: Ympäristölainsäädännön mukaisten hallinnollisten prosessien ohjaus ja lupa-asiakirjojen laadinta ja niihin liittyvät selvitykset. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija, voi olla sama henkilö.
Interne Kennung: 11-5
Los: LOT-0007
Titel: Liikennesuunnittelu
Beschreibung: Tehtävä käsittää liikenteen ennusteita, toimivuustarkasteluja, simulointeja, liikennejärjestelyjen suunnittelua sekä liikennehankkeiden vaikutusten arviointi. Lisäksi liikkumisen ohjauksen hankkeiden suunnittelu sekä kestävän liikkumisen ohjelmat ja pyöräilyn ja kävelyn kehittämisprojektit. Työssä käytetään tehtävän edellyttämiä suunnittelu- ja mallinnusohjelmistoja. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 2 suunnittelijaa.
Interne Kennung: 2-6
Los: LOT-0008
Titel: Vesihuoltoverkoston suunnittelu
Beschreibung: Vesihuoltoverkoston suunnittelu, silloin kun on kyseessä pelkästään vesihuoltoverkostojen ja pumppaamoiden suunnittelua ja mitoitusta. Tehtävä sisältää joko kadun suunnittelun yhteydessä tehtävää vesihuollon suunnittelua tai erillisiä toimeksiantoja, jotka voivat olla esi-, yleis- tai rakennussuunnitelmatasoisia. Suunnitteluun kuuluu vesijohtojen, jätevesiviemärien ja hulevesiverkoston suunnittelua. Suunnitteluun kuuluu putkikokojen mitoitusta, työselitysten tekoa, kaivokorttien tekoa yms. Tehtävään voi sisältyä myös jäte- tai hulevesipumppaamoiden suunnittelua ja mitoitusta. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija, voi olla sama henkilö. Hankinnassa noudatetaan erityisalojen hankintalakia.
Interne Kennung: 3-7
Los: LOT-0009
Titel: Geosuunnittelu
Beschreibung: Sisältää rakennettavaan kunnallistekniikkaan liittyen pohjarakennussuunnittelua, painumatarkastelut, pohjatutkimuslausuntoja ja pohjatutkimusten ohjelmointia. Tarjoukset varsinaisista maaperätutkimuksista pyydetään erikseen. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija, voi olla sama henkilö.
Interne Kennung: 4-8
Los: LOT-0010
Titel: Silta- ja taitorakennesuunnittelu
Beschreibung: Tehtävä sisältää siltojen, tukimuurien, vesirakentamisen kohteiden, meluesteiden ja portaiden yleis- ja rakennesuunnittelua sekä mitoitusta. Myös kustannusarvioiden, työselitysten ja urakka-asiakirjojen teko kuuluu työhön. Työ voi olla uudiskohteiden suunnittelua tai korjaussuunnittelua. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija.
Interne Kennung: 5-9
Los: LOT-0011
Titel: Kaavoitukseen liittyvät hulevesisuunnitelmat ja selvitykset
Beschreibung: Tehtävä sisältää hulevesiselvityksiä sekä erillisiä suunnittelu- ja asiantuntijatoimeksiantoja kaavoituksen hankkeiden yhteydessä. Tehtäviin kuuluu hulevesiverkostojen, viivytysrakenteiden, hulevesikosteikkojen ja muiden hulevesiratkaisujen mitoitus ja suunnittelu. Työssä käytetään tehtävän edellyttämiä suunnittelu- ja mallinnusohjelmistoja. Resurssit kuvauksen mukaan 1 projektipäällikkö ja 1 suunnittelija, voi olla sama henkilö.
Interne Kennung: 7-10