See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgivning - Brillesøen
Beschreibung: Albertslund Kommune (BH) er i gang med at få opført en daginstitution Børnehuset Brillesøen, Tranehusene 75 også kaldet TRH – Brillesøen. Daginstitutionen bliver på ca. 1.500 m2 og kommer til at indeholde 11 grupper, 6 vuggestuer og 5 børnehaver. Den er beliggende på en grund på ca. 12.890 m2. Arbejdet er udbudt i totalentreprise i 2022. Den vindende totalentreprenør gik imidlertid konkurs efter indgåelse af totalentreprisekontrakten (i projekteringsfasen). Efter en række forhandlinger blev projektet overtaget af KABI Entreprise A/S som totalentreprenør (TE). Projektet har lidt under en forureningssag på matriklen, som er afklaret, men ikke afsluttet. Institutionen er nu ved at blive opført; udførelsen startede med rydning af eksisterende bygninger på grunden i marts 2024. Albertslund Kommune ønsker at tilknytte en rådgiver til at bistå med bygherrerådgivning m.m. i resten af projektet. Bygherrerådgivningen vil blandt andet omfatte: • Grundig gennemlæsning, gennemgang med BH og TE og opsamling på det igangværende projekt, der er dokumenteret på RIB. • Bygherrerådgivning herunder bygherrerepræsentation med tilhørende kommunikation, møder, processer, kvalitet, økonomistyring og tid. • Tilsyn herunder ift. konstruktioner, ventilation og VVS, el, sikring, brand, CTS m.m. • Tekniske afklaringer indenfor ovenstående samt klimatilpasning, skybrudsanalyse og koordinering med HOFOR, granskning og kommentering af ændringer m.m. • Driftsrådgivning herunder materialevalg og driftsvejledning, udarbejdelse af driftsplaner og budgetter samt planlægning af afleveringsproces og DV-materiale. • Styring og evt. anskaffelse af øvrige underrådgivere indenfor blandt andet forureningshåndtering, landskabsarkitekt, legepladsleverandør m.m.
Interne Kennung: Udbud af bygherrerådgivning
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71800000 Beratung in den Bereichen Wasserversorgung und Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000