See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af 69. udbud - Midttrafik Midt- og Østjylland
Beschreibung: Midttrafiks 69. genudbud omfatter driften af lokal- og regionalruter i Midt- og Østjylland. Kørslen udbydes i fem selvstændige delkontrakter (pakker); Pakke 1 - Lokal- og regionalruter i og omkring Randers, Nord- og Syddjurs kommuner Pakke 2 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Nord- og Syddjurs kommuner Pakke 3 - Lokal- og regionalruter i og omkring Favrskov, Aarhus og Randers kommuner Pakke 4 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Skanderborg og Favrskov kommuner Pakke 5 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Odder, Skanderborg, Syddjurs og Horsens kommuner Der kan afgives tilbud på alle 5 delaftaler samt på kombination A (Pakke 1+2) og kombination B (Pakke 3+4)
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivet, hvilket betyder, at alle interesserede tilbudsgivere, der overholder udbuddets krav, kan afgive et tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakke 1 - Lokal- og regionalruter i og omkring Randers, Nord- og Syddjurs kommuner
Beschreibung: -- Kørselsomfang -- Pakke 1 omfatter driften af lokal- og regionalruter i og omkring Randers, Nord- og Syddjurs kommuner Kørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. ladeinfrastruktur til busserne og fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne. Kørselsomfanget omfatter på udbudstidspunktet 34.363 køreplantimer om året med anvendelse af 20 kontraktbusser og minimum 3 reservebusser. -- Drivmiddel -- Der er krav om, at driften udføres med elbusser. Udvalgte mindre ruter må driftes med dieselbusser. De udvalgte ruter fremgår af Nøgleoplysninger om kontrakten. Det er et krav, at der udelukkende tilbydes busser/løsninger, hvor der ikke skal ske infrastrukturmæssige tiltag i byrummet. Det betyder, at der ved tilbud med elbusser ikke må afgives tilbud med busser, der kræver installation af ladestandere i byrummet; opladning af elbusser skal derved udelukkende kunne foregå på busselskabets egne faciliteter eller andre faciliteter godkendt til formålet. -- Kontraktperiode -- Kontrakten er tidsbegrænsede kontrakter på 12 år – med mulighed for forlængelse i op til 2 x 2 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med op til yderligere 2 år. Forlængelse kan efter parternes gensidige aftale ske med 1 år ad gangen. Kontraktstart er den 28. juni 2026. -- Øvrigt -- Der er fordelt 2 højgulvsbusser til busovertagelse i pakke 1. Der kan ikke tages forbehold for busovertagelsen.
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud - Pakke 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er ingen optioner på pakke 1.
Los: LOT-0002
Titel: Pakke 2 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Nord- og Syddjurs kommuner
Beschreibung: -- Kørselsomfang -- Pakke 2 omfatter driften af lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Nord- og Syddjurs kommuner Kørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. ladeinfrastruktur til busserne og fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne. Kørselsomfanget omfatter på udbudstidspunktet 51.065 køreplantimer om året med anvendelse af 18 kontraktbusser og minimum 3 reservebusser. -- Drivmiddel -- Der er krav om, at driften udføres med elbusser. Udvalgte mindre ruter må driftes med dieselbusser. De udvalgte ruter fremgår af Nøgleoplysninger om kontrakten. Busselskabet kan ved tilbudsafgivelse tilkendegive at ville benytte muligheden for at opsætte en ladestander til endestationsopladning i enten Rønde og/eller Ebeltoft. Udover ovennævnte mulighed for etablering af endestationsopladning er det et krav, at der udelukkende tilbydes busser/løsninger, hvor der ikke skal ske infrastrukturmæssige tiltag i byrummet. Det betyder, at der ved tilbud med elbusser ikke må afgives tilbud med busser, der kræver installation af ladestandere i byrummet; opladning af øvrige elbusser skal derved udelukkende kunne foregå på busselskabets egne faciliteter eller andre faciliteter godkendt til formålet. -- Kontraktperiode -- Kontrakten er tidsbegrænsede kontrakter på 12 år – med mulighed for forlængelse i op til 2 x 2 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med op til yderligere 2 år. Forlængelse kan efter parternes gensidige aftale ske med 1 år ad gangen. Kontraktstart er den 28. juni 2026. -- Øvrigt -- Der er fordelt 3 højgulvsbusser til busovertagelse i pakke 2. Der kan ikke tages forbehold for busovertagelsen.
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud - Pakke 2
Beschreibung der Optionen: Der er ingen optioner på pakke 2.
