412350-2025 - Ergebnis
Dänemark – Natriumbikarbonat – Bekendtgørelse om indgået kontrakt på Udbud af kemikaliet natriumbikarbonat 2025
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBekendtgørelse om indgået kontrakt på Udbud af kemikaliet natriumbikarbonat 2025
BeschreibungDette udbud vedrører en rammeaftale på levering af kemikaliet natriumbikarbonat. Ordregiver er i gang med etablering af nyt posefilter og tilhørende reaktor mv. i forbindelse med slamforbrændingsanlægget på renseanlæg Lynetten. Det er besluttet at ændre røggasrensningsprocessen, således at der anvendes natriumbikarbonat (’bikarbonat’) i stedet for hydratkalk til absorption af SO2 og HCl. Det nye posefilter etableres i forbindelse med ovnrevision, og Ordregiver forventer at teste funktionerne med bikarbonat pr. 1. september 2025 og i fuld drift fra oktober 2025.Rammeaftalens maksimale forventede samlet forbrug for hele aftaleperioden inkl. optioner på forlængelse er på baggrund af det nuværende prisniveau sat til DKK 20.000.000. Det anslåede forventede forbrug er DKK 14.000.000.
Interne Kennung25132833
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24313320 Natriumbikarbonat
5. Los
LosLOT-0000