2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bygherrerådgivning - Nyt kvindefængsel i Vestdanmark
Beschreibung: Styrelsen for Danmarks Fængsler skal etablere et nyt kvindefængsel ved Ribe, og har brug for en bygherrerådgiver, der kan bistå i forbindelse med etablering af fængslet. Bygherrerådgivningen vil omfatte ydelserne oplistet i udbudsmaterialet. Kontraktperioden forventes at omfatte en ca. 3 årig periode såfremt projektet realiseres fuldt ud. Projektet vil blive gennemført i totalentreprise.
Interne Kennung: 4046338
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbudsmaterialet, skal ansøger være registreret eller registrere sig som bruger. Blandt de prækvalifikationsansøgere, som opfylder mindstekrav til egnethed og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, udvælges på et objektivt og sagligt grundlag 5 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Såfremt ansøgningen indeholder flere udgaver (versioner) af det samme dokument, vil den seneste uploadede udgave være den gældende. Ansøger skal som sin ansøgning indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3, samt § 137, stk. 1, nr. 2 nævnte forhold. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Såfremt ansøger er en sammenslutning af virksomheder, skal hver deltagers ESPD-dokument være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende ansøger, der indgiver ansøgningen, at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt ansøgeren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på, og ESPD-dokumentet skal være underskrevet af den støttende enhed. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til ud-budslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbuds-lovens §§ 153-155, 157 og 158 kan ansøger og tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra ansøgere og tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ordregiver har udarbejdet et prækvalifikationsspørgeskema, som ansøgere opfordres til at bruge, når de indsender deres ansøgninger. Skemaet indeholder spørgsmål, formularer og skabeloner til at give information mv. i overensstemmelse med kravene i denne udbudsbekendtgørelse, herunder støtteerklæringer. Det understreges dog, at det alene er ansøgerens ansvar, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. Ansøgeren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske- og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i afsnittet Deltagelse, herunder til brug for udvælgelsen, jf. afsnittet Deltagelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal underskrive en støtteerklæring. Støtteerklæringen skal afleveres sammen med ansøgningen om prækvalifikation. En skabelon til en erklæring herom fra den støttende enhed er vedlagt som del af prækvalifikationsspørgeskemaet. Det skal ligeledes fremgå af støtteerklæringen, at den eller de enheder, som ansøgeren baserer sig på økonomisk og finansielt, erklærer, at være solidarisk ansvarlige med ansøger, hvis denne bliver tildelt kontrakten. Skabelonen for støtteerklæringen som er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet indeholder denne passus. Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. Det maksimale antal ansøgere, der kan indkaldes til anden fase af proceduren(tilbudsfasen), er fem (5). Ordregiver forbeholder sig retten til at prækvalificere færre end fem (5) ansøgere såfremt der er færre end fem (5) konditionsmæssige og-/eller egnede ansøgere. Udbuddet er omfattet af artikel 5k i forordning (EU) nr. 833/2014 med senere ændringer. Bestemmelsen indeholder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske virksomheder og russisk kontrollerede virksomheder mv. (se nærmere artikel 5k, stk. 1, for den præcise afgrænsning af de aktører, der er omfattet af forbuddet). Ordregiver forbeholder sig retten til på ethvert tidspunkt i udbudsprocessen at kræve dokumentation for, at de økonomiske aktører ikke er omfattet af forbuddet, f.eks. ved at kræve en erklæring herom og/eller dokumentation for aktørernes og disses eventuelle underleverandørers etableringssted og ejerforhold. Ved ansøgning om deltagelse skal ansøgeren indgive en erklæring om, at en tildeling af aftalen ikke vil være i strid med forbuddet i artikel 5k, stk. 1, i forordning (EU) nr. 833/2014, med senere ændringer. Når sammenslutninger af enheder (f.eks. konsortier), herunder midlertidige joint ventures, deltager samlet i udbuddet, skal erklæringen gives for hver enkelt af de deltagende enheder.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45216113 Bau von Gefängnissen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000