Los: LOT-0003
Titel: Pakke 3 - Lokal- og regionalruter i og omkring Favrskov, Aarhus og Randers kommuner
Beschreibung: -- Kørselsomfang -- Pakke 3 omfatter driften af lokal- og regionalruter i og omkring Favrskov, Aarhus og Randers kommuner. Kørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. ladeinfrastruktur til busserne og fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne. Der stilles krav om busser med forskellige passagerkapacitet, som låses på udvalgte vognløb. Kørselsomfanget omfatter på udbudstidspunktet 23.928 køreplantimer om året med anvendelse af 13 kontraktbusser og minimum 2 reservebusser. -- Drivmiddel -- Der er krav om, at driften udføres med elbusser. Der er krav om, at driften udføres med elbusser. Udvalgte mindre ruter må driftes med dieselbusser. De udvalgte ruter fremgår af Nøgleoplysninger om kontrakten. Busselskabet kan ved tilbudsafgivelse tilkendegive at ville benytte muligheden for at opsætte en ladestander til endestationsopladning i Hammel Udover ovennævnte mulighed for etablering af endestationsopladning er det et krav, at der udelukkende tilbydes busser/løsninger, hvor der ikke skal ske infrastrukturmæssige tiltag i byrummet. Det betyder, at der ved tilbud med elbusser ikke må afgives tilbud med busser, der kræver installation af ladestandere i byrummet; opladning af øvrige elbusser skal derved udelukkende kunne foregå på busselskabets egne faciliteter eller andre faciliteter godkendt til formålet. -- Kontraktperiode -- Kontrakten er tidsbegrænsede kontrakter på 12 år – med mulighed for forlængelse i op til 2 x 2 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med op til yderligere 2 år. Forlængelse kan efter parternes gensidige aftale ske med 1 år ad gangen. Kontraktstart er den 28. juni 2026. -- Øvrigt -- Der er fordelt 1 højgulvsbusser til busovertagelse i pakke 3. Der kan ikke tages forbehold for busovertagelsen.
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud - Pakke 3
Beschreibung der Optionen: Der er ingen optioner på pakke 3.
Los: LOT-0004
Titel: Pakke 4 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Skanderborg og Favrskov kommuner
Beschreibung: -- Kørselsomfang -- Pakken omfatter driften af lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Skanderborg og Favrskov kommuner. Regionalrutekørslen og lokalrutekørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. ladeinfrastruktur til busserne og fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne . Da der er tale om busser med forskellig kapacitet – er busserne med størst kapacitet låst på udvalgte vognløb. Kørselsomfanget omfatter på udbudstidspunktet 52.846 køreplantimer om året med anvendelse af 20 kontraktbusser og minimum 3 reservebusser. -- Drivmiddel -- Der er krav om, at driften udføres med elbusser. Udvalgte mindre ruter må driftes med dieselbusser. De udvalgte ruter fremgår af Nøgleoplysninger om kontrakten. Busselskabet kan ved tilbudsafgivelse tilkendegive at ville benytte muligheden for at opsætte en ladestander til endestationsopladning i enten Skanderborg og/eller Hinnerup (Bjergegårdsvej/Rylevej). Udover ovennævnte mulighed for etablering af endestationsopladning er det et krav, at der udelukkende tilbydes busser/løsninger, hvor der ikke skal ske infrastrukturmæssige tiltag i byrummet. Det betyder, at der ved tilbud med elbusser ikke må afgives tilbud med busser, der kræver installation af ladestandere i byrummet; opladning af øvrige elbusser skal derved udelukkende kunne foregå på busselskabets egne faciliteter eller andre faciliteter godkendt til formålet. -- Kontraktperiode -- Kontrakten er tidsbegrænsede kontrakter på 12 år – med mulighed for forlængelse i op til 2 x 2 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. 2) Herefter kan parterne efter gensidig aftale forlænge kontrakten med op til yderligere 2 år. Forlængelse kan efter parternes gensidige aftale ske med 1 år ad gangen. Kontraktstart er den 28. juni 2026. -- Øvrigt -- Der er fordelt 6 højgulvsbusser til busovertagelse i pakke 4. Der kan ikke tages forbehold for busovertagelsen
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud - Pakke 4
Beschreibung der Optionen: Der er ingen optioner på pakke 4.
Los: LOT-0005
Titel: Pakke 5 - Lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Odder, Skanderborg, Syddjurs og Horsens kommuner
Beschreibung: -- Kørselsomfang -- Pakke 5 omfatter driften af lokal- og regionalruter i og omkring Aarhus, Odder, Skanderborg, Syddjurs og Horsens kommuner. Regionalrutekørslen og lokalrutekørslen udbydes i samme pakke med henblik på, at busselskabet kan udnytte eventuelle synergieffekter ved samlet drift, f.eks. fleksibel benyttelse af busserne på tværs af ruterne. Da der er tale om busser med forskellig kapacitet – er busserne med størst kapacitet låst på udvalgte vognløb. Kørselsomfanget omfatter på udbudstidspunktet 60.893 køreplantimer om året med anvendelse af 23 kontraktbusser og minimum 3 reservebusser. -- Drivmiddel -- Der er krav om, at driften udføres med dieselbusser, med option på HVO Biodiesel. -- Kontraktperiode -- Kontrakten er tidsbegrænsede kontrakter på 3 år – med mulighed for forlængelse i op til 2 x 1 år efter følgende betingelser: 1) Midttrafik kan forlænge kontrakten med op til 2 år. Forlængelse kan efter Midttrafiks valg ske med 1 år ad gangen. Kontraktstart er den 28. juni 2026. -- Øvrigt -- Der er fordelt 8 højgulvsbusser og 23 laventrébusser til busovertagelse i pakke 5. Der kan ikke tages forbehold for busoverdragelsen. I pakke 5 er der indlagt en forpligtelse til at skulle leje et bus- og vaskeanlæg beliggende på H.P.T. Israelsens Vej 9 og 11, 8300 Odder. Anlægget skal lejes i hele kontraktperioden, hvorved det er muligt at forlænge lejekontrakten vedr. anlægget i en evt. forlængelsesperiode.
Interne Kennung: Midttrafiks 69. genudbud - Pakke 5
Beschreibung der Optionen: I pakke 5 er der option på HVO Biodiesel.