2. Verfahren
Verfahren
Titel: Integracja i rozbudowa systemów informatycznych szpitala, digitalizacja dokumentacji medycznej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest Integracja i rozbudowa systemów informatycznych szpitala, digitalizacja dokumentacji medycznej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO): Pakiet 1 Dostawa, wdrożenie i uruchomienie kompletnego systemu informatycznego do obsługi Banku Tkanek Oka wraz z integracją z systemem HIS Zamawiającego. Pakiet 2 Dostawa i wdrożenie systemu do automatycznej digitalizacji dokumentacji medycznej wymagającej podpisu pacjenta wraz z integracją z systemem HIS AMMS. Pakiet 3 Dostawa, wdrożenie i uruchomienie kompletnego systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją pracowniczą wraz z dostawą urządzeń, wykonaniem usług digitalizacji dokumentacji pracowniczej oraz importem zeskanowanych dokumentów do systemu. Zamawiający dopuszcza składania ofert częściowych w podziale na Pakiety Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na poszczególne pozycje w ramach jednego pakietu. Zamawiający przed rozpoczęciem postępowania dokonał analizy pod kątem podzielności danych pakietów przedsięwzięcia, która wykazała, że jest ono niepodzielne w rozumieniu art. 25 ustawy Pzp. Przedmiot zamówienia stanowi bowiem funkcjonalnie, technologicznie i organizacyjnie jedną, ściśle zintegrowaną całość, obejmującą zarówno dostawę wysokospecjalistycznych urządzeń, jak i wykonanie kompleksowych prac integracyjnych, warunkujących jego prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. Poszczególne elementy pakietu są ze sobą ściśle powiązane technologicznie i muszą być wykonywane w sposób skoordynowany, zgodnie z wymaganiami producenta oprogramowania w celu uzyskania wymaganej funkcjonalności. Ewentualny podział pakietu na części prowadziłby do powstania istotnych ryzyk o charakterze technicznym i organizacyjnym, w tym w szczególności: ryzyka niezgodności technicznej pomiędzy elementami realizowanymi przez różnych wykonawców, trudności w jednoznacznym ustaleniu odpowiedzialności za ewentualne wady lub nieprawidłowości, wydłużenia procesu realizacji inwestycji oraz zwiększenia kosztów związanych z koordynacją i nadzorem nad wieloma wykonawcami. Podział zamówienia mógłby również negatywnie wpłynąć na proces uruchomienia i wdrożenia. Z uwagi bowiem na charakter i stopień zaawansowania technologicznego przedmiotu zamówienia, konieczne jest zapewnienie jednolitej odpowiedzialności jednego wykonawcy za całość realizacji, obejmującej zarówno dostawę, montaż, integrację, jak i uruchomienie oraz uzyskanie pełnej funkcjonalności systemu. Rozdzielenie tych elementów pomiędzy różnych wykonawców doprowadziłoby do rozproszenia odpowiedzialności, sporów kompetencyjnych oraz obniżenia funkcjonalności a przez to efektywności systemu. Mając na uwadze powyższe, brak podziału zamówienia na części nie wynika z ograniczenia konkurencji, lecz z konieczności zapewnienia prawidłowej, bezpiecznej i efektywnej realizacji zamówienia, przy zachowaniu zasad racjonalności i gospodarności wydatkowania środków publicznych. Podział zamówienia w niniejszym przypadku byłby nie tylko niecelowy, ale mógłby prowadzić do poważnych zagrożeń dla realizacji inwestycji oraz jej rezultatów. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określa załącznik nr 3 do SWZ
Interne Kennung: 25/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin 35 dni, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. W ocenie Zamawiającego, będącej wynikiem wnikliwej analizy całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia tego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest całkowicie uzasadnione. Tym samym, za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na realizację zadania. W świetle powyższych przepisów Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp w zakresie przeprowadzenia postępowania przetargowego pn. „Integracja i rozbudowa systemów informatycznych szpitala, digitalizacja dokumentacji medycznej w ramach (KPO)” w ramach realizacji projektu skrócił termin składania ofert do 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Ww. zadanie jest objęte dotacją pochodzącą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”, Inwestycji D1.1.2 „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia” ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z warunkami otrzymania dotacji Zamawiający zobowiązany jest do rozliczenia wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego zamówienia do dnia 15.07.2026r. Zatem, pilna potrzeba udzielenia zamówienia oraz związane z tym skrócenie terminu składania ofert w wszczętym postępowaniu wynika z konieczności zagwarantowania zrealizowania zamówień objętych dotacją i ich prawidłowego rozliczenia. Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenia Zamawiającego dotyczące realizacji podobnych zamówień oraz obecnie obowiązujące realia rynkowe Zamawiający uważa, że nie jest możliwe skrócenie terminu realizacji zamówienia, gdyż wiązałoby to się ze zmianami dotyczącym charakterystyki przedmiotu zamówienia, a to mogłoby wpłynąć na konkurencyjność ofert, a w skrajnym przypadku doprowadzić do braku ofert i do unieważnienia postępowania. Brak realizacji zamówienia w terminie do 15.07.2026r. uznane będzie przez MZ za wydatek niekwalifikowany i niewykonanie zakresu rzeczowego dotacji, co z kolei narazi Zamawiającego na niekorzystne skutki finansowe i organizacyjne. Mając powyższe na uwadze, wskazane okoliczności należy zakwalifikować jako względy organizacyjne oraz ważny interes Zamawiającego, które to mieszczą się w zakresie pojęcia „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” zawartego w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, co pozwala na skrócenie terminu składania ofert do 15 dni. Okoliczności te przy tym mają walor czynników o charakterze obiektywnym, co oznacza, że nie zależą w żaden sposób od Zamawiającego, a stwierdzenie ich istnienia i ich weryfikacja są możliwe. Jednocześnie, skrócenie terminu składania ofert w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców bowiem, jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72514200 Anlagenverwaltung für die Computersystementwicklung, 48730000 Sicherheitssoftwarepaket
5. Los
Los: LOT-0024
Titel: Pakiet 1
Beschreibung: Dostawa, wdrożenie i uruchomienie kompletnego systemu informatycznego do obsługi Banku Tkanek Oka wraz z integracją z systemem HIS Zamawiającego.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72514200 Anlagenverwaltung für die Computersystementwicklung
Los: LOT-0025
Titel: Pakiet 2
Beschreibung: Dostawa i wdrożenie systemu do automatycznej digitalizacji dokumentacji medycznej wymagającej podpisu pacjenta wraz z integracją z systemem HIS AMMS
Los: LOT-0026
Titel: Pakiet 3
Beschreibung: Dostawa, wdrożenie i uruchomienie kompletnego systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją pracowniczą wraz z dostawą urządzeń, wykonaniem usług digitalizacji dokumentacji pracowniczej oraz importem zeskanowanych dokumentów do systemu.