408878-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauinstallationsarbeiten – EU-udbud af Fysisk Sikring (Turnkey) inkl. Service
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af Fysisk Sikring (Turnkey) inkl. Service
BeschreibungEvida udbyder en samlet turnkey-leverance af fysisk sikring på ca. 600 lokationer i hele Danmark med efterfølgende service, vedligehold og support. Evida er Danmarks gasdistributionsselskab og en del af den kritiske infrastruktur. Projektet skal sikre et ensartet og dokumenterbart sikringsniveau på tværs af lokationer samt understøtte krav til modstandsdygtighed, beredskab og driftssikkerhed. Udbuddet gennemføres af Evida Service A/S (CVR-nr. 40318941), der har hovedsæde på Vognmagervej 14, 8800 Viborg, men således, at både hovedentrepriseaftalen og serviceaftalen er udbudt og indgået som en kon-cernaftale på vegne af alle nuværende og kommende selskaber i Evida-koncernen, herunder Evida Gasnet A/S. Omfang og hovedydelser: Udbuddet omfatter en samlet leverance fra én hovedentreprenør med landsdækkende leverance-, installations- og servicekapacitet. Leverancen omfatter design, levering, installation, test og idriftsættelse af fysiske sikringsløsninger på Evidas ca. 600 lokationer. Løsningen omfatter blandt andet videoovervågning, adgangskontrol, perimetersikring, belysning og højttalere på udvalgte lokationer samt nødvendige teknikskabe, IT-udstyr, dokumentation og as-built materiale. Løsningen skal klargøres til integration med Evidas eksisterende IT/OT-miljø. Evida varetager selv den overordnede systemintegration, mens leverandøren skal sikre veldokumenterede og entydige grænseflader til de leverede systemer. Efter etableringsfasen skal leverandøren levere service, vedligehold og support i henhold til en serviceaftale med en grundløbetid på fire år og mulighed for forlængelse i op til yderligere fire år. Udbudsform og materiale: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter forsyningsvirksomhedsdirektivet og med forudgående prækvalifikation af maks. 4 tilbudsgivere. Af hensyn til beskyttelsen af kritisk infrastruktur vil dele af det detaljerede udbudsmateriale først blive gjort tilgængeligt for de prækvalificerede virksomheder efter underskrivelse af en fortrolighedserklæring (NDA). Interesse og spørgsmål: Ansøgning om prækvalifikation og efterfølgende kommunikation skal ske via dialog-funktionen på Comdia. Spørgsmål til udbuddet skal stilles gennem Comdias spørgefunktion inden de angivne frister. Evida ser frem til at modtage ansøgninger om prækvalifikation og til at gennemføre en professionel og konstruktiv udbudsproces med de udvalgte ansøgere. Hilsen Jesper Nielsen Category Manager, Sourcing Evida Service A/S Vognmagervej 14 8800 Viborg CVR.nr.: 40318941
Interne Kennung736696
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42961100 Zugangskontrollsystem, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 32235000 Betriebsüberwachungssystem, 35125300 Sicherheitskameras, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenEvida kan forlænge Serviceaftalen med 2 år ad gangen i op til maksimalt 4 år (svarende til en samlet maksimal løbetid på i alt 8 år).