409110-2026 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Umweltschutz – Realizacja działań mających na celu regenerację murawy galmanowej w 2026 r.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRealizacja działań mających na celu regenerację murawy galmanowej w 2026 r.
BeschreibungI. 1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja działań mających na celu regenerację murawy galmanowej. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania zabiegów agrotechnicznych mających na celu przyspieszenie regeneracji murawy galmanowej w miejscu oczyszczonym z zadrzewienia. Celem zabiegów jest: • Usunięcie zalegającej biomasy (śmieci, fragmenty korzeni, odpadki) przed rozłożeniem pokosu oraz w trakcie realizacji zamówienia (w przypadku pojawienia się odpadów). Obecna ilość biomasy do usunięcia to ok. 12 m3 • Skoszenie wyznaczonego terenu murawy (ok. 1 ha), zebranie świeżego pokosu i rozplantowanie na terenie regenerowanej murawy. Po wysianiu nasion usunięcie siana. • Usuwanie rośli niepożądanych, siewek oraz odrośli drzew i krzewów. Specjalistyczne koszenie gatunku Molinia caerulea. 2. Szczegóły zakresu przedmiotu niniejszego zamówienia ( m.in. szczegółowy opis sposobu realizacji zadania, terminy pośrednie ) oraz mapy z oznaczonymi obszarami zabiegów- znajdują się w Załączniku nr 9 do SWZ – Opis Przedmiotu Zamówienia (OPZ). 3. Zamawiający –na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy – wymaga, aby Wykonawca lub podwykonawca zatrudniał na podstawie stosunku pracy osoby skierowane przez Wykonawcę lub podwykonawcę do wykonania czynności polegających na pracach fizycznych, jak m.in.: wycince, zebraniu i wywiezieniu biomasy, jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy 4 Zamawiający zastrzega sobie prawo do unieważnienia niniejszego postępowania na podstawie art. 257 ustawy Pzp, jeśli środki, jakie zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia, nie zostaną mu przyznane w całości lub w części. II. Ofertę w postępowaniu składa się, pod rygorem nieważności w formie elektronicznej, tj. opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. III. 1. Dokumenty składane przez wykonawcę wraz z ofertą: 1) wypełniony Formularz Oferty (Załącznik nr 1 do SWZ); 2) .. 3) pełnomocnictwo lub inny dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania wykonawcy – jeżeli ofertę lub załączone do niej oświadczenia lub dokumenty podpisuje pełnomocnik. 4) pełnomocnictwo do reprezentowania wszystkich Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, ewentualnie umowa o współdziałaniu, z której będzie wynikać przedmiotowe pełnomocnictwo. 5) JEDZ (zgodny z instrukcją z Załącznika Nr 2 do SWZ), odpowiedni na dzień składania ofert, celem tymczasowego potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 108 ust. 1 oraz art. 109 ust. 1 pkt 4,5,7,8 ustawy Pzp oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu określone w SWZ. W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez Wykonawców, JEDZ składa każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie; 6) JEDZ dotyczący innych podmiotów, na których zasoby powołuje się Wykonawca, celem tymczasowego potwierdzenia, odpowiednio na dzień składania ofert, braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia na podstawie art. 108 ust. 1 oraz art. 109 ust. 1 pkt 4,5,7,8 ustawy Pzp oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu określonych SWZ, w zakresie, w jakim Wykonawca powołuje się na ich zasoby; 7) w przypadku, gdy Wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby: dowód potwierdzający, że Wykonawca realizując zamówienie będzie dysponował niezbędnymi zasobami innych podmiotów, który stanowi w szczególności zobowiązanie tych podmiotów do oddania do dyspozycji Wykonawcy niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienia, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. 8) oświadczenie Wykonawcy celem tymczasowego potwierdzenia, odpowiednio na dzień składania ofert, że nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 5k Rozporządzenia Rady (UE) 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego śrśrodków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, dodanego w art. 1 pkt 23) Rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie wraz z rozporządzeniem Rady (UE) 2025/2033 z dnia 23 października 2025 r. w sprawie zmiany Rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie ( dalej: rozporządzenie 2025/2033) oraz art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. 9) oświadczenie innego podmiotu, na którego zasoby powołuje się Wykonawca, składane celem tymczasowego potwierdzenia, odpowiednio na dzień składania ofert, że podmiot ten nie podlega wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2025/2033) oraz art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, zgodne ze wzorem stanowiącym Załącznik Nr 8 do SWZ; 10) oświadczenie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenia zamówienia, z którego wynika, które sługi wykonają poszczególni wykonawcy, zgodne ze wzorem stanowiącym Załącznik Nr 7 do SWZ (jeżeli dotyczy); III. Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawcę, z zastrzeżeniem art. 110 ust. 2 ustawy Pzp , na podstawie :art. 108 ust.1 ustawy Pzp, art. 109 ust. 1 pkt 4,5,7,8 ustawy Pzp oraz na podstawie: 1. art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2025/2033 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tj. Dz. U. z 2025 r. poz. 514).
