409853-2026 - Wettbewerb
Finnland – Bodenuntersuchungen – Pohjatutkimuksiin liittyvät asiantuntijapalvelut ja kenttätutkimukset 2026-2028 (2030)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pohjatutkimuksiin liittyvät asiantuntijapalvelut ja kenttätutkimukset 2026-2028 (2030)
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Raaseporin kaupungin kaupunkiympäristötoimiala ja Raaseporin Veden pohjatutkimuksiin liittyvät asiantuntijapalvelut sekä kenttätutkimukset. Kohteet sijoittuvat eri puolille Raaseporin kaupunkia ja koostuvat useista erityyppisistä kohteista. Pääasiallisesti on kyse kaupunkiympäristötoimialan (kunnallistekniikka, maankäyttö, kiinteistöt) sekä Raaseporin Veden suunnittelua sekä toteumista tukevasta tiedon hankkimisesta. Tietoa hankitaan pääasiallisesi kaupungin omaan käyttöön, mutta toimeksiantoa voi tehdä myös tiedon hankkimiselle ulkopuolisen suunnittelijan tarpeisiin. Toimeksianto voi sisältää pohjatutkimuksia tai konsultointia, tai sitten näiden yhdistelmiä. Kilpailutukseen osallistuvat yritykset sijoitetaan järjestykseen sen mukaan, miten ne menestyvät valituissa hinta- ja laatukriteereissä. Toimittajiksi valitaan 2 yritystä.
Interne Kennung: 610356
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Henkilövaatimukset 1. Nimettävä vastuullinen pohjatutkimus- ja geotekninen asiantuntija 2. Nimettävä pohjatutkimustöistä vastaava työnjohto (projektipäällikkö / vastaava 3. Nimettävä näytteenottaja (maaperä- ja PIMA-näytteenotot) Projektivaatimukset Kilpailutuksessa arvioidaan rooleihin nimettyjen henkilöiden referenssiprojekteja tämän kohdan mukaisesti. Arvioitavien referenssiprojektien tulee täyttää kaikki seuraavat vaatimukset: - Projekti on päättynyt aikavälillä 2021–2026. - Nimetty henkilö on toiminut kyseisessä projektissa vastaavassa tehtävässä kuin mihin hänet on tässä tarjouksessa nimetty. - Projektin kokonaisbudjetti on ollut yli 10 000 euroa (alv 0 %). Projektien ilmoittaminen -Tarjoajan tulee nimetä arvioitavaksi 3–5 referenssiprojektia henkilöä kohden. -Jokaisesta projektista tulee esittää lyhyt projektikuvaus, josta käy ilmi: - projektin sisältö ja keskeiset tehtävät - henkilön rooli ja vastuut projektissa - projektin kesto ja kokonaisbudjetti Projektien arviointiperusteet - Referenssiprojektit arvioidaan asteikolla hyväksytty / hylätty. - Hyväksytyn referenssiprojektin tulee täyttää kohdassa Yleiset projektivaatimukset esitetyt ehdot sekä olla tehtävältään ja sisällöltään hankinnan kannalta relevantti. - Pohjavaatimus on vähintään kolme (3) hyväksyttyä referenssiprojektia henkilöä kohden. - Neljännellä ja viidennellä hyväksytyllä referenssiprojektilla on kummallakin mahdollisuus ansaita lisäpiste, tarjousvertailussa erikseen määritellyllä tavalla. Roolikohtaiset täsmennykset - Vastuullisen pohjatutkimus- ja geoteknisen asiantuntijan osalta arvioitavien projektien tulee olla hankkeita, joissa pohjatutkimus ja geotekninen suunnittelu ovat olleet keskeisessä roolissa. - Pohjatutkimustöistä vastaavan työnjohdon (projektipäällikkö / vastaava työnjohtaja) osalta arvioitavien projektien tulee olla pohjatutkimusprojekteja, joissa henkilö on vastannut työnjohdosta, organisoinnista tai toteutuksesta. Henkilövaatimukset: Nimettävät henkilöt, pohjavaatimukset. 1. Nimettävä vastuullinen pohjatutkimus- ja geotekninen asiantuntija - Vastaa pohjatutkimusohjelmien laadinnasta, raportoinnista, geoteknisistä selvityksistä, asiantuntijalausunnoista sekä suunnittelun johtopäätöksistä. - Edellytetään: - soveltuva tekninen koulutus - vähintään 8 vuoden kokemus geoteknisistä asiantuntijatehtävistä. Pidemmästä kokemuksesta myönnetään lisäpisteitä.- SKOL 01–02 -luokan pätevyys 2. Nimettävä pohjatutkimustöistä vastaava työnjohto (projektipäällikkö / vastaava työnjohtaja) - Vastaa kenttätöiden organisoinnista, aikatauluista, laadunvarmistuksesta ja turvallisuudesta. - Edellytetään: - vähintään 5 vuoden kokemus pohjatutkimustöiden suorittamisesta työnjohtoasemassa. Pidemmästä kokemuksesta myönnetään lisäpisteitä. - SKOL 02–03 -luokan pätevyys - riittävä kokemus vastaavan kokoisista ja vaativista hankkeista 3. Nimettävä näytteenottaja (maaperä- ja PIMA-näytteenotot) Tarjoajan tulee nimetä tilaajan toimeksiantoja varten vähintään yksi (1) sertifioitu maaperänäytteenottaja. - Nimetyn näytteenottajan tulee täyttää seuraavat vaatimukset: - soveltuva korkeakoulututkinto (AMK tai yliopisto), esimerkiksi ympäristötekniikan insinööri (AMK), ympäristötieteet tai muu vastaava ala - voimassa oleva maaperänäytteenottajan sertifiointi - vähintään kahden (2) vuoden työkokemus maaperänäytteenottotehtävistä -Näytteenottaja voidaan käyttää useissa hankinnan aikana toteutettavissa toimeksiannoissa. - Näytteenottajaa koskevat vaatimukset ovat kelpoisuusvaatimuksia, eikä näytteenottajan osaamista pisteytetä vertailussa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71351500 Bodenuntersuchungen
5. Los
Los: LOT-0000