411118-2026 - Wettbewerb
Finnland – Kinder- und Jugendfürsorgeleistungen – Etsivän nuorisotyön palveluhankinta Helsingissä vuosille 2027–2028 (optiokausi 2029–2030)
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Etsivän nuorisotyön palveluhankinta Helsingissä vuosille 2027–2028 (optiokausi 2029–2030)
Beschreibung: Helsingin kaupungin kulttuurin ja vapaa–ajan toimialan nuorisopalvelukokonaisuus pyytää tällä tarjouspyynnöllä liitteineen tarjousta etsivän nuorisotyön ohjauspalveluista Helsingissä. Helsingin kaupunki toteuttaa etsivää nuorisotyötä sekä omana toimintanaan että hankkii etsivää nuorisotyötä julkisena hankintana. Helsingissä etsivää nuorisotyötä koordinoi kulttuurin ja vapaa–ajan toimialan nuorisopalvelut, joka tekee yhteistyösopimukset palveluntuottajien kanssa. Etsivästä nuorisotyöstä säädetään nuorisolaissa (1285/2016). Tarjouspyyntö toteutetaan kaikille avoimena ns. ranskalaisena eli käänteisenä kilpailutuksena, jossa valintaperusteina ovat ainoastaan laadulliset valintaperusteet. Sopimuskausi on 1.1.2027–31.12.2028, lisäksi optiokausi ajalle 1.1.2029–31.12.2030. Hankinnan arvonlisäveroton arvo on 58.000 euroa per henkilötyövuosi, henkilötyövuotta tilataan 10 kpl per vuosi. Koko sopimuskaudelle optiokausi mukaan lukien hankinnan arvonlisäveroton arvo on 2 320 000,00 euroa. Henkilötyövuoden arvonlisäveroton hinta on kiinteähintainen 58.000 euroa sisältäen palkkauskulujen lisäksi etsivän nuorisotyön tekemiseen liittyviä muita kuluja. Tätä kohtaa täydennetään tarvittaessa sopimuksen teon yhteydessä. Hankinta on jaettu kahteen osaan: 1) suomenkielinen etsivän nuorisotyön palvelut 8 htv 2) ruotsinkielinen etsivän nuorisotyön palvelut 2 htv Hankinnan tarkempi kuvaus on kuvattu liitteessä 1 hankinnan kohteen kuvaus (palvelukuvaus).
Interne Kennung: 592446 HEL 2026-000509
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) 32 §:n mukaisen avoimen menettelyn periaatteita. Hankinta TED eF20 - SOTE- ja muut erityiset palvelut toteutetaan hankintalain liitteen E kohtien 1–4 mukaisten sosiaali- ja terveyspalveluiden hankintailmoituksena, Lasten ja nuorten sosiaalipalvelut (85311300-5). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on lähetetty ilmoitus www.hankintailmoitukset.fi julkaistavaksi EU:n viralliseen lehden (EUVL) täydennysosassa (S osa) sekä Tenders Electronic Daily (TED)-tietokannassa EU:n laajuisesti. Tarjouspyyntö on julkaistu internetissä Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85311300 Kinder- und Jugendfürsorgeleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1) Suomenkielinen etsivän nuorisotyön palvelut (8 htv)
Beschreibung: Suomenkielistä palvelua tilataan 8 htv /vuosi.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: 2) Ruotsinkielinen etsivän nuorisotyön palvelut (2 htv)
Beschreibung: Ruotsinkielistä palvelua tilataan 2 htv/vuosi.
Interne Kennung: 2-1