412936-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Straßenbauarbeiten – Ny forbindelsesvej VEGA til Horsens C (E45)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelNy forbindelsesvej VEGA til Horsens C (E45)
BeschreibungNy forbindelsesvej mellem Vrøndingvej og E45 (Horsens C), omfatter jord-, belægnings- og afvandingsarbejder på en ca. 1,3 km strækning og anlægges som en 2-sporet vej med en bredde på 8m samt 5,5m rabat i begge sider af vejen. Der skal yderligere etableres en insitustøbt vejbærende dalbro med 5 fag og en frihøjde på ca. 7m over for krydsningen af Bygholm Å og Hatting Bæk samt Nørrehåbsstien. Forbindelsesvejen grænser op til et beskyttet naturområde udlagt som Natura 2000, et §3 område som skal krydses af vejen og en åbeskyttelseslinje som arbejderne foregår indenfor. Entreprisen omfatter endvidere etablering af 4 regnvandsbassiner med rensningsanlæg, autoværn, grundvandssænkning med re-injektion, etablering af flagermusskærm på broen samt beplantning langs vejen mm.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44113620 Asphalt, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45221100 Bauarbeiten für Brücken, 45221110 Bau von Brücken, 45221111 Bau von Straßenbrücken, 45232452 Entwässerungsarbeiten, 45232454 Bau von Regenwasserbecken
5. Los
LosLOT-0000