See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Højt specialiseret konsulentbistand til udvikling og integration af Danmarks Forskningsportal. (Dataverz)
Beschreibung: DTU har modtaget bevillingen; Drift og udvikling af National forskningsportal 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. Bevillingen fortsætter arbej-de udført for ministeriet på basis af bevillingerne Drift og udvikling af National forskningsportal 2021-2022, 2023, 2024 samt 2025. Formålet med bevillingen er, at videreudvikle og drive en konsolideret national forskningsportal, Dan-marks Forskningsportal, herunder data-infrastrukturer, analyseplatforme og søgesystemer for dansk forskning. Danmarks Statistik har i 2026 overtaget DTUs rolle i Danmarks Forsknings-portal. Danmarks Forskningsportal driver og udvikler en række parallelle søgesystemer, og et grønt analysemodul baseret på data fra globale citationsbaser. Derudover pågår videreudvikling af en konsolideret søgefunktion der tilbyder én samlet søgning på tværs af datakilder (institutionelle, glo-bale og åbne). Der drives og videreudvikles en avanceret datainfrastruktur som muliggør et komplet og korrekt overblik over den danske forskningsprodukti-on. Indsats omkring ny dataprocesseringspipeline som skal sikre fortsat stabil, bæredygtig og fremtidssikret infrastruktur og drift fremadrettet fortsætter Fortsat konsulentstøtte er nødvendigt for at sikre, at de af ministeriet stillede opgaver, løses tilfredsstillende og i overensstemmelse med ydelsesbeskrivelsen i bevillingen.
Interne Kennung: 12341234
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0000