2. Verfahren
Verfahren
Titel: RENOVERING AF RINGPARKEN / AFD. 23, 24, 26 OG 32
Beschreibung: Nærværende udbud omhandler hovedentreprise ifm. gennemførelse af helhedsplan for boligbe-byggelsen Ringparken.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Ringparken er en bebyggelse beliggende i Slagelse Kommune. Bebyggelsen består af 24 blokke, hvoraf 4 blokke er frasolgt og endnu 3 blokke står for at skulle nedrives. Projektet omfatter 612 lejligheder, hvoraf 20 et-værelsesboliger nedlægges i forbindelse med renovering og omdannelse til tilgængeligheds boliger. Det samlede antal efter udførelsen af helhedsplanen omfatter dermed 592 boliger. Helhedsplanen består hovedsageligt af indvendige bygningsarbejder, og der ændres ikke i bygnin-gernes facader, tag eller geometri. Udvendig skal der udføres mindre tiltag i form af etablering af franske altaner i blokkenes ene gavl samt istandsættelse af eksisterende vindfang. Tilgængelighedsboliger I afdeling 24 blok 8 ombygges 2 opgange, og i afdeling 26 blok 14 ombygges alle 3 opgange. Op-gangenes eksisterende 3 lejligheder pr. etage nedrives og ombygges til 2 nye tilgængelighedsboli-ger med total nyindretning, herunder nyt badeværelse og køkken. Desuden etableres der elevator i forbindelse med eksisterende opgang. Som følge af placering af elevator og ændring af planløsnin-gen for TGL vil der forekomme mindre ændringer i indgangsfacaden. Mod altaner i TGL nedrives eksisterende facade og erstattes med ny, som opfylder gældende ener-gikrav. Der udføres nye elinstallationer til/i alle rum i alle TGL-boliger Renoveringsboliger I boliger, der ikke ombygges til TGL lejligheder udføres total udskiftning af køkkener og badevæ-relser. Vand-, og afløbsinstallationer udskiftes helt. Elinstallationer i køkkener og badeværelser udskiftes. Der etableres emhætte i køkkener med aftræk til det fri. Der laves nye skakte til installationer, så fremtidig drift gøres nemmere. Alle badeværelser nedrives til eksisterende dæk og vægoverflader. De udføres med nye overflader, sanitet og aptering. Landskabsarbejder Ud over nærværende projekt forventer Ordregiver på et senere tidspunkt at udsende udbud på in-frastrukturprojekt for Ringparken. Nærværende udbud omfatter alene enkelte landskabsarbejder ved indgangspartier/opgange, ho-vedsageligt i forbindelse med etablering af tilgængelighedsboliger.
Haupteinstufung (cpv): 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser