2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rammeaftaler om konsulentbistand (LOD-rammeaftalen og OPA-rammeaftalen)
Beschreibung: Ordregiver er den ansvarlige myndighed for it-understøttelsen af Børne- og Undervisningsministeriets ressort. Ordregiver har i den forbindelse behov for at etablere to rammeaftaler (delrammeaftaler) med to it-leverandører om at levere dedikerede konsulenter, som skal arbejde i agile teams sammen med ordregiver. Delrammeaftalernes formål er at anskaffe en stabil gruppe af dedikerede it-konsulenter, som skal bistå ordregiver med udvikling, vedligehold, support, og rådgivning vedr. ordregivers nuværende og fremtidige applikationer under forretningsområderne "Login og dataudstilling" (LOD-rammeaftalen) og forretningsområdet ”Optagelse og håndtering af ansøgere" (OPA-rammeaftalen). Hovedydelserne under begge delkontrakter er: Hovedydelserne under begge delkontrakter er: 1) It-konsulentbistand til udvikling, herunder refinement, estimering, programmering, dokumentation og test af nye applikationer og ændringer til eksisterende applikationer 2) It-konsulentbistand til vedligehold, herunder fejlrettelse, opgradering, konfigurationsstyring 3) It-konsulentbistand til support, herunder fejlsøgning og opfølgning 4) It-konsulentbistand til rådgivning, herunder mht. installation og idriftsættelse af programmel, arkitekturanalyser, forretningsmæssige analyser, analyser vedrørende informationssikkerhed, analyser omkring udviklingsværktøjer og nye platforme mv . Nærmere om delkontrakt 1 (LOD-kontrakten): Forretningsområdet "Login og Dataudstilling" (delkontrakt 1) omfatter primært a) applikationer, der understøtter fælles loginløsninger, b) data relateret til fælles loginløsninger og dertilhørende dataudstilling, c) applikationer der procesunderstøtter et fælles datagrundlag for unges uddannelse og beskæftigelse samt d) applikationer der procesunderstøtter tilladelser til at sende eller hente data med STILs webservices. I det følgende angives de 7 applikationer, som i dag er kendte og som vil indgå i rammeaftalen: 1. Brugerdatabasen 2. Elevadministrationen 3. STIL fælles loginplatform 4. Tilslutning 5. Ungedatabasen 6. Unilogin 7. Unilogin støttesystemer Hertil kan komme andre applikationer under samme forretningsområde. De tilbudte konsulenter under delkontrakt 1 skal ved rammeaftalens start være tilgængelige i nødvendigt omfang på ordregivers adresse i København. Ordregiver forventer i oktober 2025 at skifte denne adresse til Kalvebod Brygge 47, 1560 København V. Rammeaftalen er ikke eksklusiv for leverandøren. Nærmere om delkontrakt 2 (OPA-kontrakten): Forretningsområdet ”Optagelse og håndtering af Ansøgere" (delkontrakt 2) omfatter applikationer, der primært procesunderstøtter ministeriets opgaver vedr. tilmelding, ansøgning, fordeling og optagelse. I det følgende angives de 2 applikationer, som i dag er kendte og som vil indgå i rammeaftalen: 1. Optagelse FTU 2. Håndtering af ansøgere Hertil kan komme andre applikationer under samme forretningsområde. De tilbudte konsulenter under delkontrakt 2 skal ved rammeaftalens start være tilgængelige i nødvendigt omfang på ordregivers adresse i Aarhus. Rammeaftalen er ikke eksklusiv for leverandøren.
Interne Kennung: LOD/OPA
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i to faser. 1. fase er prækvalifikationsfasen. Her anmoder ansøgerne om prækvalifikation, og ordregiver udvælger herefter de ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud i fase 2. Der sker samlet prækvalifikation for begge delaftaler (LOD-rammeaftalen og OPA-rammeaftalen) 2. fase er selve tilbudsgivningen. De prækvalificerede tilbudsgivere afgiver i denne fase deres tilbud. På grund af en systemfejl er det i nærværende bekendtgørelse angivet "Ja" til "Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive afvist". Der vil ikke ske shortlisting i tilbudsfasen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 2: OPA-rammeaftalen
Beschreibung: Generelt om delkontrakerne: Ordregiver er den ansvarlige myndighed for it-understøttelsen af Børne- og Undervisningsministeriets ressort. Ordregiver har i den forbindelse behov for at etablere to rammeaftaler (delrammeaftaler) med to it-leverandører om at levere dedikerede konsulenter, som skal arbejde i agile teams sammen med ordregiver. Delrammeaftalernes formål er at anskaffe en stabil gruppe af dedikerede it-konsulenter, som skal bistå ordregiver med udvikling, vedligehold, support, og rådgivning vedr. ordregivers nuværende og fremtidige applikationer under forretningsområderne "Login og dataudstilling" (LOD-rammeaftalen) og forretningsområdet ”Optagelse og håndtering af ansøgere" (OPA-rammeaftalen). Hovedydelserne under begge delkontrakter er: 1) It-konsulentbistand til udvikling, herunder refinement, estimering, programmering, dokumentation og test af nye applikationer og ændringer til eksisterende applikationer 2) It-konsulentbistand til vedligehold, herunder fejlrettelse, opgradering, konfigurationsstyring 3) It-konsulentbistand til support, herunder fejlsøgning og opfølgning 4) It-konsulentbistand til rådgivning, herunder mht. installation og idriftsættelse af programmel, arkitekturanalyser, forretningsmæssige analyser, analyser vedrørende informationssikkerhed, analyser omkring udviklingsværktøjer og nye platforme mv. Nærmere om delkontrakt 2 (OPA-kontrakten): Forretningsområdet ”Optagelse og håndtering af Ansøgere" (delkontrakt 2) omfatter applikationer, der primært procesunderstøtter ministeriets opgaver vedr. tilmelding, ansøgning, fordeling og optagelse. I det følgende angives de 2 applikationer, som i dag er kendte og som vil indgå i rammeaftalen: 1. Elevfordelingsalgoritmen 2. Optagelse FTU Hertil kan komme andre applikationer under samme forretningsområde. De tilbudte konsulenter under delkontrakt 2 skal ved rammeaftalens start være tilgængelige i nødvendigt omfang på ordregivers adresse i Aarhus. Rammeaftalen er ikke eksklusiv for leverandøren.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 1: LOD-rammeaftalen
Beschreibung: Generelt om delkontrakerne: Ordregiver er den ansvarlige myndighed for it-understøttelsen af Børne- og Undervisningsministeriets ressort. Ordregiver har i den forbindelse behov for at etablere to rammeaftaler (delrammeaftaler) med to it-leverandører om at levere dedikerede konsulenter, som skal arbejde i agile teams sammen med ordregiver. Delrammeaftalernes formål er at anskaffe en stabil gruppe af dedikerede it-konsulenter, som skal bistå ordregiver med udvikling, vedligehold, support, og rådgivning vedr. ordregivers nuværende og fremtidige applikationer under forretningsområderne "Login og dataudstilling" (LOD-rammeaftalen) og forretningsområdet ”Optagelse og håndtering af ansøgere" (OPA-rammeaftalen). Hovedydelserne under begge delkontrakter er: 1) It-konsulentbistand til udvikling, herunder refinement, estimering, programmering, dokumentation og test af nye applikationer og ændringer til eksisterende applikationer 2) It-konsulentbistand til vedligehold, herunder fejlrettelse, opgradering, konfigurationsstyring 3) It-konsulentbistand til support, herunder fejlsøgning og opfølgning 4) It-konsulentbistand til rådgivning, herunder mht. installation og idriftsættelse af programmel, arkitekturanalyser, forretningsmæssige analyser, analyser vedrørende informationssikkerhed, analyser omkring udviklingsværktøjer og nye platforme mv. Nærmere om delkontrakt 1 (LOD-kontrakten): Forretningsområdet "Login og Dataudstilling" (delkontrakt 1) omfatter primært a) applikationer, der understøtter fælles loginløsninger, b) data relateret til fælles loginløsninger og dertilhørende dataudstilling, c) applikationer der procesunderstøtter et fælles datagrundlag for unges uddannelse og beskæftigelse samt d) applikationer der procesunderstøtter tilladelser til at sende eller hente data med STILs webservices. I det følgende angives de 7 applikationer, som i dag er kendte og som vil indgå i rammeaftalen: 1. Brugerdatabasen 2. Elevadministrationen 3. STIL fælles loginplatform 4. Tilslutning 5. Ungedatabasen 6. Unilogin 7. Unilogin støttesystemer Hertil kan komme andre applikationer under samme forretningsområde. De tilbudte konsulenter under delkontrakt 1 skal ved rammeaftalens start være tilgængelige i nødvendigt omfang på ordregivers adresse i København. Ordregiver forventer i oktober 2025 at skifte denne adresse til Kalvebod Brygge 47, 1560 København V. Rammeaftalen er ikke eksklusiv for leverandøren.
Interne Kennung: 1