411610-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af jord- og montagearbejder inklusive vagtordning for EWII Vand A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af jord- og montagearbejder inklusive vagtordning for EWII Vand A/S
BeschreibungEWII Vand A/S (herefter benævnt ”Ordregiver”) er en del af en koncern som samlet omsætter for ca. DKK 1,5 mia. om året og er blandt de største arbejdspladser i Trekantområdet med ca. 700 medarbejdere. Ordregiver er beliggende i Trekantområdet, hvor Ordregiver hver dag leverer frisk og velsmagende drikkevand til cirka 50.000 husstande. Drikkevand bliver ofte taget for givet, men Ordregivers arbejde sikrer, at også fremtidige generationer kan få rent vand af høj kvalitet. Intensivt arbejde med kvalitet gør, at Ordregiver er certificerede efter internationale standarder (ISO22000 og ISO9001). Rammeaftalen omfatter driftsopgaver, etablering af stik og udbedring af brud samt vagtordning. Rammeaftalen omfatter desuden etablering af nye vandforsyningsledninger i forbindelse med byggemodninger, omlægninger blandt andet i forbindelse med ledningsarbejder affødt af ændringer af infrastruktur. Der henvises til det fulde udbudsmateriale for en mere detaljeret beskrivelse af opgaverne. Rammeaftalerne forventes at have kontraktstart 25. januar 2027.
Interne Kennung739157
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver forventer at gennemføre én forhandlingsrunde, men forbeholder sig retten til at udvide antallet af forhandlingsrunder. Ordregiver forbeholder sig ret til at ændre på antallet af forhandlingsrunder. Dette vil til enhver tid ske ved forudgående underretning til samtlige tilbudsgivere. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele Rammeaftalen på baggrund af et indledende forhandlingstilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at reducere antallet af tilbudsgivere efter 1. forhandlingsrunde. Ordregiver vil i så fald reducere antallet af tilbudsgivere på baggrund af det senest indleverede tilbud ud fra en vurdering af det i udbudsbetingelserne anførte tildelingskriterium.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 71550000 Schmiedearbeiten
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer kan forlænges med 1 års varighed af 2 omgange.