2. Verfahren
Verfahren
Titel: EXECUTIE RETELE DE ALIMENTARE CU APA SI RETELE DE CANALIZARE IN ORASUL HOREZU -VL -CL- 05
Beschreibung: Entitatea Contractanta solicita execuția lucrărilor pentru obiectivul “ VL-CL 05 Executie retele de alimentare cu apa si retele de canalizare in orasul Horezu”, in conformitate cu cerintele din Caietul de sarcini, astfel: Obiect 1 - Retea de alimentare cu apa Horezu Sub-obiect 1.2 Extindere retea de apa potabila, L = 2.692 m, PEID, De 110 mm Sub-obiect 1.3 Reabilitare retea de apa potabila, L = 11.711 m, PEID, De 110 mm ÷ De 315 mm Obiect 2 – Retea de canalizare Horezu Sub-obiect 2.1 Reabilitare retea de canalizare menajera, L = 1.099 m, PVC SN8, De 250 mm÷De 500 mm; PAFSIN SN10.000 DN 400 mm, DN 500 mm Sub-obiect 2.2 Extindere retea de canalizare menajera, L = 13.714 m, PVC SN8, De 200 mm, De 250 mm, De 315 mm, PAFSIN SN10.000 DN 250 mm, 500 mm Sub-obiect 2.3 Statii de pompare apa uzata, 7 statii de pompare apa uzata Lucrarile se vor executa simultan. Lucrarile se refera la: a) Lucrari de constructie; b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; c) Testare si punere in functiune; d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar; e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni; f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului Contractul se compune din perioada de executie a lucrarilor , de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor; Achiziţia contractului sectorial de lucrări contribuie la îndeplinirea obiectivelor Proiectului regional “Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apa si Apa Uzata in Judetul Valcea″, proiect ce va fi cofinanţat din fonduri de coeziune, prin Programul Dezvoltare Durabila. 2.3 Obiectivele generale si specifice ale proiectului “ Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apa si Apa Uzata in Judetul Valcea”: Obiectivul general privind masurile de investitii il reprezinta imbunatatirea infrastructurii de apa potabila si apa uzata in Judetul Valcea pentru conformarea cu obligatiile negociate de Romania in Tratatul de Aderare si obiectivele PDD in baza carora trebuie elaborate proiectele de apa. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: -Asigurarea conformarii cu legislatia nationala si europeana in perioada de tranzitie convenita intre Romania si UE in sectorul mediului; -Asigurarea utilizarii optime a fondurilor de coeziune ale Uniunii Europene. Masura va realiza:a) Pentru alimentare cu apa: -conformarea la Directiva 2184/2020/CE a CE cu privire la calitatea apei destinate consumului uman, asa cum a fost transpusa in legislatia romaneasca de Ordonanta nr. 7/2023; - Asigurarea alimentarii populatiei cu apa potabila de calitate; - Imbunatatirea sigurantei alimentarii cu apa prin reabilitarea instalatiilor necorespunzatoate din punct de vedere tehnic; -Reducerea pierderilor fizice de apa. b) Pentru apa uzata: Respectarea standardelor de epurare ale Directivei UE 91/271/CEE, transpusa in legislatia nationala de HG 352/2005, care amendeaza HG 188/2002, privind colectarea si epurarea apelor uzate orasenesti si evitarea evacuarii apelor uzate orasenesti neepurate, in receptori naturali; -Imbunatatirea calitatii receptorilor de apa de suprafata; -Diminuarea riscului asupra sanatatii publice prin extinderea retelei de canalizare, precum si reducerea riscului asociat de poluare a apei subterane si de suprafata;-Reducerea infiltratiilor in sistem.-Rezultatele asteptate ale proiectului sunt:- Imbunatatirea calitatii apei tratate;- Imbunatatirea serviciilor de furnizare a apei potabile si, implicit, cresterea numarului de abonati la aceste servicii;- Imbunatatirea sigurantei in exploatare prin inlocuirea instalatiilor mecanice si electrice cu durata de functionare depasita;
Interne Kennung: 16468149/2025/CL05.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42131390 Ventilanordnungen, 45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen, 45232152 Bau von Pumpstationen, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45232431 Abwasserpumpstation, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen