2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af flydende oxygen (LOX) og leje af forsyningsanlæg
Beschreibung: Aarhus Vand er i gang med at etablere et 4. rensetrin (Ozonanlæg) på Egå Renseanlæg, hvis formål er at rense for medicinrester. Til drift af ozonanlægget på Aarhus Vands renseanlæg i Egå, har Ordregiver behov for oxygen samt et forsyningsanlæg hertil. Oxygenen skal leveres som liquid oxygen (LOX) og opfyldes i tank, som Ordregiver lejer af Leverandør. LOX’en skal leveres i gasform til angivet tilslutningspunkt. Forsyningsanlægget lejes af vindende tilbudsgiver. Kontrakten forventes at træde i kraft pr. 01.08.2025, med forventet idriftssættelse primo 3. kvartal 2026. Kontraktens første periode er gældende til d. 30.06.2030. Kontrakten forlæn-ges automatisk med anden periode på 48 måneder, fra udgangen af første periode. Herefter for-længes kontrakten automatisk med efterfølgende perioder på 12 måneder. Begge parter kan opsige kontrakten til udløbet af en periode, ved skriftlig meddelelse til den anden part i overensstemmelse med kontrakten.
Interne Kennung: Indkøb af flydende oxygen (LOX) og leje af forsyningsanlæg (2025)
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24111900 Sauerstoff
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24100000 Gase, 24110000 Technische Gase, 24111000 Wasserstoff, Argon, Edelgase, Stickstoff und Sauerstoff, 24113000 Flüssige Luft und Druckluft, 24113100 Flüssige Luft, 24113200 Druckluft
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 420 000 Kilogramm