Interne KennungOP.082.3.51.2025.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2) ustawy wyznacza skrócony termin składania ofert z powodu okoliczności: zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Uzasadnienie faktyczne: Realizacja zadania winna rozpocząć się w drugiej połowie lipca – w okresie kiedy można pozyskać pokos bogaty w nasiona gatunków typowych dla murawy galmanowej. W ramach przedmiotowego zadania planowano dokonać zbioru nasion w 2026 r. oraz ich wysiewu w 2027 r. W związku z nieuzyskaniem do tego momentu zapewnienia finansowania dla tego zadania, po konsultacji z nadzorem przyrodniczym, postanowiono zmodyfikować jego zakres i ograniczyć jego zakres do 2026 r., na który jednostka posiada finansowanie. Stąd, przy modyfikacji zadania, szczególnie ważne jest pozyskanie pokosu bogatego w nasiona pod koniec lipca, tak by zmaksymalizować szanse wysiana nasion z pokosu – nie będzie bowiem możliwe ich dosianie w 2027 r. z materiału pozyskanego w 2026 r. Okres 30 dni na składanie ofert w postepowaniu uniemożliwiłbym rozstrzygniecie przetargu w terminie pozwalającym na wykonanie pokosu we właściwym terminie. W związku z ograniczonym, typowym zakresem warunków zamówienia oraz wielkością samego zamówienia (teren 1 ha, kwota do 40 tys zł brutto) skrócenie terminu do 15-18 dni nie powinno wpłynąć na możliwość udziału w przetargu potencjalnych oferentów. Ustalenie kryterium 100% ceny również jest korzystne dla oferentów – nie potrzebują składać dodatkowych dokumentów czy oświadczeń. Pomimo zaawansowanych i szybkich działań pracowników RDOŚ konieczne jest pilne udzielenie zamówienia, które wynika z uwarunkowań przyrodniczych. Skrócenie okresu na złożenie ofert w zamówieniu wynika z obiektywnej, pilnej potrzeby zapewnienia rzetelności zabiegów.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77314000 Grundstückspflege, 77312000 Unkrautjäten
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja działań mających na celu regenerację murawy galmanowej. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania zabiegów agrotechnicznych mających na celu przyspieszenie regeneracji murawy galmanowej w miejscu oczyszczonym z zadrzewienia. 2. Celem zabiegów jest: • Usunięcie zalegającej biomasy (śmieci, fragmenty korzeni, odpadki) przed rozłożeniem pokosu oraz w trakcie realizacji zamówienia (w przypadku pojawienia się odpadów). Obecna ilość biomasy do usunięcia to ok. 12 m3 • Skoszenie wyznaczonego terenu murawy (ok. 1 ha), zebranie świeżego pokosu i rozplantowanie na terenie regenerowanej murawy. Po wysianiu nasion usunięcie siana. • Usuwanie rośli niepożądanych, siewek oraz odrośli drzew i krzewów. Specjalistyczne koszenie gatunku Molinia caerulea. 2. Szczegóły zakresu przedmiotu niniejszego zamówienia ( m.in. szczegółowy opis sposobu realizacji zadania, terminy pośrednie ) oraz mapy z oznaczonymi obszarami zabiegów- znajdują się w Załączniku nr 9 do SWZ – Opis Przedmiotu Zamówienia (OPZ). 3. Zamawiający –na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy – wymaga, aby Wykonawca lub podwykonawca zatrudniał na podstawie stosunku pracy osoby skierowane przez Wykonawcę lub podwykonawcę do wykonania czynności polegających na pracach fizycznych, jak m.in.: wycince, zebraniu i wywiezieniu biomasy, jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy